Nowa dyrekcja Rejestru Domeny .pl w NASK

Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz objęła w poniedziałek stanowisko Dyrektora ds. Rejestru Domen Internetowych w Państwowym Instytucie Badawczym NASK. Jej zastępcą został Piotr Studziński-Raczyński.

Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, wyłoniona w wyniku postępowania kwalifikacyjnego, posiada stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk prawnych. Jako profesor Akademii Sztuki Wojennej pełni funkcję Kierownika Katedry Prawa Informatycznego. Specjalizuje się w prawie cyberbezpieczeństwa, internetu, mediów cyfrowych, prawie własności intelektualnej oraz prawie nowych technologii. Ma na swym koncie liczne publikacje z tego obszaru tematycznego. Jednocześnie Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz ma umiejętność łączenia działalności akademickiej z aktywnością praktyczną oraz doświadczeniem w zarządzaniu zespołami. Pełni funkcję Dyrektora Akademickiego Centrum Polityki Cyberbezpieczeństwa. Była także Dyrektorem Instytutu Audiowizualnego Filmoteki Narodowej. Aktualnie zasiada w Radzie ds. Cyfryzacji oraz Radzie ds. Obronności Bezpieczeństwa i Narodowej Rady Rozwoju w Kancelarii Prezydenta RP. Pełni także funkcję doradcy społecznego w obszarze cyberbezpieczeństwa Ministra Obrony Narodowej.

Nowa Dyrektor ds. Rejestru Domen Internetowych zastąpiła na tym stanowisku Romana Malinowskiego, który przeszedł na emeryturę.

Stanowisko zastępcy Dyrektora ds. Rejestru Domen Internetowych objął natomiast Piotr Studziński-Raczyński, który z Państwowym Instytutem Badawczym NASK jest związany od 11 lat. W Rejestrze Domeny .pl dotychczas był odpowiedzialny za rozwój i wdrażanie produktów i usług dodanych, m.in. z zakresu obsługi operacyjnej oraz bezpieczeństwa domen internetowych. Jest aktywnie zaangażowany w prace CENTR – rady zrzeszającej europejskie rejestry domeny krajowej.

Wcześniej funkcję tę sprawował Marek Zaliński, który przepracował w NASK 20 lat.

– Katarzynie i Piotrowi serdecznie gratuluję i liczę, że z całym znakomitym zespołem otworzą nowy etap rozwoju Rejestru Domen Internetowych w NASK PIB, który jest prawdziwym "srebrem rodowym" nie tylko naszego Instytutu, ale całego polskiego internetu – podkreślił Wojciech Pawlak, Dyrektor NASK.

NASK prowadzi Rejestr domeny krajowej .pl i umożliwia rejestrację nazw w domenie .pl i w szeregu domen funkcjonalnych i regionalnych. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem rejestratorów, którzy przystąpili do stworzonego przez NASK w grudniu 2002 roku Programu Partnerskiego. Obecnie w Rejestrze domeny .pl znajduje się ponad 2,5 miliona domen. Zgodnie z ostatnim raportem liczba abonentów wciąż się zwiększa; utrzymuje się ponadto trend wzrostowy, jeśli chodzi o liczbę odnowionych domen.

W ubiegłym roku minęło 20 lat od uruchomienia Programu Partnerskiego NASK. Na koniec trzeciego kwartału 2022 roku w Programie uczestniczyło ponad 200 rejestratorów z 24 krajów.