Naukowcy z NASK z prestiżową nagrodą DEFENDER
Nagroda Defender przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w dziedzinie obronności. NASK otrzymał to wyróżnienie za opracowanie systemu modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej, w ramach wspólnego projektu naukowców z Instytutu Optoelektroniki WAT, ekspertów z TELDAT i NASK. Defendery to główne nagrody XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.


Na system modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej składają się trzy elementy: kwantowy generator liczb losowych (ang. QRNG – Quantum Random Number Generation), układ kwantowej dystrybucji klucza (ang. QKD – Quantum Key Distribution) oraz układ optycznego kodowania fazowego. Każdy z tych modułów jest innowacyjnym urządzeniem, które wykorzystuje zjawiska kwantowe do zabezpieczenia danych przesyłanych w optycznych sieciach teleinformatycznych.
– Opracowany przez nas system pozwala na wykorzystanie własności mechaniki kwantowej do zabezpieczenia wymiany danych w sieciach telekomunikacyjnych. Ma to pierwszorzędne znaczenie dla zapewnienia cyberbezpieczeństwa systemów z obszaru bezpieczeństwa i obronności państwa. Co więcej, zabezpieczenie transmisji między centrami danych jest również kluczowe dla komunikacji w sektorze telekomunikacyjnym i finansowym – mówi Michał Marks, dyrektor Pionu Obliczeń Chmurowych i Inteligentnych Sieci w NASK.
System modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej pozwala na wykorzystanie kluczy szyfrujących do zabezpieczenia komunikacji w warstwach: fizycznej, łącza danych, sieciowej, bądź aplikacji.
– W ramach projektu potwierdziliśmy możliwość integracji rozwiązania z urządzeniami sieciowymi różnych producentów z wykorzystaniem protokołów MACsec oraz IPSec – podkreśla Michał Marks.
Nagrody DEFENDER przyznawane są za szczególne osiągnięcia w dziedzinie obronności, zarówno dla firm, jak i instytucji. Nagrodę wybiera Rada Programowa targów MSPO pod przewodnictwem Pawła Bejdy, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Tegoroczne wyróżnienia wręczył obecny na gali Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wyróżnione aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.
Najnowsze aktualności
EZD RP. Fundament cyfrowej administracji w Polsce
W Polsce trwa cyfrowa rewolucja. Do 2028 roku z urzędów znikną papiery, drukarki, ksera i archiwa na tomy akt. Zamiast tego będzie cyfrowa administracja. Polskie samorządy otrzymają ją bezpłatnie dzięki systemowi EZD RP. Opracowany przez NASK i wdrażany przez Instytut we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji system EZD RP jest fundamentem, na którym budowana jest trwała, strategiczna zmiana – dokumentacja w chmurze.
Czy ktoś cię obserwuje? O cyberbezpieczeństwie kamer
Kamery są naszymi cyfrowymi strażnikami. Chronią, zapewniają spokój ducha, czuwają, kiedy śpimy albo wyjeżdżamy na weekend. Ale co stanie się, gdy pewnego dnia to nie ty spojrzysz - tylko ktoś spojrzy za ciebie?
Technologia na Open’erze? Tak. Z NASK
Pojedynek ze sztuczną inteligencją, koło fortuny, trudne pytania o przyszłość AI i tysiące młodych ludzi. A do tego dobra muzyka, świetna atmosfera i... wiedza. Czy można o lepsze połączenie? Strefa NASK i Ministerstwa Cyfryzacji była jedną z najchętniej odwiedzanych przez uczestników festiwalu Open’er.