NASK rozpoczyna współpracę z Massachusetts Institute of Technology (MIT)

MIT to najbardziej prestiżowa uczelnia techniczna na świecie, co potwierdza lista QS World University Ranking, w której Massachusetts Institute of Technology znalazł się na szczycie już po raz 11. I właśnie z tą uczelnią, z MIT, Państwowy Instytut Badawczy NASK podpisał właśnie umowę o współpracy. Dzięki temu nasi naukowcy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń, wiedzy i umiejętności w zakresie nowych technologii ze specjalistami z najwyższej półki.

Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, CSAIL), z którym NASK będzie teraz współpracował, skupia wokół siebie ponad 1,2 tys. osób w ponad 900 projektach, z zakresu m.in. sztucznej inteligencji, przetwarzania języka naturalnego, uczenia maszynowego, obrazowania komputerowego, kryptografii, sieci komputerowych i robotyki. Obecność NASK w MIT CSAIL Alliances daje możliwość zapoznania się z aktualnie prowadzonymi w laboratorium projektami, rozwoju współpracy z tamtejszymi naukowcami i utalentowanymi absolwentami MIT.

Co ciekawe, współpraca ta wcale nie musi przebiegać wyłącznie jednokierunkowo – NASK oczywiście czerpie z wiedzy bardziej doświadczonej instytucji, ale może też zainteresować ją naszym dorobkiem. Tak było między innymi w przypadku teorii metafaktoryzacji, którą Dyrektor Naukowy NASK, dr hab. inż. Michał Karpowicz, prezentował na Wydziale Matematyki MIT w kwietniu, a która to teoria wywodzi się z opatentowanej technologii systemu FLDX, rozwijanego w NASK.

– Mamy świetne pomysły, niemałe doświadczenie, szerokie zasoby. Powinniśmy i będziemy pracować z najlepszymi! – odważnie mówi Michał Karpowicz.

Członkami MIT CSAIL Alliances są organizacje i firmy, które poszukują nowych innowacyjnych rozwiązań i postrzegają współpracę nauki z biznesem jako najefektywniejszy sposób ich wypracowania. Są wśród nich Apple, Bayer, CitiGroup, Facebook, Google czy Cisco Systems, a także liczne start-upy.