Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa

Wszystkie szkoły, którym bliska jest tematyka ekologiczna, mają teraz okazję zgłosić swoich uczniów do Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej. Rejestracja rusza 28 lutego i potrwa do 21 marca!

Organizatorem konkursu jest Edukacyjna Sieć Antysmogowa, która skupia placówki edukacyjne, nauczycieli i uczniów wokół wspólnej sprawy – przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza i zmianom klimatu. Program ESA od czterech lat realizowany jest przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy. Uczestniczą w nim już 524 szkoły i przedszkola z całej Polski, łącznie blisko ćwierć miliona osób – zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Uczestnikami Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej mogą być uczniowie klas 7–8 z każdej szkoły podstawowej w Polsce, nie tylko ze szkół należących do sieci ESA. Rejestracja i wszystkie trzy etapy konkursu odbędą się online na specjalnie przygotowanej do tego celu platformie konkursowej olimpiadaesa.nask.pl!

Jak się zgłosić?

Rejestracji uczniów do konkursu dokonuje nauczyciel, który ma na to czas od 28 lutego do 21 marca. Zachęcamy do jak najszybszego zgłaszania się i logowania na platformie, ponieważ materiały edukacyjne wymagane w bibliografii dostępne są po zalogowaniu dla wszystkich uczestników i nauczycieli. Każdy będzie mógł również przećwiczyć formę konkursu w przygotowanym do tego celu przykładowym teście.

Jakie są etapy konkursu?

Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa to konkurs wiedzy o powietrzu i zmianach klimatu. Każdy z trzech etapów olimpiady będzie obejmował pytania z tych dwóch dziedzin, zgodnie z zakresem wskazanym w bibliografii konkursowej. Uczniowie mają 70 minut na udzielenie poprawnych odpowiedzi na 40 pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Stopień trudności pytań będzie oczywiście wzrastał wraz z każdym etapem konkursu.

Rywalizacja w pierwszym etapie rozpocznie się już 24 marca punktualnie o godzinie 10! Do kolejnej rundy zmagań przejdą uczniowie, którzy osiągną wynik 80% poprawnych odpowiedzi – szczegółowe informacje na temat punktacji znajdują się w regulaminie. Wyniki poszczególnych etapów będą publikowane na platformie Olimpiada ESA. A wielki finał odbędzie się 21 kwietnia!

Dlaczego warto?

Konkurs przeznaczony dla uczniów klas 7–8, tak więc to jest to inicjatywa skierowana do młodych ludzi przygotowujących się do rozpoczęcia nauki w szkole ponadpodstawowej i angażujących się w dodatkowe działania, które pomogą im w dostaniu się do wymarzonego liceum. W jaki sposób? Olimpiada ESA znalazła się w wykazie konkursów kuratoryjnych i wszyscy uczniowie, którzy osiągną wynik procentowy wskazany dla miejsc 1–3, otrzymają trzy punkty na świadectwie uwzględniane przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych! A dodatkowo dla najlepszych przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe. Olimpiada – rejestracja i poszczególne etapy konkursu – odbywają się online, dlatego jest to równocześnie doskonała okazja, aby ćwiczyć i rozwijać kompetencje cyfrowe uczniów.

Gdzie szukać informacji?

Regulamin, bibliografia i wszystkie inne informacje na temat Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej znajdują się na platformie olimpiadaesa.nask.pl. Pod tym adresem znajduje się również formularz zgłoszeniowy do konkursu.

Zapraszamy do udziału!