Wielki finał konkursu Technikon ESA dla dolnośląskich i opolskich techników

Miejska biogazownia wytwarzająca energię elektryczną z odpadów spożywczych czy przedłużanie żywotności przedmiotów przy wykorzystaniu druku 3D – to niektóre z projektów zgłoszonych do konkursu dla szkół technicznych Technikon ESA, w którym uczniowie połączyli zdobywaną przez siebie wiedzę z walką z zanieczyszczeniem powietrza i zmianą klimatu. Finał zmagań już 20 marca br. we Wrocławiu!

Konkurs odbywający się pod hasłem „Użyjcie wiedzy do walki ze smogiem i zmianą klimatu!” został zorganizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Technikon ESA 2023 to projekt przeznaczony dla szkół o profilu technicznym – w edycji 2023 pilotażowo jest skierowany do placówek z dwóch województw dolnośląskiego i opolskiego, które uczestniczą jednocześnie w dwóch projektach realizowanych przez NASK: Edukacyjnej Sieci Antysmogowej i Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).

– Do pilotażowego projektu Technikon ESA 2023 zaprosiliśmy wszystkie technika z województwa dolnośląskiego i opolskiego. Otrzymaliśmy wiele ciekawych zgłoszeń. To jednak dopiero początek. W kolejnym roku planujemy Technikon dla wszystkich szkół technicznych uczestniczących w projekcie ESA i OSE – zapowiada Pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa – Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Zgłoszenia i wyłonienie finalistów

Pięcioosobowe drużyny pod kierunkiem swoich nauczycieli w pierwszym etapie konkursu przygotowały koncepcje projektów, w których wykorzystały wiedzę zgodną z profilem swojej szkoły do walki o czyste powietrze lub powstrzymanie zmiany klimatu.

Zgłoszono m.in. projekty:

  • miejska biogazownia wytwarzająca energię elektryczną z odpadów spożywczych;
  • przedłużanie żywotności przedmiotów oraz tworzenie elementów naprawczych przy wykorzystaniu druku 3D;
  • nowoczesne metody podnoszenia efektywności energetycznej budynków;
  • walka z CO2 przez zakładanie plantacji doświadczalnej z drzew tlenowych i roślin energetycznych;
  • walka z niską emisją przez stworzenie terenu zielonego;
  • automatyczne wyłączanie komputerów i monitorów w budynku szkolnym;
  • kampanie świadomościowe na temat smogu.

Punktowane było wykorzystanie nowoczesnych cyfrowych technologii, dlatego wśród zgłoszonych projektów były aplikacje, strona internetowa czy interaktywna gra edukacyjna.

– Zgłoszone pomysły są dowodem na to, że młodzi ludzie mają dużą świadomość zmian, jakie zachodzą w środowisku naturalnym w związku z działalnością człowieka. Szerzeniu takiej wiedzy służy prowadzona przez NASK Edukacyjna Sieć Antysmogowa. Świeże spojrzenie młodzieży na problem zanieczyszczonego powietrza i postępujących zmian klimatu jest szansą na wypracowanie nowatorskich rozwiązań i zastosowanie ich w praktyce – podkreśla Dyrektor NASK Wojciech Pawlak.

Pełną listę finalistów można znaleźć na stronie: https://esa.nask.pl/aktualnosci/wpis/technikon-esa-finalisci

Finał Technikonu ESA

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 20 marca 2023 r. w Technikum Akademickim przy Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu.

W czasie finału 10 drużyn zaprezentuje swoje projekty, a ponadto uczniowie wezmą udział w grywalizacji online na platformie eduESA oraz w drużynowym konkursie Technikon Challenge.

Zmagania będzie oceniać jury, które wskaże najlepsze projekty i wytypuje zwycięzców.

Atrakcyjne nagrody

Sam udział w finale to nagrody gwarantowane dla szkoły – monitor do wyświetlania treści edukacyjnych i bon o wartości 2000 zł dla szkoły na zakup materiałów edukacyjnych. W wielkim finale drużyny będą mogły zdobyć kolejne wspaniałe nagrody – indywidualne dla każdego uczestnika i dla swojej szkoły:

  1. miejsce – mobilna pracowania komputerowa dla szkoły (20 laptopów) i tablet dla każdego uczestnika zwycięskiej drużyny oraz nauczyciela zgłaszającego;
  2. miejsce – zestaw bezprzewodowy: klawiatura/słuchawki/głośniki dla każdego uczestnika zwycięskiej drużyny oraz nauczyciela zgłaszającego;
  3. miejsce – głośnik bezprzewodowy dla każdego uczestnika zwycięskiej drużyny oraz nauczyciela zgłaszającego.

Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym Pełnomocnika Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa – Sekretarza Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego.

Więcej szczegółów na temat projektu Technikon ESA dostępnych jest na stronie.

Animacja na temat konkursu: Technikon - użyj wiedzy do walki ze smogiem i zmianą klimatu!