Ponad 1,5 miliona odbiorców i rekordowa liczba inicjatyw – za nami 11. edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa

Każdego roku to właśnie w październiku w sposób szczególny skupiamy się na kwestiach związanych z prewencją i edukacją na temat najbardziej aktualnych cyberzagrożeń. Tegoroczny, 11. już Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa okazał się pod tym względem rekordowy, mimo że działania w tym zakresie podejmowane są niezmiennie przez cały rok.

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ECMS) to ogólnoeuropejska kampania edukacyjna organizowana przez agencję ENISA (European Union Agency for Cybersecurity) z inicjatywy Komisji Europejskiej, mająca na celu budowanie świadomości cyberzagrożeń i promowanie odpowiedzialnego korzystania z internetu wśród wszystkich jego użytkowników, a także dzielenia się dobrymi praktykami w obszarze cyberhigieny. W Polsce projekt koordynowany jest przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Tegorocznym motywem przewodnim były zagadnienia związane z inżynierią społeczną (socjotechniką), czyli wykorzystaniem przez przestępców różnych technik manipulacji stosowanych w kampaniach phishingowych wycelowanych w użytkowników internetu. Hasło przewodnie ECSM 2023 to „Bądź mądrzejszy niż oszust” – zachęcające do mądrego i rozważnego korzystania z internetu.

Rekordowy rok 2023

Tegoroczna kampania Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa przebiła zeszłoroczny wynik polskich inicjatyw, rekordowy na skalę europejską. W tym roku w trakcie trwania polskiej edycji kampanii zgłoszone zostały 81 inicjatywy edukacyjne, które dotarły – według szacunków ich organizatorów – do ponad 1,5 miliona osób. Dla porównania – w zeszłym roku zgłoszono 73 projekty edukacyjne, a jeszcze rok wcześniej – 71.

Wśród zgłoszonych inicjatyw znalazły się:

 • publikacje materiałów edukacyjnych (np. artykuły w „Security Magazine” czy na blogu KwestiaBezpieczenstwa.pl), część z nich odnaleźć można poprzez stronę bezpiecznymiesiac.pl;
 • webinary i lekcje (np. Cyberprofilaktyka 3.0 czy Inteligentne Miasto i ScottieGO! z #kodujzUKE),
 • konferencje (np. 5. edycja „Digital Festival”, „Fortinet Security Day 2023” czy „Szanse, wyzwania, zagrożenia – wprowadzenie do problematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online”)
 • wyzwania, które można podejmować (np. misja PEGI udostępniona przez Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Gier Video, Awareness Game AR-IN-A BOX przeprowadzona przez NASK),
 • a także kampanie edukacyjne (np. kampania na temat bezpiecznych płatności realizowana przez NASK we współpracy z CSIRT KNF i CBZC czy „Bądź cyberbezpieczny z Bankiem Spółdzielczym”).

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa 2023 – patronaty

Patronat nad ECSM 2023 objęły najważniejsze instytucje podejmujące odpowiedzialność za kwestie cyberbezpieczeństwa i edukacji w tym obszarze:

 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Ministerstwo Edukacji i Nauki
 • Komisja Nadzoru Finansowego
 • Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń   
 • Komendant Główny Policji
 • Polskie Towarzystwo Informatyczne  
 • Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska
 • Krajowy Związek Banków Spółdzielczych      
 • Warszawski Instytut Bankowości

Pamiętaj, miesiąc bezpieczeństwa trwa cały rok

Dziękujemy wszystkim za aktywne włączenie się w 11. edycję kampanii Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa, a równocześnie zachęcamy do odwiedzania strony polskiej edycji ECSM: bezpiecznymiesiac.pl.

Zakończenie obchodów Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM) 2023 nie oznacza końca naszych działań. W świecie, w którym zagrożenia cyfrowe ewoluują szybciej niż kiedykolwiek, okres skupienia się na edukacji i prewencji w obszarze cyberzagrożeń trwa w rzeczywistości cały rok. W tym roku ECSM ugruntował zrozumienie, że cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność każdego z nas, od indywidualnych użytkowników po największe korporacje. Dlatego tak ważna jest współpraca z partnerami reprezentującymi różne sektory, tworzącymi treści dla wielu odrębnych grup odbiorców – podkreśliła Zuzanna Polak, kierowniczka Działu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa w NASK.

Z myślą o wszystkich użytkownikach usług cyfrowych, którzy poszukują informacji na temat bezpieczeństwa, na polskiej stronie ECSM utworzona została zakładka Baza Wiedzy (https://bezpiecznymiesiac.pl/bm/baza-wiedzy), oferująca bogaty zbiór darmowych materiałów, które mają na celu podniesienie świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa każdego z nas. Wśród ostatnio opublikowanych wymienić można:

Warto korzystać z tych materiałów i warto troszczyć się o swoje cyberbezpieczeństwo – i to przez cały rok!

Materiały ECSM (w tym grafiki) do pobrania:

https://bezpiecznymiesiac.pl/bm/ecsm-2023/1058,Materialy-ECSM-do-pobrania.html