Sztuczna inteligencja, wiek dostępu do treści i usług internetowych oraz problem uwodzenia dzieci w internecie – to tylko niektóre tematy 17. Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”

Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) – tworzone przez NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – już 17. raz zaprasza na międzynarodową konferencję poruszającą problematykę trudności i zagrożeń dotyczących użytkowania internetu przez dzieci i młodzież. 500 osób stacjonarnie i około 5000 online będzie brało udział w wykładach i warsztatach w dniach 26-29 września.

W dalszym ciągu można zapisywać się do udziału w formule online, korzystając z linku: https://konferencja.saferinternet.pl/rejestracja

Tematyka 17. Międzynarodowej Konferencji doskonale wpisuje się w najważniejsze zagadnienia, wyzwania i problemy, z którymi stykają się osoby pracujące z dziećmi, wychowujące je czy niosące im pomoc psychologiczną. Udział w konferencji jest bezpłatny. Wystąpienia podczas dwóch pierwszych dni będą dostępne w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz polskim języku migowym.

– Zgodnie z doniesieniami zarówno INTERPOLU, jak i Europolu (2023), w trakcie pandemii COVID-19 nastąpił znaczny wzrost zjawiska wykorzystywania dzieci w internecie i stosowania względem nich przymusu, w tym zjawiska uwodzenia dzieci online. (…) Zachowanie sprawców ulega jednak znacznym zmianom, gdyż wielu z nich wykorzystuje dark web w celu nawiązywania kontaktów i udostępniania zdjęć dzieci o charakterze pornograficznym. Dodatkowo coraz większe wykorzystywanie przez przestępców sztucznej inteligencji stanowi wyzwanie w kontekście egzekwowania prawa – tak o swojej sesji – otwierającym konferencję wykładzie „Zrozumienie nowych tendencji w uwodzeniu dzieci online i reagowanie na nie” – mówi prof. Julia Davidson.

Podczas tegorocznego wydarzenia jak co roku będziemy się starali mierzyć z najbardziej aktualnymi zagrożeniami trendami związanymi z obecnością młodych ludzi w sieci. Nie sposób byłoby pominąć takiego tematu jak wyzwania związane ze sztuczną inteligencją, czy też wciąż obecnego w życiu dzieci zagrożenia związanego z cyberprzemocą. Obecny czas to okres potężnych zmian legislacyjnych, z którymi wiązane są duże nadzieje w kontekście wzrostu bezpieczeństwa dzieci online – podkreśla Anna Rywczyńska – Kierowniczka Działu Profilaktyki Cyberzagrożeń w NASK i Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

 

– Ogromne zadanie, jakie spoczywa na dorosłych, to zadbanie o to, aby dzieci i młode osoby mogły bezpiecznie rozwijać się w dobie cyfrowej transformacji. Od zaangażowania szkół, rodziców, jak również biznesu tworzącego rozwiązania sieciowe zależy, czy dzieci będą bezpieczne i czy zapobiegniemy cyfrowemu wykluczeniu. Zróżnicowane grono odbiorców konferencji, a zwłaszcza obecność nauczycieli, sprawia, że podejmowane podczas sesji dyskusje mogą nieść realną zmianę w kontekście ochrony młodych ludzi. Szczególnie biorąc pod uwagę skalę wydarzenia, czyli prawie 500 osób na sali i ponad 5000 zarejestrowanych na konferencję w formacie online – mówi Maciej Kępka, organizator konferencji z ramienia Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

 

Sesje konferencyjne

26 września:

  • Zrozumienie nowych tendencji w uwodzeniu dzieci online i reagowanie na nie - prof. Julia Davidson
  • Rola weryfikacji wieku w ochronie dzieci - John Carr
  • Agresja elektroniczna – kto i dlaczego się w nią angażuje? - prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski
  • Wychowanie przy ekranie – jak przekonać rodziców do współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci w sieci? - Magdalena Bigaj
  • Bezpieczeństwo internetowe osób w spektrum autyzmu - Sylwia Kowalska
  • Debata ekspercka: Sztuczna inteligencja – szanse i zagrożenia (dr Inez Okulska, dr Ada Florentyna Pawlak, Mateusz Mrozek oraz prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski. Moderator: Marcin Perfuński)
  • Projekcja filmu „Instagramowa rodzina”

27 września:

  • Potrzeby młodych osób – inne spojrzenie na profilaktykę - Matej Bednar
  • Pięć sposobów na zaangażowanie rodziców w szkolną społeczność - Diljá Björk Styrmisdóttir
  • Nowa architektura praw dziecka w dobie społeczeństwa informacyjnego - dr Konrad Ciesiołkiewicz
  • Co innego wiem, co innego czuję – insighty z życia młodych w cyfrowym świecie - dr Anna Buchner, Maria Wierzbicka-Tarkowska
  • Uwodzenie online – jak skutecznie chronić dzieci i młodzież? - Ewa Dziemidowicz, Arkadiusz Michałowski
  • Lootboxy, czyli mechanizmy parahazardowe w grach - Oliwier Nytko
  • Szkoła jako źródło zasobów w radzeniu sobie z przemocą rówieśniczą - dr Anna Kubiak
  • Wpływ klimatu szkoły na przemoc rówieśniczą - dr Jakub Kołodziejczyk
  • Praktyki sprawiedliwości naprawczej w radzeniu sobie z przemocą rówieśniczą w szkole - dr Aleksandra Dopierała

Kolejne dwa dni – 28 i 29 września – będą wypełnione webinarami eksperckimi online. Zostaną podczas nich poruszone, w sposób bardziej bezpośredni, warsztatowy, z możliwością zadawania pytań, wybrane zagadnienia omawiane podczas konferencji.

W celu rejestracji na webinary zapraszamy do zakładki „Program”. W dedykowanych warsztatom online dniach (28 lub 29 września), widoczne są dostępne webinary. Na każdy z nich obowiązuje odrębna rejestracja poprzez kliknięcie przycisku „Zapisz się”.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Głównym Partnerem konferencji jest Fundacja Orange, a Partnerem – Google i Librus. Konferencję honorowym patronatem objął Minister Cyfryzacji oraz Polski Komitet ds. UNESCO.

Więcej informacji o prelegentach, programie oraz możliwość rejestracji, znajdą Państwo na stronie: https://konferencja.saferinternet.pl/informacje