Nowy rok szkolny z OSE – startujemy!

Gotowi na kolejny rok szkolny z Ogólnopolską Siecią Edukacyjną? Po wakacjach mamy dla Was wiele niespodzianek i nowości. Gwarantujemy – będzie się działo!

W Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) dobrze wiemy, że bezpieczeństwo uczniów w internecie to nasza wspólna sprawa, dlatego w roku szkolnym 2022/2023 nie zwalniamy tempa! Webinar, Kongres OSE 2022, Zlot OSEhero, podcasty, nowe materiały edukacyjne i wiele więcej – to nasze plany tylko na wrzesień! Bądźcie z nami!

Cyfrowa edukacja

Czy wiecie, że przed uruchomieniem programu OSE zaledwie 10% szkół w Polsce miało dostęp do szybkiego internetu? Dziś bezpłatnie korzystają z niego już niemal wszystkie placówki, które zgłosiły się do programu OSE, czyli aż 90% polskich szkół! Cieszymy się, że internet OSE trafia do prawie 21 tys. szkół i ponad 4,5 mln uczniów z całej Polski – zarówno tych z dużych miast, jak i mniejszych miejscowości.

Program OSE to jednak nie tylko internet. To także dostęp do szeregu przydatnych materiałów na platformie OSE IT Szkoła oraz praktycznych narzędzi (np. aplikacji mOchrona), które pomagają uczniom odpowiedzialnie korzystać z nowych technologii, a rodzicom i nauczycielom – wspierać młodych w bezpiecznym odkrywaniu wirtualnego świata. Wreszcie OSE to również angażujące projekty ogólnopolskie, np. OSEhero – aktywizujący kadrę pedagogiczną i doceniający jej wkład w promowanie wśród uczniów, innych nauczycieli i rodziców zasad bezpiecznego korzystania z sieci.

Choć letnie miesiące były dla wielu osób czasem błogiego wypoczynku, my nie zwalnialiśmy – wszystko po to, by w nowym roku szkolnym zaskoczyć Was kolejnymi niespodziankami. Na początek zapoznajcie się z naszą najnowszą wideoinfografiką „Poznaj OSE”. To prawdziwa pigułka wiedzy o działaniach realizowanych w ramach programu OSE!

 

 

Poznajcie kampanię OSE

Wrzesień to także czas, gdy zaprezentujemy Wam nowe materiały przygotowane w ramach kampanii „OSE. Bezpieczny internet w szkole”. Jeśli na bieżąco nas śledzicie, na pewno wiecie już, że jej twarzą jest nie kto inny, jak popularny aktor Paweł Małaszyński!

– Szybki internet to dopiero początek. Sercem OSE jest bezpieczeństwo – usługi bezpieczeństwa dla szkół, ale przede wszystkim edukacja w zakresie odpowiedzialnego korzystania z sieci. To działania dla uczniów, nauczycieli i rodziców – mówi Paweł Małaszyński. – Dlaczego zdecydowałem się zaangażować w kampanię OSE? Bo to projekt bliski mojemu sercu, w który wierzę. Jestem rodzicem. Wiem, że młodzi spędzają w internecie coraz więcej czasu. Ich odpowiednia ochrona to nasza wspólna sprawa – dodaje.

Zobacz spot kampanii OSE:

 

 

Przed wakacjami zaprezentowaliśmy Wam już kilka efektów kampanii. Zaczęliśmy od emisji naszych spotów w telewizji i publikacji materiałów na stronie OSE, m.in. Q&A, w których Paweł Małaszyński opowiada o kampanii oraz o tym, jak sam – jako rodzic – dba o bezpieczeństwo dzieci w internecie. Potem przyszedł czas na radia i pierwszy odcinek podcastu „Cyfrowa wywiadówka, czyli Pan Belfer i Paweł Małaszyński o edukacji w czasach internetu” – koniecznie posłuchajcie!

Na zakończenie roku szkolnego zorganizowaliśmy z kolei webinar „Rodzinny album z wakacji, czyli czego o dzieciach nie powinien wiedzieć internet”. Podczas spotkania Anna Rywczyńska (NASK), Paweł Małaszyński, Marcin Perfuński (dziennikarz, influencer, supertata.tv) oraz Marta Wojtas (psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę) omówili temat sharentingu i ochrony wizerunku dziecka w sieci.

Obejrzyjcie nagranie z webinaru „Rodzinny album z wakacji, czyli czego o dzieciach nie powinien wiedzieć internet”:

 

 

Zobaczcie materiały kampanii „OSE. Bezpieczny internet w szkole”

Weźcie udział w Kongresie OSE 2022

Co przygotowaliśmy w nowym roku szkolnym? Już 13 września odbędzie się najważniejsze wydarzenie OSE w tym roku – Kongres OSE 2022! Podczas konferencji przedstawiciele środowiska szkolnego będą mogli spotkać się z wykładowcami prestiżowych uczelni, cenionymi ekspertami oraz praktykami, by dowiedzieć się więcej na temat szeroko pojętej edukacji medialnej, w tym kwestii związanych z dezinformacją czy fact-checkingiem.

Poznajcie agendę Kongresu OSE 2022

Tegoroczny Kongres OSE odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie – w hotelu Airport Hotel Okęcie przy ul. Komitetu Obrony Robotników 24 w Warszawie – oraz online. Dzięki temu każdy zainteresowany ma szansę uczestniczyć w prelekcjach i dyskusjach zaproszonych ekspertów. Aby wziąć udział wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny dostępny na stronie: kongres.ose.gov.pl/rejestracja.

Pamiętajcie, że udział w Kongresie OSE 2022 jest bezpłatny!

Więcej informacji o Kongresie, w tym program wydarzenia, znajdziecie w naszej aktualności „Kongres OSE 2022 – zarejestruj się!” oraz na stronie kongres.ose.gov.pl.

Powrót z wakacji pełen niespodzianek

Co jeszcze przygotowaliśmy na nowy rok szkolny? Na razie możemy Wam zdradzić, że przed nami kolejne odcinki naszego podcastu. Dawid Łasiński (Pan Belfer) oraz Paweł Małaszyński rozmawiają w nim z zaproszonymi gośćmi o nowoczesnym nauczaniu, cyfrowej edukacji i bezpieczeństwie dzieci w internecie.

Jesteście ciekawi, kim będą goście następnych odcinków? Odpowiedzi szukajcie na stronie ose.gov.pl i naszym profilu na Facebooku – już w poniedziałek (5.09) opublikujemy następne nagranie naszego podcastu!

Co oprócz podcastu? Jeszcze przed Kongresem OSE odbędzie się webinar z ambasadorem i ekspertami! 6 września o godzinie 19.00 zapraszamy Was na pierwszy webinar OSE w tym roku szkolnym: „Twój uczeń w sieci – obalamy mity!”. Tym razem zastanowimy się, jak młodzi ludzie korzystają z internetu i czy wszystkie przekonania dorosłych na ten temat są prawdziwe. Rozprawimy się z pięcioma najczęstszymi mitami dotyczącymi funkcjonowania uczniów w sieci, w które wciąż wierzą dorośli.

Już dziś zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku, na którym będą pojawiać się ciekawe informacje i aktualności dotyczące webinaru.

OSE – internet i wiele więcej!

Znacie platformę OSE IT Szkoła? To prawdziwa kopalnia wiedzy. Znajdziecie tu pomocne zasoby edukacyjne, m.in. publikacje ekspertów czy ponad 200 kursów e-learningowych. Naszych materiałów ciągle przybywa. Również w nowym roku szkolnym przygotowaliśmy dla Was wiele ciekawych nowości. Co takiego? Tego dowiecie się już niedługo!

Już teraz możecie natomiast skorzystać z naszej aplikacji mOchrona. To apka, która wspiera rodziców w zapewnieniu najmłodszym bezpieczeństwa w sieci. Ułatwia ustalanie reguł dotyczących korzystania z internetu oraz daje dostęp do informacji o aktywności dziecka na urządzeniu. Dowiedzcie się więcej o aplikacji mOchrona i pobierzcie już dziś.

Zachęcamy do śledzenia aktualności na naszych stronach internetowych: ose.gov.pl, OSE IT Szkoła oraz profilu OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna na Facebooku, gdzie na bieżąco opisujemy wszystkie nasze działania i informujemy o pojawiających się nowościach.

Pamiętajcie, że program publicznej sieci telekomunikacyjnej OSE jest cały czas otwarty dla szkół, które do tej pory się nie zgłosiły, a chciałyby do niego dołączyć. Wskazówki, jak to zrobić, znajdziecie na stronie ose.gov.pl w zakładce Poznaj OSE > Program OSE.

Program Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) realizowany jest przez Państwowy Instytut Badawczy NASK pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i wspófinansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014–2022.

Więcej informacji: www.ose.gov.pl