Działajmy razem – czyli Dzień Bezpiecznego Internetu

Czy w dobie ekranów można budować wartościowe relacje? Jak wychowywać cyfrowych obywateli, odpowiedzialnych i krytycznych wobec proponowanych treści? Jakie narzędzia wykorzystać, aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i nastolatków w świecie online? To tylko kilka z pytań, na które będą poszukiwali odpowiedzi uczestnicy obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu – już 8 lutego. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Państwowy Instytut Badawczy NASK zapraszają na konferencję online, cykl webinarów dla rodziców i profesjonalistów oraz oferują szeroką gamę materiałów edukacyjnych i lekcji online. Obchody wydarzenia rozpoczną się 8 lutego o 17.00 od konferencji online i obejmą cały kraj dzięki tysiącom lokalnych inicjatyw.

Dzień Bezpiecznego Internetu w Polsce właśnie osiągnął pełnoletniość – w tym roku odbędzie się 18. edycja tego wydarzenia, organizowana jak zwykle przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Uroczyste obchody rozpoczną się od konferencji online 8 lutego o godz. 17.00. Wydarzenie będzie dostępne na stronie dbi.pl, a także na Facebooku i YouTube, nie wymaga rejestracji. Natomiast od 9 lutego do 3 marca organizatorzy zapraszają na cykl webinarów dla rodziców i nauczycieli, a także lekcji online i spektakli dla dzieci.
 

Dzień Bezpiecznego Internetu to nie tylko konferencja i oferta edukacyjna dla dorosłych i dzieci –  prawdziwą siłą tej akcji jest włączanie lokalnych organizatorów. Przez luty i marzec w tysiącach szkół, bibliotek, ośrodków kultury i innych instytucji z całej Polski organizowane są zajęcia i projekty poświęcone bezpieczeństwu młodzieży w sieci. Z roku na rok tych inicjatyw jest coraz więcej – mówi Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
 

Internet to zjawisko niezwykle złożone – tak pozytywne, jak i negatywne, jeśli nie zbudujemy właściwych procesów ochronnych dla dzieci, nie nauczymy ich świadomie korzystać z jego potencjału i jeśli nie przygotujemy dorosłych do wspierania i mądrego przewodniczenia dzieciom w coraz bardziej scyfryzowanej codzienności. Takie też cele stawiają sobie organizatorzy obchodów DBI konstruując program wydarzenia, czy też budując ofertę edukacyjną podkreśla Anna Rywczyńska z NASK.

Najważniejsze tu i teraz

Podczas konferencji będzie można wysłuchać wystąpienia Natalii Hatalskiej, uznanej ekspertki w dziedzinie analizy i prognozowania trendów, która – jak sama o sobie mówi – pomaga zrozumieć przyszłość, aby mogła ona być lepsza. Badaczka tematyki e-uzależnień dr Magdalena Rowicka opowieprofilaktyce nadużywania ekranów przez dzieci i młodzież, a Joanna Mikusek-Przystajko poruszy temat nowych technologii w szkole i tego, jak je wykorzystywać, aby stały się szansą na rozwój uczniów, a nie stratą czasu. Z kolei Nauczyciel Roku 2021 Dariusz Martynowicz, polonista i wychowawca II klasy liceum, podzieli się swoim doświadczeniem z pracy z młodzieżą w trybie pandemicznym w wystąpieniu: „Relacje w onlajnach, czyli czy i jak budować bezpieczne więzi w klasie czarnych ekranów?”


Ewa Dziemidowicz i Łukasz Wojtasik z FDDS będą mówić o ciałoneutralności, czyli o tym, jak zapobiegać wpływowi nierealistycznych wzorców urody na samoocenę młodych ludzi oraz jak ich wspierać w budowaniu poczucia własnej wartości niezależnego od wyglądu. Wszystko to w kontekście nowej kampanii społecznej FDDS „Ciało nie określa”. Z kolei Ewa Domańska i Martyna Różycka zajmą się problemem sekstingu i sposobom przeciwdziałania temu zjawisku.

 

Problemy i propozycje rozwiązań

Już 9 lutego rozpoczyna się cykl webinarów dla rodziców i profesjonalistów pracujących z dziećmi, a także cykl lekcji i spektakli online przeznaczonych dla klas uczących się w trybie zdalnym i stacjonarnym. Zapisy i program dostępne są https://www.saferinternet.pl/kalendarium.html
 

W ramach tego cyklu psychoterapeuta i interwent kryzysowy Tomasz Bilicki opowie, w jaki sposób można włączać internet do zapobiegania próbom samobójczym wśród dzieci i młodzieży (11.02, godz. 17.00). Milena Górecka i Arkadiusz Michałowski przedstawią uczniom najważniejsze zasady rozpoznawania i unikania ataków phishingowych (15.02, godz. 17.00). Ewa Domańska z NASK będzie mówiła o tym, jak uczniowie mogą rozwijać umiejętność krytycznego i odpowiedzialnego korzystania z treści dostępnych online, czyli stawać się świadomymi obywatelami cyfrowymi (2.03, godz. 17.00). Z kolei dr Małgorzata Wójcik zajmie się problemem prześladowania rówieśniczego, którego doświadcza – jak wynika z badań – 35% uczniów, z czego zdecydowana większość nie decyduje się poprosić o pomoc dorosłych. Przedstawi też narzędzia i techniki przeciwdziałające przemocy wśród dzieci (14.02, godz. 17.00). To tylko kilka z tematów, które zostaną poruszone podczas webinarów. Wydarzenia będą się odbywały do 3 marca.

 

Lokalne Inicjatywy

Ale to nie wszystko. W obchody DBI jak co roku aktywnie włączają się szkoły, biblioteki i inne placówki z całej Polski, a także – co najważniejsze – uczniowie, którzy zgłaszają i realizują własne pomysły dotyczące bezpiecznego, aktywnego i kreatywnego korzystania z internetu. Jak dotąd zgłoszono ponad 3000 inicjatyw, ale ich liczba rośnie z dnia na dzień. Zgłoszenia można przesyłać do końca marca. Mapa inicjatyw jest dostępna https://www.saferinternet.pl/dbi/mapa-inicjatyw-dbi.html

 

Zgłoszone inicjatywy biorą także udział w konkursie, w którym najciekawsze z nich zostaną nagrodzone. Wśród nagród jest m.in. monitor interaktywny Samsung Flip, ufundowany przez firmę Samsung – za pierwsze miejsce, a także: telewizor, projektor i laptop dla trzech kolejnych inicjatyw, ufundowane przez Fundację Orange. Z kolei 30 wyróżnionych inicjatyw zostanie nagrodzonych pakietami książek autorstwa Łukasza Wojtasika: „Sieciaki. Misja bezpieczny Internet”, a także nagrodami książkowymi ufundowanymi przez Pocztę Polską. Wybrana klasa, która wykorzysta w swojej inicjatywie ciekawe formy teatralne, otrzyma bilety na przedstawienie „Wszechmocni w sieci” na zaproszenie Partnera DBI – Teatru Kamienica.

 

Organizatorzy lokalnych wydarzeń Dnia Bezpiecznego Internetu mogą skorzystać z pakietów edukacyjnych. Na platformie edukacyjnej można znaleźć plakaty, grafiki, kolorowanki, a także wiele innych podpowiedzi związanych z organizacją DBI – między innym jest tam lista programów edukacyjnych, z których można skorzystać, scenariuszy lekcji, filmików i propozycji zajęć. Wszystkie podzielone na różne kategorie wiekowe.

 

Partnerzy Dnia Bezpiecznego Internetu to Fundacja Orange (Główny Partner) oraz Samsung, Google, Tik Tok, Meta (Partnerzy strategiczni), a także firma Librus, Teatr Kamienica i Poczta Polska. Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu  zostały objęte honorowym patronatem przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.