NASK na Festiwalu Nauki: AI, dezinformacja i bezpieczne nawyki

Bezpieczne nawyki podczas korzystania z internetu, na co uważać w kontaktach ze sztuczną inteligencją i co ma wspólnego dezinformacja z sokiem pomarańczowym – NASK już po raz kolejny bierze udział w Festiwalu Nauki, gdzie nasi eksperci przekazują wiedzę związaną z cybertematyką.

Tegoroczny Festiwal Nauki odbywa się w dniach 15-29 września 2023 r. pod hasłem „Nauka to podróż w przyszłość”. 27. edycja odwołuje się do działalności patrona tegorocznego FN Pawła Edmunda Strzeleckiego (1797-1873), podróżnika, geografa, geologa, badacza i odkrywcy.

Festiwal Nauki to wydarzenie, które co roku gromadzi osoby zainteresowane aktualnymi problemami badawczymi, metodami prowadzenia badań i odkryciami w różnorodnych dziedzinach nauki. Tematyka festiwalowych spotkań dotyczy nauk ścisłych, przyrodniczych, medycyny, nauk humanistycznych i społecznych, a także nauk o kulturze i sztuce. Festiwal Nauki jest otwarty dla wszystkich chętnych bez względu na wykształcenie i wiek. Spotkania mają formę debat, wykładów, warsztatów, pokazów filmowych, wizyt w laboratoriach, wystaw, wycieczek, konkursów i gier edukacyjnych. Specjalnie dla dzieci organizowane są atrakcyjne zajęcia, dlatego na Festiwal Nauki można wybrać się całą rodziną. Festiwal proponuje również lekcje dla grup szkolnych wszystkich poziomów nauczania.

Wydarzenia mające miejsce podczas festiwalu organizowane są przez instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz towarzystwa naukowe. W tym roku pragniemy ponownie stworzyć atmosferę naukowego święta. Jesteśmy przekonani, że udział w Festiwalu Nauki pomaga lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a także pozwoli dowiedzieć się, na jakie pytania nauka nie znalazła jeszcze odpowiedzi.

NASK od wielu lat organizuje imprezy festiwalowe. W tym roku, 24 września, odbędzie się wystąpienie Anny Słupskiej i Ewy Domańskiej z Zespołu Popularyzacji Bezpiecznego Korzystania z Cyberprzestrzeni w NASK na temat bezpiecznych i zdrowych nawyków podczas korzystania z internetu (Stara BUW, sala 106, godz. 12:30).

Następnego dnia, 25 września, w siedzibie NASK zaplanowane zostały cztery lekcje festiwalowe dla młodzieży. Jako pierwszy odbędzie się wykład „Sok pomarańczowy i dezinformacja. Co mają wspólnego?” (godz. 9:00), podczas której Gniewomir Knapski z Zespołu Budowania Odporności na Zagrożenia w Przestrzeni Informacyjnej w NASK opowie o tym, kto chce wprowadzić nas w błąd i jakich metod do tego używa, a także jak bronić się przed wpływem dezinformacji.

Kolejne lekcja będzie miała formę warsztatów. Spotkanie „Real vs. sieć. Kreowanie wizerunku online” (godz. 10:00) zapozna młodzież z tematyką wizerunku online i wpływem publikowania określonych treści na jej przyszłość. O kreowaniu wizerunku w internecie będą mówić: Agata Kuszner i Natalia Wójcicka z Zespołu Projektów Społecznych i Współpracy Międzynarodowej w NASK.

Następnie odbędą się warsztaty „Sztuczna inteligencja: czym jest, jak działa, jak z niej korzystać i na co uważać” (godz. 11:00), które poprowadzą: dr Karolina Kulicka, Kamila Kujawa, Klaudia Wojciechowska z Centrum Badań i Rozwoju NASK… oraz Chat GPT. Będzie mowa o tym, czym jest ChatGPT i sztuczna inteligencja (z ang. Artificial Intelligence, AI), do czego można wykorzystywać aplikacje oparte na sztucznej inteligencji i na co w związku z AI uważać.

Ostatnie warsztaty „Cyberprzemoc – ciemniejsze odcienie internetu. Jak sobie z nimi radzić?” (godz. 12:00) wprowadzą młodzież w temat cyberprzemocy – młodzi ludzie dowiedzą się, co ma wspólnego i czym różni się od przemocy w prawdziwym życiu. Uczestnicy poznają wielowątkowość zjawiska cyberprzemocy, zagadnienia prawne i aspekty psychologiczne. Prowadzenie: Anna Słupska i Andrzej Rylski z Zespołu Popularyzacji Bezpiecznego Korzystania z Cyberprzestrzeni oraz Zespołu Projektów Społecznych i Współpracy Międzynarodowej w NASK.

Szczegółowy program Festiwalu, a także dane partnerów i organizatorów, można znaleźć na stronie: