NASK na konferencji „Uwaga smartfon!”. Zapraszamy do udziału!

Anna Rywczyńska Kierownik Zespołu Edukacji Cyfrowej w NASK oraz Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet będzie jednym z ekspertów biorących udział w Międzynarodowej Konferencji „Uwaga Smartfon!”, która odbędzie się 10 maja 2022 r. w Krakowie i będzie poświęcona nadużywaniu smartfonów przez dzieci i młodzież. Udział w konferencji jest bezpłatny – serdecznie zapraszamy!

Kolejne badania, ale też doświadczenie rodziców, opiekunów i nauczycieli wskazują, że dzieci i młodzież spędzają coraz więcej czasu pogrążone w smartfonach. Tam mają gry, aplikacje, wiadomości, które są zarówno rozrywką, sposobem na życie towarzyskie i nawiązywanie relacji, ale też zdobywanie informacji. Szczególnie czas pandemii nasilił to zjawisko, a jego ocena nie jest jednoznaczna. Z jednej strony smartfony okazały się niezastąpionym narzędziem podczas nauki zdalnej, z drugiej mogą powodować zachowania problemowe, uzależnienia, kontakt z niebezpiecznymi treściami czy hejtem.

NASK od wielu lat działa zarówno w obszarze edukacji na temat zagrożeń i korzyści wynikających z rozwoju cyfryzacji. Prowadzimy szkolenia, konferencje, webinary dla nauczycieli, rodziców, ale też dzieci i młodzieży. Ale również działający w strukturach NASK Zespół Dyżurnet.pl działa na rzecz ochrony najmłodszych w sieci, do którego można zgłaszać nielegalne, niebezpieczne treści.

Konferencja zwraca uwagę na problematykę obecności smartfona w życiu dziecka, który bez zaangażowania rodziców, nauczycieli potrafi zawładnąć codziennością młodych ludzi oraz narazić ich na szereg zagrożeń. W panelu poświęconym rodzicielstwu w kontekście bezpieczeństwa będziemy zastanawiać się w jaki sposób zadbać o bezpieczne i mądre korzystanie z technologii cyfrowej przez najmłodszych” – mówi Anna Rywczyńska Kierownik Zespołu Edukacji Cyfrowej w NASK oraz Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet

Konferencja „Uwaga! Smartfon” to wydarzenie, w którym udział wezmą eksperci i popularyzatorzy wiedzy o cyfrowych zagrożeniach z całego świata. Swoje wykłady  wygłoszą też goście specjalni wydarzenia: Jean M. Twenge - profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym w San Diego, autorka światowego bestselleru „iGen: Dlaczego dzisiejsze dzieci z doskonałymi kontaktami dorastają mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne, mniej szczęśliwe – i całkowicie nieprzygotowane na dorosłość”, a także prof. dr. Manfred Spitzer - psychiatra i badacz mózgu pracujący na styku umysłu i mózgu w obszarach neuronauki poznawczej i społecznej, autor książek „Cyfrowa demencja”, ”Epidemia smartfonów”, „Jak uczy się mózg”, popularyzujących neuronaukę.

W pięciu panelach dyskusyjnych poświęconych m.in. wpływowi technologii na społeczeństwo i stosunki międzyludzkie, rodzicielstwo, edukację szkolną, psychikę młodego pokolenia i sposób pracy w przyszłości, głos zabiorą m.in.: Andrzej Kulig - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej, Jadwiga Emilewicz - Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarki Zeroemisyjnej i Europejskiego Zielonego Ładu wchodząca w skład Komisji Zdrowia oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju, Janusz Cieszyński - Sekretarz stanu ds. cyfryzacji i  pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Justyna Orłowska - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech  i Szef Centrum GovTech, Michał Kot - Dyrektor Instytutu Pokolenia, Łukasz Cichocki - Kierownik Kliniki Psychiatrii Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego oraz Ośrodka Edukacji, Badań i Rozwoju Szpitala im. J. Babińskiego w Krakowie, Tomasz Lewandowski - dr nauk prawnych i adwokat, Tomasz Solecki - psychoterapeuta uzależnień i doktor w dziedzinie nauk społecznych poświęconych aktywności młodzieży w cyberprzestrzeni, Bogna Białecka - psycholog i prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, Anna Rywczyńska - Kierownik Zespołu Edukacji Cyfrowej w NASK oraz Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet, Janusz Morbitzer - prof. nadzw. Akademii WSB, Michał A. Michalski - Prezes Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, ekspert Polskiego Forum Rodziców, członek Rady Rodziny przy MRiPS i inni.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Projekt PL zajmująca się społecznymi i rodzinnymi aspektami życia gospodarczego. Konferencja odbędzie się we wtorek 10 maja o godz. 9:00 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie przy ul. Marii Konopnickiej 17. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Szczegóły i rejestracja są dostępne na stronie www.uwagasmartfon.pl