Lekcje NASK na Festiwalu Nauki

Internet rzeczy, aplikacje mobilne dla każdego, ochrona tożsamości w sieci i smog-talk – to tylko część propozycji tematów, jakie przygotowali eksperci Państwowego Instytutu NASK dla uczestników zbliżającego się 25. Festiwalu Nauki w Warszawie.

W tym roku jubileuszowy Festiwal Nauki odbywa się w dniach 17-26 września pod hasłem „Szczepimy nauką”. Jest to obecnie największa w Polsce i jedna z największych w Europie imprez popularyzujących naukę. Program festiwalu, w ramach którego odbywa się około 1000 spotkań, jest skierowany do dzieci, młodzieży oraz starszych miłośników nauki. 

Państwowy Instytut NASK jak co roku przygotował dla żądnych wiedzy uczestników Festiwalu kilka propozycji. Festiwalowe lekcje będą odbywały się online 20 i 21 września.

Dr Adam Kozakiewicz z Zakładu Metod Bezpieczeństwa Sieci i Informacji NASK w ramach wykładu „Czy wierzyć smart rzeczom?” opowie o problemach związanych z internetem rzeczy (20 września, godz. 9). Czy nie ufamy za bardzo smart przedmiotom? Uczestnicy dowiedzą się, jakie zagrożenia mogą pojawić się w wyniku błędów w oprogramowaniu smart rzeczy, wykorzystania ich słabości przez hakerów... czy sytuacji, kiedy internet rzeczy działa poprawnie, ale ufamy mu za bardzo.

Trudno znaleźć osobę, która nie publikowałaby zdjęć w sieci. Często wrzucamy zdjęcie na portale społecznościowe lub udostępniamy cudze i nie zastanawiamy się, co się z nim dalej dzieje... Czy zdjęcie pozostaje w internecie na zawsze? Co trzeba wiedzieć o prawach autorskich oraz zgodzie na wykorzystanie wizerunku? Co to jest prawo do bycia zapomnianym w internecie? Na te i inne pytania odpowie w trakcie wykładu Ewa Domańska z Zespołu Edukacji Cyfrowej NASK. Zapraszamy młodszych i starszych użytkowników sieci na prelekcję „Publikacja i korzystanie ze zdjęć w internecie – aspekty prawne i praktyczne w pigułce” (20 września, godz. 10).             

Z kolei Andrzej Rylski z Zespołu Edukacji Cyfrowej NASK przybliży gościom Festiwalu przydatnych narzędzia i aplikacje ułatwiające codzienną pracę i naukę. Wszystkie posiadają wersję bezpłatną i działają zarówno na komputerze, jaki na urządzeniach mobilnych. Wykład zatytułowany „Przegląd darmowych narzędzi - aplikacje internetowe i mobilne dla każdego” odbędzie się 20 września o godz. 11.

Także w poniedziałek zaplanowana jest lekcja „Jak nie stracić twarzy w sieci: nasze dane, oszuści i manipulanci„. Poświęcona będzie problematyce ochrony tożsamości w sieci. Przedstawione zostaną też mechanizmy socjotechnik używanych przez osoby i podmioty, które starają się nielegalnie pozyskiwać cudze dane. Temat zaprezentuje Kamil Kuć z Zespołu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa NASK (20 września, godz. 12).

Co to jest smog? Jak wpływa na zdrowie? Jak z nim walczyć? Podczas lekcji Edukacyjnej Sieci Antysmogowej przeznaczonej dla uczniów klas VII-VIII Barbara Leśniczak Kierownik Zespołu ESA w NASK i dr hab. inż. Artur Badyda, profesor Politechniki Warszawskiej opowiedzą o smogu jako o zjawisku przyrodniczym. Pokażą, jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na zdrowie oraz jak się przed nimi chronić. Lekcja „Co wisi w powietrzu? SMOG-talk” będzie miała miejsce we wtorek, 21 września o godz. 9:30.

Ostatnia festiwalowa lekcja powiąże tematy z zakresu programowania i biologii. Podczas prezentacji „Programowanie kontra smog” specjaliści pokażą, jak nowoczesne technologie można wykorzystać nie tylko do monitorowania poziomu smogu, ale i do cyfrowej edukacji ekologicznej.  Uczniowie klas VII-VIII nauczą się pracy z danymi oraz zdobędą wiedzę z podstaw programowania. Prelegenci:  Barbara Leśniczak Kierownik Zespołu ESA w NASK, Grzegorz Morawski Dyrektor ds. Oprogramowania Systemów Informatycznych w NASK i Piotr Dodacki Zastępca Dyrektora ds. Oprogramowania Systemów Informatycznych w NASK (21 września, godz. 10:30).

Pełen program Festiwalu Nauki dostępny jest pod linkiem: https://festiwalnauki.edu.pl/program