Rekordowy Szczyt Cyfrowy ONZ w Polsce – ponad 10 tys. uczestników ze 175 krajów

2688 osób przyjechało do Katowic podczas Szczytu Cyfrowego IGF 2021. Wydarzenie odbywało się w dniach 6-10 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Jego uczestnicy obradowali na temat najważniejszych wyzwań we współczesnym Internecie. Szczyt zorganizowano w formie hybrydowej. Łącznie (do udziału online i stacjonarnie) zarejestrowało się ponad 10300 osób.

IGF (Internet Governance Forum) odbył się w tym roku po raz 16. Polska po raz pierwszy była krajem gospodarzem i cieszyła się rekordową frekwencją. Szczyt odwiedzili przedstawiciele firm, rządów, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych i akademickich.  Za organizację Szczytu po stronie polskiej odpowiadała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przy wsparciu NASK.

W ostatnim dniu Szczytu Cyfrowego Krzysztof Szubert, Pełnomocnik Rządu ds. Szczytu Cyfrowego zaprezentował dokument, zawierający rekomendacje, wynikające z dyskusji w ramach poszczególnych sesji. Wnioski zawierają wskazówki dla autorów strategii i polityki publicznej na całym świecie. Nad dokumentem Przesłanie z Katowic, IGF 2021 będą trwały jeszcze prace. Do 20 grudnia każdy zainteresowany może przesłać opinię na temat zawartych tam tez. Później, razem z innymi ustaleniami z IGF 2021 zostaną ogłoszone jako część podsumowania dorocznego Szczytu. 

W szczycie uczestniczyło blisko 200 ministrów z całego świata, parlamentarzystów i innych liderów wysokiego szczebla z sektora prywatnego, społeczeństwa obywatelskiego, społeczności technicznej, agencji ONZ i innych organizacji międzynarodowych.

O intensywności prac i włożonej energii świadczą liczby. Uczestnicy Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach wypili 380 kg kawy i zaparzyli 21 tysięcy torebek herbaty. Wszystko to zagryźli ponad 12 tysiącami pączków. Ponadto w trakcie serwowanego codziennie lunchu goście szczytu mogli wybierać spośród potraw kuchni azjatyckiej, amerykańskiej i oczywiście polskiej (w tym, rzecz jasna, śląskiej).

Panele dyskusyjne odbywały się w 32 salach konferencyjnych, w których zainstalowane zostało ponad 2200 odbiorników do tłumaczenia. Montaż całego niezbędnego sprzętu zajął cztery dni. Szczyt obsługiwało, w tym dbało o bezpieczeństwo uczestników, 900 osób.

- W tegorocznej edycji IGF wzięło udział ponad 140 krajowych, regionalnych i młodzieżowych inicjatyw IGF (NRI). Świadczy to o lokalnym, integracyjnym i wielostronnym charakterze dialogu internetowego – powiedziała Francesca Maria Spatolisano, zastępca sekretarza generalnego z  Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ. - W ciągu całego tygodnia w Forum uczestniczyło 39 zdalnych, lokalnych hubów z różnych krajów - od Wybrzeża Kości Słoniowej, Demokratycznej Republiki Konga, Ghany, Libii, Nigerii, Sudanu, Tanzanii, Ugandy i Zambii w regionie Afryki, przez Boliwię, Kolumbię, Haiti i Wenezuelę w Ameryce Łacińskiej, po Malezję i Indie w Azji – dodała.

Szczególnym wydarzeniem, odbywającym się po raz pierwszy w historii IGF był cyfrowy Szczyt Młodych – IGF Youth Summit. Uczestniczyli w nim młodzi ludzie z całego świata. Tematem ich obrad były te same wyzwania, wokół których toczyła się debata na głównych panelach IGF, wśród nich:

  • rozwój sieci i umożliwienie dostępu mieszkańcom krajów i regionów, stanowiących białą plamę na mapie połączeń z globalną siecią,
  • bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo transakcji finansowych, odporność instalacji przemysłowych na cyberataki i międzynarodowa współpraca w dziedzinie zwalczania przestępczości w sieci,
  • ochrona prywatności i danych osobowych,
  • przeciwdziałanie dezinformacji i manipulacji społeczeństwami w sieci,
  • współpraca z globalnymi korporacjami cyfrowymi i regulacje dotyczące ich działalności,
  • zrównoważony rozwój, ochrona środowiska, przeciwdziałanie zmianie klimatu i adaptacja do jej skutków.

Dodatkowo uczestnicy Szczytu Młodych przyjęli swoje oddzielne cele do zrealizowania przez najbliższy rok do czasu kolejnego szczytu IGF zaplanowanego na 2022 r. w stolicy Etiopii Addis Abebie.

- Motto tegorocznego IGF brzmi „Zjednoczony Internet”. Jeśli chcemy, żeby było ono czymś więcej niż tylko sloganem, aby było ideą, która może być zrealizowana w praktyce, musimy pamiętać o jednym – o przeciwdziałaniu wykluczeniu. Bez włączenia wszystkich głosów, wszystkich punktów widzenia do dyskusji, zawsze będzie istniało poważne ryzyko, że każdy pozostanie w swojej własnej bańce, łącząc się z tymi którzy już w niej są, a pozostałych zostawiając z tyłu. Z tego powodu my, młodzi ludzie, domagamy się włączenia we wszystkie obszary i poziomy zarządzania Internetem. Prosimy, abyście nas wysłuchali, ponieważ mamy wiele do powiedzenia, co udowodniliśmy podczas IGF Youth Summit.

Chcemy też być głosem innych grup słabszych i marginalizowanych osób, które nie mają swojej dostatecznej reprezentacji na forach, takich jak to. Nadal są miliony ludzi, którzy nie mają dostępu do sieci i nie mogą czerpać korzyści z tego, co Internet oferuje. Miliony ludzi z niepełnosprawnościami. Miliony tych, którzy nie posługują się językiem angielskim. Im nie jest dane korzystać z Interentu, ponieważ nie mają dostępu do rozwiązań dostosowanych do ich potrzeb. Jako młodzi ludzie, chcielibyśmy występować również w ich imieniu, zabiegać o ich włączenie w dyskusję. Chcemy zwrócić uwagę społeczności IGF na wyzwania, z którymi te osoby muszą się mierzyć – mówiła w swoim wystąpieniu na zakończenie szczytu cyfrowego przedstawicielka szczytu młodych Emilia Zalewska, dodając, że jest to tylko jeden z ważnych tematów, które podejmują młodzi ludzie zaangażowani w Youth IGF. Współorganizatorem i patronem tegorocznego Youth IGF był NASK.