
W Polsce trwa cyfrowa rewolucja. Do 2028 roku z urzędów znikną papiery, drukarki, ksera i archiwa na tomy akt. Zamiast tego będzie cyfrowa administracja. Polskie samorządy otrzymają ją bezpłatnie dzięki systemowi EZD RP. Opracowany przez NASK i wdrażany przez Instytut we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji system EZD RP jest fundamentem, na którym budowana jest trwała, strategiczna zmiana – dokumentacja w chmurze.

Informacje
PLLuM w nowej odsłonie. Rodzina polskojęzycznych modeli językowych się powiększa
Polska sztuczna inteligencja przyspiesza. Model PLLuM został zaktualizowany i zoptymalizowany. Teraz potrafi m.in. tworzyć oficjalne e-maile czy wnioski i lepiej formatuje odpowiedzi. To pierwsza aktualizacja wydana pod marką HIVE AI i wyraźny sygnał, że projekt nie zwalnia tempa.
Czy ktoś cię obserwuje? O cyberbezpieczeństwie kamer
Kamery są naszymi cyfrowymi strażnikami. Chronią, zapewniają spokój ducha, czuwają, kiedy śpimy albo wyjeżdżamy na weekend. Ale co stanie się, gdy pewnego dnia to nie ty spojrzysz - tylko ktoś spojrzy za ciebie?
Technologia na Open’erze? Tak. Z NASK
Pojedynek ze sztuczną inteligencją, koło fortuny, trudne pytania o przyszłość AI i tysiące młodych ludzi. A do tego dobra muzyka, świetna atmosfera i... wiedza. Czy można o lepsze połączenie? Strefa NASK i Ministerstwa Cyfryzacji była jedną z najchętniej odwiedzanych przez uczestników festiwalu Open’er.
Rezerwacja anulowana. NASK rusza z cyklem komiksów edukacyjnych
„Prosimy o pilny kontakt w sprawie rezerwacji” – taka wiadomość tuż przed wyjazdem potrafi zmrozić krew w żyłach. Wystarczy jedno kliknięcie, szybkie podanie danych – i nie wyjeżdżasz ty, tylko twoje pieniądze. Ale nie na wakacje, a do oszustów.
NASK na Open’er Festival - technologia, edukacja i dobra zabawa!
Gdynia, lato, muzyka i… cyberbezpieczeństwo! NASK po raz kolejny udowadnia, że technologia i edukacja mogą iść w parze z zabawą. Podczas tegorocznego Open’er Festival, który w ubiegłym roku przyciągnął ponad 130 tysięcy uczestników, NASK zaprasza do swojej strefy – miejsca, gdzie cyfrowy świat staje się zrozumiały, fascynujący i bezpieczny.
GenAI zmienia rynek pracy. Raport NASK i ILO
Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? Jakie zawody są w największej grupie ryzyka? Komu bardziej zagraża automatyzacja obowiązków – kobietom czy mężczyznom? Na te i inne pytania odpowiedzieli autorzy raportu “Generatywna sztuczna inteligencja a polski rynek pracy”, który powstał w ramach współpracy NASK i International Labour Organization (ILO). To największe dostępne dziś badania opinii uczestników rynku pracy w Polsce.
Ekspercki głos o cyberbezpieczeństwie
Gdy emocje stają się bronią
„Tato, możesz mi wysłać 600 zł? Zaraz oddam, tylko teraz nie mogę zadzwonić.” Jedno słowo w SMS-ie: „mamo” czy „tato” wystarczy, żeby uruchomić w nas chęć natychmiastowego działania. A oszuści idą jeszcze dalej. Często w wiadomościach, które wyglądają, jakby napisało je nasze dziecko, jest jeszcze jeden wyraz: „pomocy”.
Phishing w trakcie wakacji
Sezon wakacyjny sprzyja rozluźnieniu i obniżeniu czujności, co zwiększa ryzyko oszustw. W tym czasie rośnie aktywność cyberprzestępców, szczególnie w mediach społecznościowych.
Generatywna sztuczna inteligencja a polski rynek pracy
Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? Jakie zawody są w największej grupie ryzyka? Komu bardziej zagraża automatyzacja obowiązków - kobietom czy mężczyznom? Na te i inne pytania odpowiedzieli autorzy raportu “Generatywna sztuczna inteligencja a polski rynek pracy”, który powstał w ramach współpracy NASK i International Labour Organization (ILO). To największe dostępne dziś badania opinii uczestników rynku pracy w Polsce.
Kluczowe tematy dla rozwoju świata cyfrowego
Cyberbezpieczeństwo
Ochrona sieci i systemów komputerowych przed zagrożeniami cybernetycznymi.
Cyfryzacja
Wprowadzanie nowych technologii, które usprawniają codzienne działania.
Biznes
Produkty i usługi, które zapewniają bezpieczeństwo cyfrowe.
Dezinformacja
Celowe rozpowszechnianie fałszywych lub wprowadzających w błąd treści w celu uzyskania korzyści.
Edukacja
Rozwijanie umiejętności korzystania z technologii, by bezpiecznie poruszać się w cyfrowym świecie.
Nauka
Centrum badawczo-rozwojowe NASK, skoncentrowane na badaniach wdrożeniowych w obszarze nowych technologii.
Sztuczna inteligencja
Technologia działająca w oparciu o algorytmy i uczenie maszynowe.
Certyfikacja
Jednostka certyfikująca NASK ocenia produkty, procesy i kompetencje pod kątem bezpieczeństwa.

Tworzymy bezpieczną i nowoczesną cyberprzestrzeń!
Dążymy do tego, aby stać się wiodącą jednostką zajmującą się cyberbezpieczeństwem na świecie.
Działamy na styku technologii, nauki i cyberbezpieczeństwa
Chcesz pracować z najlepszymi?
