DBI 2024. Uroczysta Gala, pokazowa lekcja „Fake czy fakt”, ponad 3030 inicjatyw

Czeka nas wiele wyzwań, i to nie tylko technologicznych, żeby przygotować dzieci do funkcjonowania w szybko zmieniającej się, cyfrowej rzeczywistości – podkreślali goście Gali Dnia Bezpiecznego Internetu w warszawskim Teatrze Palladium. Gala oficjalnie otworzyła 6 lutego obchody DBI 2024. Jednak pierwszym głośnym wydarzeniem tego dnia była pokazowa lekcja „Fake czy fakt”. Poprowadziła ją w warszawskiej szkole ekspertka NASK Ewa Domańska i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Takie inicjatywy jak Dzień Bezpiecznego Internetu pomagają dzieciom zrozumieć, co je czeka w cyfrowym świecie, a nam – edukatorom i rodzicom – umożliwiają przygotowanie najmłodszych do bezpiecznego poruszania się w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości – mówił podczas otwarcia Gali DBI Adam Marczyński, z-ca dyrektora NASK ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji.

Wśród ekspertów występujących na gali była m.in. Anna Rywczyńska, koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet i szefowa Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK i Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Uczestnicy wysłuchali również prelekcji dr. hab. Jacka Pyżalskiego, prof. UAM i dr. Jędrzeja Witkowskiego.

 

Ideą tego dnia jest hasło „Działajmy razem”. Naszym celem jest budowanie powszechnego zainteresowania wokół problematyki bezpieczeństwa dzieci w internecie, bo każdy ma tu ogromną rolę do odegrania. DBI to ten moment, kiedy zastanawiamy się, co można zrobić więcej, jakie są priorytety – podkreślała Anna Rywczyńska, szefowa Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK.

Dr hab. Jacek Pyżalski mówił o wynikach badań na temat wykorzystywania generatywnej sztucznej inteligencji (GSI) w edukacji. – Wciąż mniejszość nauczycieli wykorzystuje tę technologię i stosunkowo mało osób to planuje. Jednak z punktu widzenia możliwości wykorzystania tej technologii poza edukacją jest ważne, żebyśmy się nią zainteresowali, nim ona zainteresuje się nami – powiedział Jacek Pyżalski.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 to już ponad 3030 inicjatyw edukacyjnych

Głównym elementem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce są lokalne inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa młodych użytkowników. Każdego roku organizatorzy zapraszają do udziału placówki oświatowe i kulturalne – szkoły, biblioteki, domy kultury, a także firmy i osoby prywatne. W tym roku zgłoszono ich już ponad 3030. Pomysły można zgłaszać do końca marca br. za pomocą elektronicznego formularza, który dostępny jest na stronie DBI.

Oprócz inicjatyw zainteresowani mają dostęp do webinarów, lekcji online oraz innych materiałów realizowanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet i zespół Cyberprofilaktyki NASK.

Lekcja pokazowa „Fake czy fakt”. Sok pomarańczowy i zabawa w głuchy telefon

NASK wraz z Ministerstwem Cyfryzacji rozpoczął DBI pokazową lekcją o dezinformacji w internecie. Przeprowadzili ją dla czwartoklasistów z warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 220 edukatorka NASK Ewa Domańska i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. By zobrazować różnicę między faktem a fake newsem, informacją a opinią prowadzący wykorzystali sok pomarańczowy i „napój” wytworzony z wody, barwnika i cukru. Przekonujący był też wynik zabawy w głuchy telefon: hasło na wejściu „Fałszywe to nie prawdziwe”, na wyjściu zmieniło się w „Miewamy marzenia”.  20-minutowa lekcja była transmitowana w internecie, jej nagranie jest na kanale NASK na YouTube.

Galę Dnia Bezpiecznego Internetu można obejrzeć pod tym linkiem.