Rusza największy w Polsce program szkoleniowo-stażowy dla młodych ludzi: Umiejętności Jutra i Kariera Jutra

NASK we współpracy z partnerami edukacyjnymi Google i Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz we współpracy z Centrum GovTech, Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotrem Mazurkiem oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, ogłaszają największy w Polsce, bezpłatny program szkoleniowo-stażowy z obszaru kompetencji cyfrowych w innowacyjnej formule dzięki międzysektorowej współpracy przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego, naukowego i biznesowego. 8000 młodych osób otrzyma możliwość ukończenia szkoleń przygotowanych przez ekspertów marketingu internetowego. Następnie aż 1200 wybranych uczestników szkoleń otrzyma płatny staż w polskich MŚP. Program kierowany jest także do uchodźców przybywających do Polski, którzy dzięki specjalnie przygotowanej ścieżce w języku ukraińskim będą mogli zdobyć nowy zawód.

Przed wybuchem pandemii 74% prezesów światowych firm jako główne wyzwanie dla rozwoju biznesu wskazywało dostęp do kluczowych kompetencji[1]. Pandemia Covid-19 i zmiany nią spowodowane, takie jak wzrost poziomu cyfryzacji naszego codziennego życia, dodatkowo zwiększyły zapotrzebowanie na specjalistów i specjalistki ds. transformacji cyfrowej oraz marketingu internetowego[2]. Na polskim rynku pracy aktualnie brakuje 18 tys. pracowników, którzy będą mieli za zadanie wdrażanie technologii cyfrowych. Proces cyfryzacji stanowi wyzwanie, ponieważ firmom brakuje na to środków, szczególnie w sektorze MŚP. A cyfryzacja stwarza ogromne szanse właśnie dla nich, znacząco poprawiając pozycję konkurencyjną nie tylko na rynku polskim, ale też międzynarodowym.

Te zmiany mogą być zarazem szansą na wprowadzenie działań umożliwiających wsparcie zarówno biznesu, jak też młodych ludzi. Podczas Konsultacji Strategii na rzecz Młodego Pokolenia młodzi ludzie jasno komunikowali, że oczekują nowoczesnej edukacji w zakresie kompetencji jutra oraz wsparcia w zdobyciu interesującej pracy. Naszą odpowiedzią jest ten największy w historii program szkoleniowo-stażowy, szeroko dostępny i skupiony na wzmacnianiu kompetencji przyszłości – mówi Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej.

Umiejętności Jutra drogą do rozwoju kariery

Na dzisiejsze potrzeby młodych osób odpowiada najnowszy, bezpłatny program szkoleniowy Umiejętności Jutra, który jest częścią projektu szkoleniowo-stażowego, przygotowany przez Google oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Wyposaży on młode osoby w kompetencje cyfrowe, które pomogą im lepiej odnaleźć się na rynku pracy i rozwijać perspektywiczną karierę związaną z marketingiem internetowym.

Obserwujemy, jak bardzo w ciągu ostatnich lat na rynku wzrósł popyt na specjalistów i specjalistki ds. transformacji cyfrowej oraz digital marketingu. Jednocześnie wiemy, że młodzi ludzie, będąc cyfrowymi tubylcami i na co dzień używając technologii we wszystkich sferach życia, mogą  już dzisiaj wykorzystać te umiejętności w pracy i budowaniu swojej ścieżki zawodowej. Chcemy im w tym pomóc, a bezpłatne 8-tygodniowe szkolenie, skupione głównie na praktycznych aspektach, zostało stworzone tak, aby wydobyć ich potencjał i przekazać konkretną wiedzę oraz kompetencje do wręcz natychmiastowego wykorzystania w pracy we wszystkich przedsiębiorstwach, które potrzebują cyfrowej transformacji.

W ostatnim miesiącu przygotowaliśmy specjalnie dodatkową bezpłatną ścieżkę w języku ukraińskim. Mamy nadzieję, że szkolenia pomogą uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy podnieść swoje kwalifikacje w marketingu internetowym, uporządkować dotychczasową wiedzę lub zdobyć nowe umiejętności, które pozwolą im na znalezienie pracy - w Polsce, bądź w przyszłości w Ukrainie. – mówi Magdalena Kotlarczyk, szefowa Google Polska.

Specjalna ścieżka programu w języku ukraińskim, skierowana do uchodźców przybywających do Polski umożliwi zainteresowanym pracą w marketingu internetowym, w którym często ważniejsze są umiejętności niż znajomość języka polskiego, rozpoczęcie pracy w zawodach związanych z digital marketingiem, a także w przyszłości pomoże w funkcjonowaniu firmom założonym przez Ukraińców w Ukrainie.

Kariera Jutra – staże z przyszłością

Odpowiedzią na te zapotrzebowania jest program stażowy Kariera Jutra, który prowadzi Państwowy Instytut NASK, lider w dziedzinie cyfryzacji. Jednym z obszarów działalności NASK jest wspieranie rozwoju ekspertów cyfryzacji, zapewnienie im warunków do poszerzania wiedzy,  prowadzenia badań, rozwijania ścieżki kariery. NASK jest łącznikiem między etapem edukacji, szkoleń a zdobywaniem doświadczenia zawodowego uczestników programu, stażami.

Osoby, które ukończą program szkoleniowy przygotowany przez Google i SGH, zyskają także możliwość ubiegania się o jeden z 1200 płatnych staży w obszarze transformacji cyfrowej w polskich MŚP. W ten sposób z jednej strony młodzi ludzie zyskają szansę na rozwój nabytych kompetencji w praktyce oraz rozwój kariery, z drugiej zaś rodzime organizacje otrzymają potrzebne wsparcie w lepszym dostosowaniu się do współczesnego, bardziej cyfrowego świata.

Jednym z kluczowych zadań sektora publicznego jest wsparcie transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw. Do programu Poland. Business Harbour, skierowanego do ekspertów IT zainteresowanych pracą w naszym kraju, dołącza teraz nowy program budowy i rozwoju kompetencji cyfrowych u młodych ludzi mieszkających w Polsce. Będzie to również inwestycja w rozwój kompetencji obywateli z innych krajów naszego regionu. udział młodych osób z Ukrainy w stażach umożliwi im znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia w Polsce i mamy nadzieje, że kiedyś przyczyni się również do budowy lepszej pozycji ukraińskich firm w okresie odbudowy gospodarki – mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Centrum GovTech.

“Studia” z wiedzy praktycznej

Program szkoleniowy Umiejętności Jutra wystartuje w kwietniu i potrwa do połowy lipca, a swoim charakterem przypominać będzie skondensowany program studiów podyplomowych, jednak skupiony w całości na wiedzy praktycznej. Dzięki temu, uczestnicy w krótkim czasie otrzymają niezbędne umiejętności do rozwoju kariery. Co więcej, program został ułożony w taki sposób, aby jego absolwenci byli gotowi do wprowadzania realnych zmian w firmach.

Na program Umiejętności Jutra składa się:

 • 50 godzin materiałów szkoleniowych
 • Ponad 20 interaktywnych webinarów
 • Dostęp do ponad 30 trenerów (ekspertów Google, SGH oraz praktyków rynkowych)
 • Dostęp do aktywnej społeczności uczestników i trenerów
  Uczestnicy i uczestniczki poznają szczegółowo sześć obszarów tematycznych:
 • Podstawy zarządzania i biznesu
 • Podstawy marketingu internetowego
 • Wykorzystanie danych w optymalizacji biznesu
 • Performance marketing w praktyce
 • Technologiczne aspekty prowadzenia biznesu w sieci
 • Narzędzia chmurowe w biznesie i marketingu

W ramach programu pokazane i omówione zostanie szerokie spektrum narzędzi wykorzystywanych do transformacji cyfrowej i marketingu internetowego, w tym ponad 12 polskich rozwiązań. Szkolenie zawierać będzie także moduł dotyczący etycznego oraz inkluzywnego działania i projektowania w internecie.

Pierwsze kroki absolwentów w polskich MŚP

Absolwenci i absolwentki programu szkoleniowego Umiejętności Jutra zostaną przygotowani do profesjonalnego wprowadzania narzędzi cyfrowych w organizacjach i zwiększania ich obecności w internecie.

Realizując Program „Kariera Jutra”, inwestujemy 13 mln zł w aktywizację zawodową osób młodych – powiedział Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda. – Jestem przekonany, że program stażowy ułatwi rozwój osobom młodym na rynku pracy, i wesprze małą polską przedsiębiorczość. Uczestnicy otrzymają szansę na zdobycie stabilnej, dobrze płatnej pracy w perspektywicznej branży. Natomiast polskie małe i średnie firmy będą miały szansę pozyskania kadry, która pomoże im w transformacji cyfrowej – dodał.

NASK prowadzi wiele projektów badawczo-rozwojowych oraz wdrożeń nowoczesnych technologii, wspierających cyfryzację państwa i rozwój społeczeństwa informacyjnego. Realizacja tych zadań wymaga odpowiedniego zaplecza kadrowego, w szczególności pozyskiwania młodych, utalentowanych pracowników. Program Kariera Jutra daje nam możliwość zarekomendowania innym firmom i organizacjom wartościowych stażystów, którzy przenosić będą "gen cyfryzacji". Jestem pewien, że program stażowy Kariera Jutra przyniesie naszym partnerom wymierne korzyści – dodał Wojciech Pawlak, Dyrektor NASK.
Przykładem udanej współpracy między MŚP a programem Kariera Jutra byłaby m.in. mała palarnia kawy z Wilczyna. Jej właściciele od kilku lat produkują wysokiej jakości ziarna kawy, które następnie dystrybuują wśród lokalnych przedsiębiorstw i centrów biznesowych. Chcieliby rozpocząć sprzedaż w internecie, jednak nie mają w tym doświadczenia, a w okolicy brakuje specjalistów w tym zakresie. Udział w programie umożliwi firmie uzyskanie eksperckiego wsparcia od absolwentów lub absolwentek, którzy zajmą się uruchomieniem sklepu internetowego, a następnie przeprowadzą kampanię w social mediach oraz poprzez reklamy w wyszukiwarkach. Pozwoli to dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych klientów z całego kraju, co  przełoży się na większe przychody. Wzmożona aktywność w internecie i dalszy rozwój przedsiębiorstwa w tym kanale to konieczność z perspektywy zarządzania strategicznego oraz cyfryzacji procesów. Wtedy nowi pracownicy i pracowniczki, którzy kształcili w programie szkoleniowym Umiejętności Jutra, będą mogli wykorzystać wiedzę z zakresu zarządzania i wprowadzić w firmie narzędzia planowania i monitorowania, np. metodę OKR, pomagającą w zarządzaniu celami w organizacji, która w ostatnich latach cieszy się popularnością wśród najbardziej innowacyjnych spółek.

Jak się zapisać do programu szkoleniowego

Zapisy do programu edukacyjnego są możliwe poprzez stronę www.umiejetnoscijutra.pl

W programie może wziąć udział każda osoba powyżej 18. roku życia, która nie jest zatrudniona na umowę o pracę, nie pracuje w agencji marketingowej lub reklamowej, oraz spełni dodatkowe kryteria formalne. Udział w programie Umiejętności Jutra jest bezpłatny.

Informacja o tym jak zapisać się mogą uchodźcy z Ukrainy

Zapisy do programu są możliwe poprzez stronę www.ua.skillsoftomorrow.pl

W programie może wziąć udział każda osoba powyżej 18 roku życia, która nie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, nie pracuje w agencji marketingowej lub reklamowej, oraz spełni dodatkowe kryteria formalne. Udział w programie Umiejętności Jutra jest bezpłatny.

W ostatnich tygodniach w związku z wojną w Ukrainie, granicę z Polską przekroczyło już ponad 2,7 mln obywateli Ukrainy. Osoby przybywające do Polski i poszukujące pracy, zarówno te mające doświadczenie w marketingu, nowych technologiach i cyfryzacji, jak i początkujące w tym zakresie, mogą znaleźć zatrudnienie w zawodach związanych z marketingiem internetowym, gdzie ważniejsze od znajomości języka  są odpowiednie kwalifikacje i wiedza techniczna. Ponadto kompetencje cyfrowe mogą stanowić nie tylko możliwość znalezienia zatrudnienia w Polsce, ale również ważny element w odbudowie ukraińskiej gospodarki po zakończeniu konfliktu.

Jak otrzymać płatny staż

Uczestnicy, którzy ukończą szkolenie i spełnią dodatkowe kryteria, będą mogli ubiegać się o staż w polskich MŚP, które dołączą do programu. Łącznie 1200 uczestników i uczestniczek otrzyma możliwość odbycia 3-miesięcznego płatnego stażu (3010 zł brutto/miesięcznie). Do udziału w projekcie zapraszamy też obcokrajowców. Staże będą odbywać się w dwóch turach w okresie od września do listopada 2022 i od stycznia do marca 2023 r. Więcej informacji na temat programu stażowego dostępnych jest na stronie https://www.gov.pl/karierajutra 

Jak zapisać firmę do programu

Rekrutacja dla przedsiębiortsw zostanie ogłoszona na stronie https://www.gov.pl/karierajutra w maju. Chętne firmy mogą też zgłosić chęć przystąpienia do programu na adres: karierajutra@nask.pl. Przedsiębiorstwa, które przyślą swoje zgłoszenie, zostaną poinformowane o otwarciu zgłoszeń na stronie gov.pl

Do udziału zapraszamy MŚP zainteresowane przyjęciem przeszkolonego stażysty na 3-miesięczny program stażowy, objęcie go opieką i zapewnienie możliwości rozwijania nabytych kompetencji. W Projekcie mogą uczestniczyć firmy zarejestrowane na terytorium Polski i które na etapie przystępowania do projektu zaproponują ciekawy i spójny z celami Projektu plan stażu.

Projekt Kariera Jutra jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 z Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działania 4.1 Innowacje społeczne na podstawie umowy o dofinansowanie podpisanej z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.