Ćwiczenia cyberobrony NATO. Polsko-fińska drużyna na podium. Wśród zawodników specjaliści z CERT Polska

W 48-godzinnej obronie wirtualnej krainy Berylii przed zmasowanym cyberatakiem mierzyło się ponad 4000 specjalistów z 38 krajów. Polsko-fińska reprezentacja, z ekspertami CERT Polska w składzie, znalazła się wśród trzech najlepszych drużyn międzynarodowych ćwiczeń z cyberobronności NATO Locked Shields.

Polacy już po raz kolejny zajmują wysoką pozycję w tych zmaganiach – największych i najbardziej złożonych na świecie ćwiczeniach cyberobrony – zaś organizatorzy po raz pierwszy nie określili, kto zajął I, II lub III miejsce. W ubiegłym roku w Locked Shields zajęli trzecie miejsce, natomiast rok wcześniej polsko-litewska drużyna uplasowała się na miejscu drugim.

Bardzo wysoka pozycja w ćwiczeniach Locked Shields to zasługa wszystkich członków polsko-fińskiej drużyny, ale mnie, co zrozumiałe, szczególnie cieszy znaczący wkład, jaki wnieśli członkowie zespołu CERT Polska. Pamiętajmy, że nie da się stworzyć naprawdę bezpiecznych rozwiązań i nie da się zbudować skutecznej cyberobrony na poziomie krajowym bez współpracy zespołów CSIRT poziomu krajowego i sektora prywatnego. Tegoroczny wynik to efekt tej współpracy

– komentuje Sebastian Kondraszuk, szef zespołu CERT Polska.


Locked Shields – największe i najbardziej zaawansowane na świecie

 

Coroczne ćwiczenia, prowadzone przez NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE) od 2010 roku, umożliwiają specjalistom doskonalenie umiejętności w zakresie ochrony systemów informatycznych i infrastruktury krytycznej przed atakami w czasie rzeczywistym. Ćwiczenia mają realistyczne scenariusze, charakteryzują się wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i odwzorowaniem całej złożoności poważnego incydentu cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy muszą podejmować strategiczne decyzje, brać pod uwagę aspekty prawne i prowadzić działania komunikacyjne.

 

Tegoroczna edycja zakładała 48-godzinną obronę wirtualnej krainy o nazwie Berylia przed atakiem przeciwnika o kryptonimie Crymsonia. Uczestnicy działali pod dużą presją; musieli reagować m.in. na ataki na systemy bankowe, elektrownie czy sieci przemysłowe.

Polsko-fińska drużyna, dowodzona przez oficera Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC), znalazła się w pierwszej trójce zespołów o najlepszych wynikach, obok zespołów: estońsko-francuskiego oraz łotewsko-natowskiego. Polska i Finlandia po raz pierwszy stworzyły wspólny zespół.  

CERT Polska regularnie uczestniczy w międzynarodowych ćwiczeniach sprawdzających zarówno umiejętności technicznej analizy zagrożeń, jak i testujących procedury reagowania na incydenty w kontekście międzynarodowym. Locked Shields to największe i najbardziej zaawansowane ćwiczenia obrony bezpieczeństwa komputerowego na świecie. Organizowane są corocznie, już od 2010 r. przez CCDCOE – certyfikowane przez NATO Centrum Doskonałości ds. Współpracy w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa z siedzibą w Estonii. W ćwiczeniach uczestniczą kraje finansujące działanie Centrum, podmioty komercyjne i instytucje naukowe.

 

Fot. Locked Shields 2024.

 

 

 • locked_shields_2024_1
  locked_shields_2024_1
 • locked_shields_2024_2
  locked_shields_2024_2
 • locked_shields_2024_3
  locked_shields_2024_3
 • locked_shields_2024_4
  locked_shields_2024_4
 • locked_shields_2024_5
  locked_shields_2024_5
 • locked_shields_2024_6
  locked_shields_2024_6