OSE. Bezpieczny internet w szkole – ruszamy z kampanią!

OSE to bezpieczny internet w szkole, ale nie tylko… W ramach ruszającej dziś kampanii, wspólnie z jej ambasadorem – aktorem Pawłem Małaszyńskim, m.in. podpowiemy jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci i wytłumaczymy dlaczego warto dbać o zdrowe cyfrowe nawyki. Bądźcie z nami!

Jesteś rodzicem i chcesz, żeby Twoje dziecko zawsze było bezpieczne. Tylko jak to zrobić, kiedy świat realny miesza się z wirtualnym? W domu wspólnie ustalamy zasady gry. W szkole o bezpieczeństwo dzieci w sieci dba OSE. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to szybki, bezpieczny i bezpłatny internet. I nie tylko! – mówi Paweł Małaszyński w spocie, który od dziś można zobaczyć na antenach największych polskich telewizji.

Wkrótce usłyszycie go także w radiu. Kampania jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Program OSE realizujemy pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

OSE | Bezpieczny internet w szkole – obejrzyj spot.

Informacja i edukacja

Nasza kampania to nie tylko spoty. To także, a nawet przede wszystkim, edukacja – mówi Agnieszka Żeglińska, dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE w NASK. – Procesowi podłączania szkół do szybkiego i bezpłatnego internetu od miesięcy towarzyszą nasze działania edukacyjne wspierające uczniów w bezpiecznym korzystaniu z sieci. Podpowiadamy także nauczycielom, dyrektorom szkół i rodzicom jak być przewodnikami dzieci w cyfrowym świecie. Mamy nadzieję, że dzięki kampanii przygotowywane przez naszych ekspertów poradniki, webinaria czy kursy e-learningowe dotrą do jeszcze większej grupy odbiorców i będą wsparciem dla mądrego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów internetu – dodaje.

Każdego dnia przekonujemy się, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo i jak wiele może nas kosztować chwila nieuwagi, czy nadmierna łatwowierność. Dlatego właśnie tak ważne jest, by bezpiecznego korzystania z internetu uczyć od najmłodszych lat. Wierzę, że dzięki naszej wspólnej kampanii ta świadomość będzie rosła - mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM

W ramach kampanii zaplanowaliśmy działania w prasie, radiu, telewizji i internecie. Jej ambasadorem został popularny aktor Paweł Małaszyński.

Zawsze staram się angażować w projekty, które są bliskie mojemu sercu, w które wierzę i tak było właśnie w przypadku Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – mówi. – Jestem rodzicem. Wiem, że młodzi spędzają w internecie coraz więcej czasu. Ich bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Powinniśmy zadbać o to, by nasze dzieci, korzystając z sieci, bez obaw mogły kontaktować się z rówieśnikami, zdobywać wiedzę, bawić się. OSE w tym pomaga – dodaje ambasador kampanii OSE.

Q&A z Pawłem Małaszyńskim, ambasadorem kampanii OSE | odc.1 – obejrzyj.

Bezpieczeństwo w sieci jest nie tylko osią kampanii, ale i priorytetem całego programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Z szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu OSE korzysta już ponad 20 tys. polskich szkół. Nasze działania nie kończą się na podłączeniach. Sercem OSE jest bezpieczeństwo. Dbamy o nie dostarczając szkołom odpowiednie usługi, ale także edukując – uczniów, nauczycieli i rodziców – mówi Maciej Dudkiewicz, dyrektor ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w NASK. –  OSE jest odpowiedzią na wyzwania współczesnej edukacji, kształtującej kompetencje cyfrowe i otwartej na nowoczesne technologie. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to kluczowy projekt z punktu widzenia modernizacji polskiej szkoły i ewolucji nauczania z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych – dodaje.

Q&A z Pawłem Małaszyńskim, ambasadorem kampanii OSE |odc.2 – obejrzyj.

Poznaj OSE!

W zapewnieniu najmłodszym bezpieczeństwa w sieci OSE pomaga na różne sposoby.

Nasz portal OSE IT Szkoła to platforma edukacyjna z dostępem do ponad 200 bezpłatnych materiałów i kursów e‑learningowych. Szkolenia z zakresu m.in. bezpiecznego korzystania z internetu, sztucznej inteligencji, programowania czy baz danych skierowane są zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. Liczba użytkowników stale rośnie, dziś przekracza już ćwierć miliona. To ogromna, rozwijająca się społeczność, do której zapraszamy kolejne osoby!

W ramach OSE stworzyliśmy też bezpłatną aplikację mOchrona, która wspiera rodziców w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w sieci. Ułatwia ustalanie reguł, dotyczących korzystania z internetu oraz daje dostęp do informacji o aktywności dziecka na urządzeniu. To bezpłatne i bezpieczne narzędzie, które skutecznie pomaga w zdiagnozowaniu potencjalnych problemów i zagrożeń, a także w odpowiednim reagowaniu na nie. Warto je mieć w swoim telefonie – pobierz!

Prowadzimy też projekt OSEhero, którego celem jest zbudowanie społeczności nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którzy wyposażeni przez ekspertów OSE w wiedzę i narzędzia będą w swoich szkołach przewodnikami po cyfrowym świecie dla uczniów, innych nauczycieli i rodziców.

Program Ogólnopolska Sieć Edukacyjna został zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji (obecnie: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów), a jego założenia - na mocy Ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej - realizuje Państwowy Instytut Badawczy NASK – operator OSE.

Więcej informacji o naszych działaniach znajdziecie na https://ose.gov.pl/.

Więcej informacji o kampanii: https://ose.gov.pl/kampania-ose

---------------------------

Kampania przygotowana w ramach Programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) realizowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i wspófinansowana z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014–2020.