Naukowcy z NASK na konferencji nt. sztucznej inteligencji

Inez Okulska, Kinga Głąbińska, Mateusz Koryciński i Konrad Ciecierski z NASK wzięli udział w czwartej edycji Polskiej Konferencji Sztucznej Inteligencji (PP-RAI 2023). To jedno z największych w Polsce wydarzeń naukowo-biznesowych poświęconych sztucznej inteligencji, organizowane przez Politechnikę Łódzką oraz Polskie Stowarzyszenie Sztucznej Inteligencji.

Konferencja PP-RAI to okazja do spotkania i wymiany informacji między polskimi ośrodkami wykorzystującymi uczenie maszynowe do rozwiązywania różnorodnych problemów badawczych.

 

NASK był reprezentowany przez Mateusza Korycińskiego, który wspólnie z dr. Konradem Ciecierskim (Zakład Zastosowań Sztucznej Inteligencji w Medycynie) i prof. Ewą Niewiadomską-Szynkiewicz przedstawił główne założenia swojej rozprawy doktorskiej. Jej przedmiotem jest nowatorska metoda wyznaczania połączeń nerwowych w mózgu na podstawie danych z dyfuzyjnego rezonansu jądrowego. Wiedza o tych połączeniach jest niezwykle cenna w czasie planowania operacji neurochirurgicznych, w celu zmniejszenia ryzyka dotkliwych powikłań - upośledzeń motorycznych i poznawczych. Algorytm ten w przyszłości stanie się częścią budowanego obecnie Systemu Wspomagania Decyzji w Neurochirurgii.

 

Inez Okulska oraz Kinga Głąbińska z Zakładu Inżynierii Lingwistycznej i Analizy Tekstu prezentowały możliwość uogólniania wyników przez modele, które teoretycznie służą do tego samego, tj. wykrywania mowy nienawiści, natomiast uczonych na zupełnie innych danych (dane charakteryzujące się mową nienawiści, ale nieusunięte z internetu – dane z Twittera vs. Treści poddane moderacji – dane z Wykopu).  Jak się okazuje, istnieje wyraźna granica pomiędzy tak zdefiniowanymi danymi. Modele nauczone rozpoznawać treść na tyle nieprzyjemną, że należy ją usunąć, nie potrafią skutecznie rozpoznać mowy nienawiści, która wciąż pozostaje widoczna publicznie. Również modele nauczone rozpoznawać mowę nienawiści występującą publicznie nie potrafią skutecznie rozpoznać tej, która jest bardziej drastyczna. Dlatego też rozważając "mowę nienawiści", należy wyraźnie zdefiniować, jaki jest cel rozpoznawania takich treści. 

 

Konferencja odbyła się pod koniec kwietnia w Łodzi.