Oto zwycięzcy Szachowego Grand Prix OSE!

846 zawodników – uczniów szkół podstawowych – z całej Polski wzięło udział w pierwszym Szachowym Grand Prix OSE. Po sobotnim finale wszystko jest już jasne. Poznajcie naszych mistrzów!

Szachowe Grand Prix OSE edycja 2023 przeszło do historii. Po dwóch półfinałach: 7 października we Wrocławiu i 21 października w Bydgoszczy, przyszedł czas na finał. 96 zawodników – uczniów szkół podstawowych z całej Polski rozegrało finałowe rundy w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Każdy z każdym

- W obu półfinałach wzięło udział 846 młodych szachistów z całej Polski, z czego 96 najlepszych gra w dzisiejszym finale. To plasuje nasze Szachowe Grand Prix OSE - pod względem liczby uczestników - na 3. miejscu odbywających się w tym roku w Polsce turniejów szachowych, po Mistrzostwach Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych oraz Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli – powiedział podczas otwarcia rozgrywek Dominik Kopera, zastępca dyrektora NASK ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. - Nie było jednak do tej pory turnieju na taką skalę dla dzieci ze szkół podstawowych, w formule eliminacje i finał - dodał.

Turniej finałowy został rozegrany w systemie kołowym (każdy z każdym): 11 rund, tempo gry: 3 minuty na zawodnika na partię + 2 sekundy bonifikaty za każdy wykonany ruch. Zawodnicy zostali podzieleni - ze względu na wiek i płeć - na osiem grup. W każdej grupie grało 12 osób.

Młodzi gracze walczyli o atrakcyjne nagrody – konsole do gier (pierwsze miejsca w każdej grupie: Playstation 5, drugie - XBOX Series X, trzecie - Nintendo Switch Lite) i statuetki. Wszyscy uczestnicy, niezależnie od zajętego miejsca, otrzymali dyplomy.

Lista zwycięzców

Grupa 1 | Dziewczęta z klas 1-2:

I miejsce: Helena Taradajko

II miejsce: Alicja Przewłocka

III miejsce: Liliana Lechowska

Grupa 2 | Chłopcy z klas 1-2:

I miejsce: Mateusz Rabiej

II miejsce: Julian Fajks

III miejsce: Cezary Łobacz

Grupa 3 | Dziewczęta z klas 3-4:

I miejsce: Lila Rządkowska

II miejsce: Zofia Samol

III miejsce: Anna Andrzejewska

Grupa 4 | Chłopcy z klas 3-4:

I miejsce: Jan Szeszycki

II miejsce: Miłosz Zajadlak

III miejsce: Adam Wites

Grupa 5 | Dziewczęta z klas 5-6:

I miejsce: Kinga Lajdamik

II miejsce: Zofia Krysiewicz

III miejsce: Hanna Owczarek

Grupa 6 | Chłopcy z klas 5-6:

I miejsce: Piotr Brzezina

II miejsce: Adam Gibała

III miejsce: Aliaksandr Sakharchuk

Grupa 7 | Dziewczęta z klas 7-8:

I miejsce: Katarzyna Rusiecki

II miejsce: Aliaksandra Klintsevich

III miejsce: Lena Michalska

Grupa 8 | Chłopcy z klas 7-8:

I miejsce: Antoni Komendecki

II miejsce: Jakub Micuła

III miejsce: Władysław Pyciński

Pełna lista zawodników.

Szachy z OSE

Szachowe Grand Prix OSE to nie pierwsze działanie NASK związane z szachami. Rok temu (w połowie października 2022 r.) na platformie OSE IT Szkoła pojawiły się pierwsze darmowe kursy nauki gry w szachy, przygotowane przez profesjonalistów. Dzisiaj na OSE IT Szkoła dostępne są trzy części kursu – każda składająca się z 10 lekcji. Koniecznie zajrzyjcie na https://it-szkola.edu.pl/szachy.

NASK organizuje Szachowe Grand Prix OSE przede wszystkich w celu popularyzacji królewskiej gry wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Przeprowadzając takie zawody chcemy zachęcić najmłodszych do nauki gry w szachy, które są doskonałym wsparciem wszechstronnego rozwoju, w tym zdobywaniu kompetencji przyszłości. Szachy – podobnie jak nauka programowania - wspomagają wszechstronny rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Rozwijają umiejętność analitycznego myślenia, koncentrację oraz wyobraźnię przestrzenną. Dodatkowo, dziecko grające w szachy zaczyna lepiej rozumieć zależności między podejmowanymi decyzjami i działaniami a konsekwencjami, jakie z nich wynikają.

- Już samo to, że zagraliście w dzisiejszym finale jest powodem do dumy. Życzę Wam, aby sukcesy w Szachowym Grand Prix OSE były początkiem Waszych dalszych zwycięstw – w Mistrzostwach Polski i innych prestiżowych turniejach – powiedział Dominik Kopera. – My w ramach OSE przygotowujemy już kolejne szachowe aktywności i już dziś zachęcam wszystkich do korzystania z nich – dodał.