Przedstawiciele NASK na konferencji „#AIChallenger – Biznes, nauka i społeczeństwo w świecie sztucznej inteligencji”

Jakie szanse wiążą się z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji, ale też jakie zagrożenia może on za sobą nieść i jak się przed nimi ustrzec – to zagadnienia, które będą podejmowane na konferencji „#AIChallenger – Biznes, nauka i społeczeństwo w świecie sztucznej inteligencji” w czwartek w Katowicach. Wśród prelegentów są przedstawiciele Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Konferencję w trybie hybrydowym organizuje konsorcjum naukowo-dydaktyczne – Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE i Związek Cyfrowa Polska.

Sektor AI w 2022 r. osiągnął ok. 120 mld dol. przychodów. Eksperci twierdzą, że rozwój sztucznej inteligencji jest jeszcze na wczesnym etapie. Średnioroczne tempo wzrostu utrzyma się do końca dekady na poziomie przekraczającym 38% i już w 2030 r. rynek ten będzie wyceniany na niemal 1,6 bln dol.

W ramach panelu dyskusyjnego „Cyberbezpieczeństwo w dobie AI” wstępną prezentację przedstawi Marta Gromada, Kierowniczka Zespołu Konfekcjonowania Danych w Dziale Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK. Marta Gromada będzie mówiła o tym, jak sztuczna inteligencja na naszych oczach zmienia wszelkie aspekty wojny, również tej prowadzonej w Ukrainie.

– Dezinformacja, jako środek wykorzystywany przy operacjach wpływu, stała się codziennością w świecie mediów społecznościowych. Do jej tworzenia i propagowania używana jest najnowsza technologia, która z jednej strony może usprawniać działania wojenne, z drugiej zaś zagrażać bezpieczeństwu obywatelskiemu. Na celowniku autorów dezinformacji są nie tylko obywatele, ale także całe struktury państwowe. Do aktualnych działań wojennych używane są innowacje, które co raz ciężej wykryć, zrozumieć lub ubrać w ramy legislacyjne – podkreśla Kierowniczka Zespołu Konfekcjonowania Danych.

Po wystąpieniu zaplanowano dyskusję, podczas której członkowie panelu porozmawiają o największych szansach i zagrożeniach, jakie stawia przed nami rozwój AI w kontekście wojny. Podczas dyskusji omówią najnowsze innowacje, takie jak chatboty, syntezę głosu, deepfake, oraz pokażą wpływ social mediów i skutki społeczne wraz z możliwymi scenariuszami rozwoju. Moderatorem dyskusji będzie Maciej Groń, Kierownik Działu Analiz Strategicznych i Budowania Świadomości w NASK i wicedyrektor Śląskiego Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE.

Maciej Groń weźmie też udział w prezentacji „Generatory treści. Rekomendacje #Cyberscience dla uczelni wyższych”. Inni uczestnicy to: dr hab. inż. Paweł KASPROWSKI, prof. Politechniki Śląskiej, dr hab. Jan KOZAK, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, dr hab. Dariusz SZOSTEK, prof. Uniwersytetu Śląskiego, ekspert PIIT.

Agenda konferencji dostępna jest na stronie.