List intencyjny o współpracy między NASK a University of Technology Sydney podpisany

Rozwijanie nowoczesnych technologii informatycznych, prowadzenie interdyscyplinarnych badań i wymianę doświadczeń – zakłada list intencyjny o współpracy między Państwowym Instytutem Badawczym NASK a University of Technology Sydney (UTS), który został właśnie podpisany.

NASK prowadzi badania naukowe w obszarze cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji przyczyniające się do rozwoju technologii informacyjnych służących społeczeństwu, prowadzi działalność dydaktyczną, pełni rolę jednego z trzech CSIRT-ów na szczeblu krajowym, a także realizuje liczne zadania cyfryzacji polskiej przestrzeni publicznej – podkreślono w liście.

University of Technology Sydney to jedna z wiodących uczelni na świecie w zakresie informatyki i telekomunikacji, plasująca się w obu dyscyplinach w pierwszej 20. listy Academic Ranking of World Universities. UTS działa w silnym powiązaniu z rynkiem przemysłowym. Jego reputacja naukowa rośnie coraz bardziej na znaczeniu, a naukowcy UTS dużą wagę przykładają do internacjonalizacji działań uczelni.

W ramach współpracy NASK i UTS zamierzają rozwijać nowoczesne technologie informatyczne oraz rozwiązania organizacyjne, a także przeprowadzać ich transfer na rynek. Porozumienie zakłada również prowadzenie wspólnych, interdyscyplinarnych badań, organizowanie staży badawczych, uczestnictwo we wspólnych projektach i programach, a także wymianę doświadczeń w dziedzinach objętych wspólnymi badaniami i projektami. NASK i UTS zamierzają również wspólnie poszukiwać możliwości pozyskania środków na działania ze źródeł publicznych oraz organizować seminaria i konferencje naukowe.

–  University of Technology Sydney to kolejna prestiżowa uczelnia, z którą jako Instytut będziemy współpracować. To kolejny dowód na to, że nasze dokonania w dziedzinie cyberbezpieczeństwa są dostrzegane przez zagraniczne jednostki, które we współpracy z nami widzą duży potencjał. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku NASK podpisał porozumienie o współpracy z Massachusetts Institute of Technology (1. miejsce na liście QS World University Ranking) –  mówi Wojciech Pawlak, Dyrektor NASK.

Porozumienie zostało sygnowane przez Michała Karpowicza, Zastępcy Dyrektora NASK, Dyrektora ds. Naukowych i Michaela Blumensteina, Prodziekana ds. Badań i Innowacji UTS.