Magdalena Wilczyńska nową szefową Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK

– Możemy być liderami na skalę międzynarodową pod względem rozpoznawania i reagowania na zagrożenia związane z dezinformacją. NASK jest unikatowym instytutem badawczym nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Mamy środki finansowe, zaplecze naukowe i infrastrukturę technologiczną. To ogromny potencjał – mówi Magdalena Wilczyńska, która od 11 marca 2024 r. jest Dyrektorką Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK.

Największym wyzwaniem jest ponowne zbudowanie zaufania społecznego w zakresie działań przeciwko dezinformacji oraz zbudowanie sprawnego, skutecznego narzędzia, które pozwoli szybko diagnozować zagrożenia i reagować na nie

– uważa Magdalena Wilczyńska.

Poprzez otwartość, odpowiednie procedury i demonstrację rzetelności w pracy badawczej musimy stworzyć strukturę wiarygodną, odporną na naciski

– zapowiada.

Magdalena Wilczyńska od lat zajmuje się prawami człowieka, społeczeństwem obywatelskim i demokracją. Ma bogate doświadczenie w badaniu dezinformacji.  W Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych kierowała zespołem analityków, którzy identyfikują, analizują i systematyzują metody rosyjskiej propagandy w Polsce. Odpowiadała za badania nad dezinformacją prowadzone przez Fundację TechSoup w 14 państwach europejskich.

Uczestniczyła także w międzynarodowych zespołach, które badały rosyjskie manipulacje w sieci, odpowiadała za analizę dezinformacji rosyjskiej w Polsce w organizacji Debunk EU oraz dezinformacji wyborczej w organizacji Alliance4Europe, z wykorzystaniem metodologii DISARM Framework. Była pomysłodawczynią i koordynatorką projektu dotyczącego edukacji o dezinformacji dla dzieci i młodzieży – Zmierz Informację.

Była ekspertką prawną w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, Departamencie Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego. Zajmowała się sprawami z zakresu wolności słowa, wolności zgromadzeń, praworządności i niezawisłości sądownictwa.

Jako naukowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim uczestniczyła w projekcie POPREBEL – Populistyczny bunt przeciwko nowoczesności w Europie Wschodniej XXI wieku: neotradycjonalizm i neofeudalizm.

Jest absolwentką Central European University, gdzie obroniła pracę z zakresu praw człowieka. Ukończyła także prawo oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Landecker Democracy Fellowship, Humanity in Action. Doktorantka Instytutu Nauk Prawnych PAN.