W Rejestrze domeny .pl ponad 2,52 mln nazw. Abonenci częściej rejestrują domeny regionalne i funkcjonalne.

Nieprzerwany wzrost wskaźnika odnowień od dwóch lat, liczby abonentów od roku – wynika z najnowszego raportu Rejestru domeny .pl w NASK, podsumowującego rynek nazw domeny .pl w drugim kwartale 2022 roku.

Na koniec drugiego kwartału 2022 roku łączna liczba abonentów domeny .pl wyniosła 1 116 134 - zwiększyła się o 1 019 w porównaniu z poprzednim kwartałem. Abonenci zarejestrowali 158 605 nowych nazw. Trend wzrostowy widoczny jest także w zainteresowaniu odnawianiem domen na kolejne lata. W drugim kwartale wskaźnik odnowień osiągnął wynik 73,96%. To najwyższa wartość od prawie 14 lat.

Na koniec czerwca 2022 roku w Rejestrze domeny .pl znajdowało się 2 525 465  aktywnych nazw, czyli o 6 688 mniej niż w poprzednim kwartale. Warto podkreślić, że w drugim kwartale o 32% wzrosła liczba domen .pl utrzymywanych na rzecz abonentów z siedzibą w Ukrainie.

W drugim kwartale zwiększył się udział w nowych rejestracjach domen funkcjonalnych i regionalnych - odsetek rejestracji w domenach funkcjonalnych wzrósł do 13,15%, a w domenach regionalnych do 3,77%.

Domeny funkcjonalne pozwalają na bardziej szczegółowe określenie swojego biznesu czy działalności, a do wyboru są końcówki takie jak .turysytka.pl, .agro.pl czy .nieruchomosci.pl. Lista domen tego typu dostępna jest pod adresem: https://dns.pl/lista_domen_funkcjonalnych.

Domeny regionalne natomiast określają lokalny charakter naszej działalności i wskazują region, w którym ją prowadzimy, są to np. .bialowieza.pl, .ustka.pl czy .podhale.pl. Wykaz wszystkich dostępnych domen regionalnych znajduje się tutaj: https://dns.pl/lista_domen_regionalnych.

Cykl ogólnodostępnych szkoleń organizowanych przez ICANN

W pierwszym półroczu 2022 roku odbył się cykl ogólnodostępnych szkoleń online organizowanych przez ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). Ostatnie wydarzenie w edycji wiosennej – „Bezpieczeństwo ekosystemu DNS” – odbyło się w maju. Nagrania wszystkich szkoleń znajdują się na stronie ICANN, na której można też zgłaszać propozycje tematów do kolejnej edycji szkoleń. Start jesiennego cyklu zaplanowany jest na wrzesień.

Raport Rejestru domeny .pl za drugi kwartał 2022 roku można pobrać tutaj.