Wzrost liczby abonentów, prawie pół miliona odnowionych domen .pl

W kwartale otwierającym rok 2023 zwiększyła się liczba abonentów domeny .pl, liczba nowych rejestracji najlepsza od 2 lat - Rejestr domeny .pl w NASK opublikował raport podsumowujący pierwszy kwartał tego roku.

Na koniec marca 2023 roku w Rejestrze domeny .pl znajdowało się 2 509 625 nazw, a nowych domen .pl zarejestrowano 192 486 - jest to najlepszy kwartalny wynik od dwóch lat. Wśród nowych nazw najwięcej, czyli 85,34%, rejestracji było bezpośrednio w domenie .pl, 12,54% stanowiły rejestracje w domenach funkcjonalnych, a 2,12% w regionalnych.

W Q1 2023 Rejestr zyskał 4 540 abonentów, a ich liczba na koniec marca wyniosła 1 116 889, z czego 35,49% stanowiły osoby fizyczne, a 64,51% organizacje. Abonenci odnowili prawie pół miliona domen. Wskaźnik odnowień wyniósł 72,69%.

„W pierwszym kwartale tego roku warto zwrócić uwagę na większe zainteresowanie Abonentów rejestracją domen w .pl niż w poprzednim kwartale. Zarejestrowano o prawie 30 tys. nazw więcej niż w ostatnim kwartale 2022. Mamy nadzieję, że te domeny zostaną z naszymi Abonentami na dłużej i również chętnie będą odnowione na kolejny okres rozliczeniowy. To ważne, żeby zarejestrować własną domenę w .pl, czyli zadbać o identyfikację jej użytkownika w Internecie, ale później pamiętać o odnowieniu domeny na czas. Abonenci mogą zapytać swojego rejestratora o bezpieczny termin przedłużenia, jak również o inne kwestie związane z domeną .pl.” – komentuje Anna Gniadek, Kierownik Zespołu ds. Rynku Domen w Rejestrze domeny .pl, NASK. 

Raport Rejestru domeny .pl za pierwszy kwartał 2023 roku można pobrać tutaj.

W lutym 2023 roku na stronie Rejestru opublikowana została informacja o wiosennej serii szkoleń online dla Europy Środkowej i krajów bałtyckich, na które zaprasza ICANN. Odbyły się już trzy z czterech webinarów zaplanowanych w harmonogramie ICANN. Szkolenia prowadzone były na platformie ZOOM, a udział w nich był bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.