Finał pilotażu konkursu Technikon ESA

20 marca 2023 r. w Technikum Akademickim przy Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu odbył się finał pilotażu konkursu Technikon ESA, w którym uczniowie dwóch województw - dolnośląskiego i opolskiego połączyli zdobywaną przez siebie wiedzę z walką z zanieczyszczeniem powietrza i zmianą klimatu.

W uroczystym otwarciu finału Technikonu udział wzięli m.in. Pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa – Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Janusz Cieszyński, który objął wydarzenie patronatem oraz dyrektor NASK PIB - Wojciech Pawlak.

– Do pilotażowego projektu Technikon ESA 2023 zaprosiliśmy wszystkie technika z województwa dolnośląskiego i opolskiego. Otrzymaliśmy wiele ciekawych zgłoszeń. To jednak dopiero początek. W kolejnym roku planujemy Technikon dla wszystkich szkół technicznych uczestniczących w projekcie ESA i OSE – zapowiedział minister Janusz Cieszyński.

 

W finale udział wzięło 10 drużyn. Każda z nich przygotowała i zaprezentowała projekt zgodny z profilem swojej szkoły. Przedstawione zostały zarówno projekty związane z terenami zielonymi czy też plantacją tlenową, drukiem 3D, miejską biogazownią, jak i cyfrowe rozwiązania wspierające walkę ze smogiem. Punktowane było wykorzystanie nowoczesnych cyfrowych technologii, dlatego wśród zgłoszonych projektów były aplikacje, strona internetowa czy interaktywna gra edukacyjna.

– Zgłoszone pomysły są dowodem na to, że młodzi ludzie mają dużą świadomość zmian, jakie zachodzą w środowisku naturalnym w związku z działalnością człowieka. Szerzeniu takiej wiedzy służy prowadzona przez NASK Edukacyjna Sieć Antysmogowa. Świeże spojrzenie młodzieży na problem zanieczyszczonego powietrza i postępujących zmian klimatu jest szansą na wypracowanie nowatorskich rozwiązań i zastosowanie ich w praktyce – podkreślił Dyrektor NASK Wojciech Pawlak podczas otwarcia wydarzenia.

 

Wszyscy obecni uczniowie wzięli udział również w Technikon Challenge, czyli w interaktywnym quizie, w którym mogli wykazać się wiedzą. Emocje sięgały zenitu do samego końca.

Ostatecznie zwyciężyli:

Miejsce I: Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w

Brzegu, opiekun: Beata Dylak

Miejsce II: Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budowlanych w Bolesławcu,

opiekun: Piotr Korczowski

Miejsce III: Technikum Akademickie przy Międzynarodowej Wyższej Szkole

Logistyki i Transportu we Wrocławiu, opiekun: Paweł Słabuszewski

Wysiłek uczniów i nauczycieli został doceniony również nagrodami. Sam udział w finale to nagrody gwarantowane dla szkoły – monitor do wyświetlania treści edukacyjnych i bon o wartości 2000 zł dla szkoły na zakup materiałów edukacyjnych. W wielkim finale drużyny będą mogły zdobyć kolejne wspaniałe nagrody – indywidualne dla każdego uczestnika i dla swojej szkoły.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że za rok Technikon ESA spotka się z jeszcze większym zaangażowaniem szkół technicznych.