NASK podpisał umowę o współpracy z Global Cyber Alliance

Wymiana informacji o zagrożeniach, w szczególności dotyczących Internetu Rzeczy i domen internetowych, jest przedmiotem umowy o współpracy, którą Państwowy Instytut Badawczy NASK podpisał właśnie z organizacją Global Cyber Alliance (GCA).

Global Cyber Alliance (GCA) jest organizacją non-profit, której celem jest uczynienie Internetu bezpieczniejszym dla użytkowników.

GCA tworzy rozwiązania skierowane zarówno do firm, podmiotów zajmujących się bezpieczeństwem, jak i użytkowników indywidualnych. Jej działania obejmują tworzenie materiałów szkoleniowych – Cybersecurity Toolkit dla małych przedsiębiorstw, organizacji zaangażowanych w organizację wyborów oraz dziennikarzy. GCA współtworzyło również bezpieczny publiczny serwer DNS Quad9 oraz promuje wdrożenie protokołu DMARC do zabezpieczenia poczty elektronicznej.

Współpraca NASK z GCA dotyczy przede wszystkim wymiany informacji o zagrożeniach, w szczególności dotyczących Internetu Rzeczy i domen internetowych.

GCA rozpoczęła budowę zautomatyzowanej, niezależnej od komercyjnych dostawców platformę wymiany danych - Automated IoT Defence Ecosystem (AIDE), w której będzie uczestniczył NASK. Instytut skupi się na możliwości integracji bazy informacji o podatnościach i exploitach stworzonej w ramach projektu VARIoT.

W 2020 roku GCA uruchomiła projekt Domain Trust, którego celem jest stworzenie międzybranżowej społeczności zajmującej się rozwiązywaniem globalnego problemu  wykorzystywania domen internetowych do ataków typu phishing lub dystrybucja szkodliwego oprogramowania. Domain Trust pozwala zaufanym podmiotom na wymianę danych o złośliwych domenach, dzięki czemu mogą one zostać zablokowane, neutralizując w ten sposób zagrożenie.

Oprócz wymiany danych operacyjnych, nawiązanie formalnej współpracy umożliwia wpływanie na strategię działania GCA, uczestnictwo we wspólnych projektach oraz nawiązanie kontaktów z innymi podmiotami zaangażowanymi w poprawę bezpieczeństwa Internetu.