CyberMocne – kobiety, przed którymi IT nie ma tajemnic

Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie nie mają płci ani metryki i zawsze się obronią. Ta prawda przebija się z coraz większą mocą pokazując, że stereotypy są nie tylko szkodliwe, ale też często odległe od rzeczywistości. Doskonałym przykładem na to są uzdolnione, kreatywne kobiety – profesjonalistki w branży IT. To ich praca, zaangażowanie, dorobek naukowy powodują, że cyfryzacja jest nie tylko coraz bardziej powszechna, ale też przyjazna i różnorodna – kobiecy punkt widzenia często sprzyja innowacyjności i kreatywności. W Dniu Kobiet z dumą przedstawiamy 14 kobiet – CyberMocne z Cyfryzacja KPRM, NASK – Państwowego Instytutu Badawczego i Centralnego Ośrodka Informatyki – które współtworzą świat IT.

Informatyka, matematyka, inżynieria, cyberbezpieczeństwo to obszary, do których często odruchowo przypisywani są mężczyźni. Owszem, mają na tym polu wiele osiągnięć, ale nie tylko oni. W Cyfryzacja KPRM, NASK i COI kobiety mają osiągnięcia równie duże, co mężczyźni. Posiadają ogromny potencjał, który nadaje cyfryzacji nową jakość. Ich zaangażowanie i unikalna perspektywa pomagają budować cyfrowe kompetencje obywateli oraz rozwijać zaawansowane e-usługi. Chcąc przedstawić ekspertki IT światu, zorganizowaliśmy sesję zdjęciową i nagraniową. Efekty tej pracy będą miały premierę właśnie dzisiaj, 8 marca, w Dniu Kobiet.

 Wśród profesjonalistów, badaczy i ekspertów z obszaru STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) jest coraz więcej kobiet. Panie świadomie i coraz częściej decydują się związać swoją przyszłość, rozwój i ambicje z tymi dziedzinami. Podobnie jest w naszych instytucjach. Bardzo się cieszę, że powstała inicjatywa, aby pokazać „kobiecą twarz” cyfryzacji. Znam pracę CyberMocnych i bardzo ją cenię i warto, jak najczęściej prezentować ją społeczeństwu. Zarówno by uhonorować osiągnięcia zawodowe kobiet, ale również, by pokazać potencjał kobiet dla branży technologicznej. Pamiętajmy, że żadna dziedzina nauki nie jest zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn, a ograniczenia i przesądy tkwią wyłącznie w naszych głowach – powiedział Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa.

Poznajcie CyberMocne

„Potrafię czytać ze zrozumieniem i poezję i kod, a to drugie przydaje się do tworzenia algorytmów sztucznej inteligencji”; „W cyberbezpieczeństwie bardzo ważna jest empatia, umiejętność wczucia się w sytuację różnych użytkowników internetu” – m.in. tak o swoich cybermocach mówią bohaterki projektu. Wszystkie CyberMocne i ich cybermoce znajdziecie na:

 

 

Sesja, której efekt można zobaczyć w dzisiejszym wydaniu dziennika „Puls Biznesu” oraz nagrania, które dostępne są na stronie:   CyberMocne - YouTube, powstała w dniach 28 lutego – 1 marca 2023 roku. Wzięły w niej udział przedstawicielki trzech instytucji – Cyfryzacja KPRM, NASK, COI – które na co dzień tworzą rozwiązania IT, dbają o cybebezpieczeństwo oraz projektują nowe e-usługi w administracji publicznej. Oto one:

 • Klaudia Bartkiewicz, Kierownik Produktu w Zespole Rozwoju Produktów w Pionie Innowacji Jakości w COI,
 • Anna Biała, Zastępczyni dyrektora Departamentu Tożsamości Cyfrowej w KPRM,
 • Dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, Dyrektorka ds. Rejestru Domen Internetowych w NASK,
 • Dr hab. Aleksandra Gasztold, profesor UW, Kierowniczka Zespołu Innowacji Wydawniczych w NASK,
 • Marta Gromada, Kierowniczka Zespołu Konfekcjonowania Danych w Dziale Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK,
 • Natalia Kijewska, Dyrektorka w Departamencie e-Usług w COI,
 • Katarzyna Kopytowska, Zastępczyni dyrektora w Departamencie Zarządzania Systemami w KPRM,
 • Kinga Nestorowicz, Specjalistka ds. Aplikacji w Zespole Administrowania Systemami w Departamencie Eksploatacji Systemów w COI,
 • Dr Inez Okulska, Kierowniczka Zakładu Inżynierii Lingwistycznej i Analizy Tekstu w NASK,
 • Zuzanna Polak, Kierowniczka Działu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa w NASK,
 • Magdalena Sawicka, Dyrektorka Oddziału NASK w Białymstoku,
 • Małgorzata Trębińska, Kierowniczka Zespołu Audytu e-Usług w Departamencie Jakości e-Usług w COI,
 • Olga Wiszowata, Naczelniczka Wydziału Regulacji i Nadzoru w Departamencie Cyberbezpieczeństwa w KPRM,
 • Wioletta Zwara, Naczelniczka Wydziału Wsparcia Obszaru Cyfryzacji w Departamencie Architektury Informacyjnej Państwa w KPRM.