Coraz bliżej Dzień Bezpiecznego Internetu 2023! Działajmy razem!

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest w Polsce po raz 19. Już od 7 lutego do końca marca tysiące szkół zaangażuje się w działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie! Za jego organizację odpowiadają Polskie Centrum Programu Safer Interenet, które tworzą: NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym elementem obchodów DBI są inicjatywy edukacyjne organizowane lokalnie przez szkoły, biblioteki, organizacje pozarządowe i inne placówki i instytucje w całej Polsce. Ich celem jest promocja konstruktywnego i bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież. Na najciekawsze zgłoszone inicjatywy czekają atrakcyjne nagrody.

Internet to bardzo ważny składnik teraźniejszości dzieci i młodzieży i, co bardzo ważne, ich przyszłości. Okazja taka, jak Dzień Bezpiecznego Internetu pozwala na budowanie świadomości o tym jak ważne jest, aby łączyć siły w działaniach na rzecz internetu, który będzie wspierał rozwój dzieci, a nie stanowił dla nich rosnące zagrożenie – mówi Anna Rywczyńska, Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet w NASK – PIB.


Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 zainauguruje 7 lutego uroczysta gala w warszawskim Teatrze Palladium. Weźmie w niej udział 700 nauczycieli. Tysiące dołączy do niej dzięki transmisji online. (szczegóły i bezpłatna rejestracja: dbi.pl)

Prelegenci – prof. Tomasz Grzyb, prof. Jacek Pyżalski, dr Ilona Kotlewska, Aldona Rumińska, Petros Psyllos, Kira Suchoboiczenko – przybliżą uczestnikom tematy związane z przyszłością internetu i aktualnymi wyzwaniami związanymi z konstruktywnym i bezpiecznym korzystaniem z sieci przez dzieci i młodzież. Wydarzenie uświetni koncert Agi Zaryan w towarzystwie Wojciecha Pulcyna (kontrabas), Jakuba Stankiewicza (fortepian), Sebastiana Frankiewicza (perkusja).

W ramach trwającego od 7 lutego do końca marca DBI organizatorzy oferują:

  • webinaria dla nauczycieli, które przybliżą im najnowsze kierunki profilaktyki zagrożeń online i narzędzia pomocne w organizacji zajęć edukacyjnych dla uczniów,
  • lekcje online, do których szkoły mogą zgłaszać klasy,
  • materiały edukacyjne pomocne w organizacji zajęć w szkołach udostępniane na stronie wydarzenia.

„Bardzo nas cieszy, że z roku na rok coraz więcej szkół włącza się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. W minionym roku było ich ponad pięć tysięcy, a wszystkimi działaniami związanymi z DBI objętych zostało blisko trzy miliony osób! W tym roku przygotowaliśmy dużo więcej lekcji online, do których szkoły mogą zgłaszać klasy. Będą się one odbywały praktycznie codziennie aż do końca marca, więc liczymy na to, że zasięg DBI będzie jeszcze większy – mówi Maciej Kępka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, koordynator obchodów DBI.

Wszelkie informacje dotyczące udziału w wydarzeniach DBI oraz organizacji lokalnych obchodów DBI zamieszczane są na stronie www.dbi.pl

Głównym partnerem DBI jest Fundacja Orange. Partnerami są Google, Meta, Tik Tok oraz Librus. Obchody DBI objęte zostały honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.