Rusza Fundusz Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego – Olsztyn pierwszym beneficjentem

Celem Funduszu uruchomionego przez NASK jest wsparcie samorządów w zakresie poprawy cyberbezpieczeństwa. „Przez lata samorządowcy byli pozostawieni sami sobie w przypadku cyberataku. Rozwiązania, które zaproponowało Ministerstwo Cyfryzacji pozwalają na przekazanie samorządowcom środków niezbędnych do przywrócenia usług dla obywateli” – zaznaczył minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. W konferencji inaugurującej projekt wzięła udział wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk – Patkowska. „Żeby zapobiegać takim wydarzeniom uruchamiamy dodatkowe środki. Olsztyn otrzyma ponad 3 mln zł na poprawę cyberbezpieczeństwa” – poinformowała wiceminister.

W czerwcu br. cyberprzestępcy zaatakowali systemy olsztyńskiego Zarządu Dróg Zieleni i Transportu (ZDZiT).  Czasowo nie działają: centralny system sterowania ruchem, biletomaty mobilne i stacjonarne, ograniczony został też dostęp do informacji pasażerskiej, ZDZiT nie obsługuje też na bieżąco obywateli. Ze skutkami tego ataku walczymy do dziś.

„Współczesne systemy informatyczne jednostek samorządu terytorialnego gromadzą nie tylko dane osobowe obywateli czy pracowników, ale też dane o stanie zdrowia mieszkańców, historii załatwianych przez nich spraw, oraz zarządzają komunikacją publiczną czy ciepłem sieciowym” – wyjaśnia minister cyfryzacji. 

Jak dodała wiceminister Semeniuk – Patkowska, za codzienne, lokalne sprawy obywateli odpowiada w Polsce 16 województw, 314 powiatów i 2 477 gmin, i każde z nich narażone na działania cyberprzestępców, którzy atakują systemy zdrowia publicznego, jednostki kulturalne, edukacyjne, czy tak jak ostatnio – systemy komunikacji i transportu. „Dlatego wychodzimy z pomocą do Prezydenta Olsztyna Pana Piotra Grzymowicza. Celem wsparcia jest minimalizacja skutków incydentu, odtworzenie usług  wraz z podniesieniem poziomu ich bezpieczeństwa oraz realizacja zadań z zakresu cyberbezpieczeństwa - wszystko to dla bezpieczeństwa mieszkańców Warmii i Mazur” - mówiła wiceminister.

„W 2022 r., CERT Polska – zespół ekspertów odpowiedzialny za ochronę polskiej cyberprzestrzeni przed zagrożeniami, działający w ramach NASK, otrzymał 2025 zgłoszeń incydentów w podmiotach publicznych. W tym roku, za pierwsze półrocze ta liczba wynosi już 1763. To oznacza, że skala działalności cyberprzestępców na jednostki publiczne się zwiększa. Do najczęstszych incydentów należą: phishing, szkodliwe oprogramowanie, ataki DDoS oraz próby włamań” – dodała.

„Nasza rola nie kończy się tylko na przyjęciu zgłoszenia i jego analizie, a na realnej pomocy w walce na rzecz walki ze skutkami incydentu. Temu ma właśnie służyć Fundusz Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego. Zrealizowana dziś wypłata ponad 3 milionów złotych to najlepsze potwierdzenie skutecznego działania Funduszu. Wierzymy, że dzięki temu wsparciu, wraz z pomocą merytoryczną ze strony CSIRT NASK, systemy informatyczne miasta Olsztyn szybko wrócą do pełnej funkcjonalności”–mówił Wojciech Pawlak – Dyrektor NASK.

Fundusz Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego NASK powołano 6 marca br. na podstawie ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 r. W ramach funduszu do dyspozycji jest prawie 12 mln zł, które zostaną przeznaczone na  wsparcie cyberbezpieczeństwa jednostek samorządów terytorialnych.