Wyższe nakłady na badania naukowe i zmiany w strukturze NASK tematami Rady Naukowej Instytutu
Działalność badawcza, zmiany w strukturze organizacyjnej i sprawozdanie z dotychczasowej realizacji planu finansowego – to główne tematy listopadowej Rady Naukowej instytutu NASK.


Działalność badawcza, zmiany w strukturze organizacyjnej i sprawozdanie z dotychczasowej realizacji planu finansowego – to główne tematy listopadowej Rady Naukowej instytutu NASK.
Rekrutację nowych osób na stanowiska naukowe zapowiedział dyrektor NASK-PIB dr. inż Radosław Nielek. Obecnie tacy pracownicy stanowią 17 proc. kadry Centrum Badań i Rozwoju NASK. Zatrudnianie kolejnych naukowców będzie możliwe dzięki zwiększeniu w tegorocznym budżecie Instytutu wydatków na naukę o niemal 3 mln zł.
Dyrektor Nielek mówił także o planach aktywizowania pracowników naukowych NASK w zakresie publikacji. Aktualnie trwają prace nad 64 publikacjami, które mają szansę ukazać się do końca 2025 r.
Nowości w OSE i CBiR
Rada Naukowa pozytywnie zaopiniowała zmiany w Regulaminie Organizacyjnym NASK-PIB. Dotyczą one między innymi organizacji Centrum Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej i Centrum Badań i Rozwoju.
Centrum OSE zmienia swoją nazwę na Centrum Projektów Infrastrukturalnych i Edukacyjnych. Ma to związek z zakończeniem etapu inwestycyjnego OSE i potrzebą dostosowania Centrum do zadań związanych z utrzymywaniem i modernizowaniem sieci. Celem zmian jest też rozwój pracowników dotychczasowego OSE i realizacja nowych projektów.
W Centrum Badań i Rozwoju zmiany dotyczą między innymi Pionu Sztucznej Inteligencji, który zmienia się w Ośrodek Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji. Z kolei w Pionie Badań i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa powstaje nowa komórka – Zakład Technologiczno-Społecznych Aspektów Cyberbezpieczeństwa.
Zmiany kadrowe w NASK
W posiedzeniu Rady Naukowej wzięli udział również jej nowi członkowie i członkini: dr hab. Ewa Flaszyńska z Uniwersytetu Warszawskiego i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Szczypiorski z Politechniki Warszawskiej, dr hab. Marek Cygan z Uniwersytetu Warszawskiego i dr hab. Grzegorz Gudzbeler z Uniwersytetu Warszawskiego i Sieci Badawczej Łukasiewicz – Warszawskiego Instytutu Technologicznego, który jest w Radzie przedstawicielem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Ponadto Rada Naukowa pozytywnie zaopiniowała kwalifikacje pracowniczek naukowych – dr inż. Weroniki Gutfeter oraz dr Agnieszki Karlińskiej – na stanowiska adiunktek.
Zielone światło od RN do dalszego kierowania jednostkami prowadzącymi badania naukowe w NASK – PIB dostali:
– dr hab. inż. Szymon Łukasik, dyrektor Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji,
– dr inż. Anna Felkner, dyrektorka Pionu Badań i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa,
– dr inż. Michał Marks, dyrektor Pionu Obliczeń Chmurowych i Inteligentnych Sieci,
– dr inż. Konrad Ciecierski, kierownik Zakładu Zastosowań Sztucznej Inteligencji w Medycynie i Analizie Danych Wrażliwych,
– dr Ewelina Bartuzi-Trokielewicz, kierowniczka Zakładu Analiz Audiowizualnych i Systemów Biometrycznych.
Dobra sytuacja finansowa Instytutu
Na posiedzeniu Rady Naukowej instytutu NASK dyrektor Nielek przedstawił także realizację tegorocznego planu finansowego. Wygląda ona obiecująco. To bardzo dobra informacja, ponieważ poprzedni rok (2023) został w NASK zamknięty ze stratą, a obecnie spodziewany jest nie tylko dodatni wynik finansowy na koniec roku, ale też wynik wyższy niż zakładano.
Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Domena .pl – mniej zagrożeń, więcej zaufania
Przestępcy boją się domen.pl i (prawie) nie korzystają z nich w swojej kryminalnej działalności. Jedynie 0,74% kampanii przeciwko polskim użytkownikom* używa domen .pl. To aż sześć razy mniej niż w 2023! To olbrzymia zasługa zmian wprowadzonych przez NASK, który zarządza rejestrem domeny .pl. NASK usprawnił proces blokowania domen w strefie .pl., dzięki temu domena .pl jest silnym bastionem cyberbezpieczeństwa.
Możliwa próba ingerencji w kampanię wyborczą. AKTUALIZACJA 21.05.2025
NASK otrzymał od firmy Meta wyjaśnienia w sprawie reklam wyborczych, o których wstrzymanie wnioskował. Wynika z nich, że Meta nie zablokowała reklam wyborczych.
Kto za tym stoi? Dezinformacja, wybory i pytania, na które trzeba odpowiedzieć
W studiu „Rzecz o Polityce” padły pytania, które od kilku dni rozgrzewają opinię publiczną: czy zagraniczne podmioty ingerują w polskie wybory? Czy kampania reklamowa promująca Rafała Trzaskowskiego była nielegalnie finansowana? Czy koncern Meta umożliwia obchodzenie polskiego prawa? I wreszcie: jaką rolę odegrała w tym wszystkim fundacja Akcja Demokracja?