Getting more with less: matrix and tensor algorithms from subsampling modes | Dołącz do wykładu dr Keatona Hamma z Uniwersytetu w Teksasie

Czy wiesz, że każdą macierz można rozłożyć na mniejsze i łatwe do zrozumienia składniki? Jak można to wykorzystać do budowy algorytmów analizy danych? Czy da się zbudować algorytmy odszumiania lub uzupełniania danych oglądając tylko ich małe fragmenty? Oczywiście! O tym wszystkim opowie dr Keaton Hamm z University in Texas at Arlington, którego NASK SCIENCE będzie gościł w Warszawie w ramach cyklu Do (N)ASK.

Keaton pokaże nowe algorytmy dekompozycji macierzy, które wykorzystują jedynie małe i losowo wybrane podzbiory danych. Pokaże też jak zastosować te algorytmy w przetwarzaniu obrazów oraz w analizie tensorowej. Wykład może zainteresować osoby zajmujące się uczeniem maszynowym (bez nadzoru), separacją sygnałów, modelowaniem twarzy i szeroko rozumianą danologią.  

Dołącz do wykładu: 1 marca br., w środę, o godzinie 10.30 na kanale NASK na YouTube:

Wykład odbędzie się w języku angielskim, bez tłumaczenia.  

Osoba do kontaktu: Karolina Kulicka (wsparcie_nauka@nask.pl)

------ 

Keaton Hamm jest adiunktem matematyki w @UTArlington od 2020 roku. Wcześniej zajmował stanowiska postdoc na Vanderbilt University i University of Arizona, a doktorat uzyskał w Texas A&M University w 2015 roku. Jego obecne zainteresowania badawcze dotyczą obliczeniowej i randomizowanej algebry liniowej (i wieloliniowej) z zastosowaniami do wizji komputerowej i przetwarzania obrazów oraz nieliniowej redukcji wymiarowości i optymalnego transportu z zastosowaniami do obrazowania. Jego badania były finansowane przez National Science Foundation, Army Research Office i U.S. Department of Agriculture.

------- 

Cykl spotkań NASK SCIENCE to nowa inicjatywa edukacyjna Instytutu, której celem jest otwarte dzielenie się ciekawą wiedzą z szerszą publicznością. Gośćmi spotkań będą eksperci i ekspertki z Polski i zagranicy z bogatym naukowym portfolio oraz inspirującymi wynikami badań i gotowością na ich krytyczną ocenę i dyskusję. Wydarzenia odbywają się w języku polskim lub angielskim, jako wykłady lub konwersatoria Do (N)ASK.