„Przystań w sieci”: kursy e-learningowe już dostępne!

Nauka o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu nie musi być nudna. W ramach ogólnopolskiego programu szkoleniowego „Przystań w sieci” startują właśnie kursy e-learningowe, na specjalnie zaprojektowanej platformie, dzięki którym w przystępny i atrakcyjny sposób nauczyciele i uczniowie zgłębią tajniki najważniejszych kwestii związanych ze świadomym korzystaniem z internetu. Przystań w sieci razem z nami!

W bieżącym roku przekonaliśmy się, jak trudno jest funkcjonować bez korzystania z nowych technologii i stałego dostępu do internetu. Życie zawodowe, szkolne, a także większość kontaktów społecznych przeniosły się w znacznym stopniu do sieci. Z jednej strony daje to ogromne możliwości, z drugiej musimy zdawać sobie sprawę z licznych zagrożeń, które się z tym wiążą.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W odpowiedzi na coraz szersze upowszechnienie dostępu do sieci wśród młodzieży oraz związane
z tym zagrożenia, Facebook, NASK i UNICEF Polska realizują projekt edukacyjny „Przystań w sieci”. Jego celem jest uświadomienie młodym ludziom zagrożeń, z którymi mogą się zetknąć w internecie oraz nauczenie ich krytycznego podejścia do treści,  znajdujących się w sieci. Projekt wyposaży także nauczycieli w odpowiednią wiedzę o tym, jak zapobiegać i jak reagować na cyfrowe niebezpieczeństwa. Projekt skierowany jest do wszystkich nauczycieli zajmujących się edukacją dzieci i młodzieży powyżej 13 roku życia.

Aby wziąć udział w projekcie, nauczyciele powinni zarejestrować się na platformie www.przystanwsieci.pl.

Wiedza i umiejętności cyfrowe – skorzystaj z nowych e-zasobów!

Platforma projektu „Przystań w sieci” to m.in. bogate w wiedzę i atrakcyjne wizualnie kursy e-learningowe, które posłużą zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Treści na platformie zostały przygotowane tak, aby każdy użytkownik łatwo odnalazł interesujące go zagadnienia i mógł sprawnie zrealizować odpowiadający mu moduł tematyczny - zdobyć wiedzę, usystematyzować ją, a następnie utrwalić dzięki testom sprawdzającym. Kursy zostały podzielone na następujące moduły tematyczne: prywatność w sieci; cyberprzemoc; cyberzagrożenia; szkodliwe i nielegalne treści; cyfrowe ślady i reputacja online; fałszywe informacje.

Kursy, których jest w sumie osiemnaście, zostały zaprojektowane dla nauczycieli, uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych. Każdy nauczyciel, który zrealizuje wybrany kurs tematyczny i uzyska pozytywny wynik w teście sprawdzającym wiedzę, będzie mógł udostępnić kurs o tej samej tematyce swoim uczniom. Platforma e-learningowa będzie dostępna do czerwca 2021 r., co pozwoli każdemu uczestnikowi projektu korzystać z nich w dogodnym dla siebie czasie.

Dodatkową korzyścią dla uczestników projektu jest możliwość udziału w jednej z dwóch konferencji online, zorganizowania w swojej szkole Dzień Świadomego Korzystania z Internetu czy wzięcia udziału w konkursie na najlepszą kampanię społeczną dotyczącą bezpieczeństwa w internecie. Szczególnie aktywne szkoły zostaną uhonorowane  certyfikatem.

Dołącz do projektu już dziś: www.przystanwsieci.pl.

Więcej informacji jest dostępnych także na stronach organizatorów na Facebooku:

Przestrzeń from Facebook https://www.facebook.com/PrzestrzenFb

NASK https://www.facebook.com/NASKpl

UNICEF Polska https://www.facebook.com/unicefpolska