NASK i KPRM zapraszają na inaugurację CodeWeek2022!

Odliczanie do Europejskiego Tygodnia Kodowania jest już na ostatniej prostej. 6 dni nas dzieli od rozpoczęcia jubileuszowej, 10. edycji CodeWeek, która potrwa od 8 do 23 października. Chcecie zapoznać się ze światem kodowania – zapraszamy Was już 8 października do Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie.

„Tak jak uczymy młodzież języków obcych, tak uczymy programowania i kodowania - to język przyszłości. Pozwala zrozumieć ale i rozwijać świat wokół nas, także ten wirtualny. To kompetencja XXI wieku i jedno z największych wyzwań dla szkół, biznesu, także administracji państwowej. Dlatego tak ważne jest by dzieci od najmłodszych lat ją w sobie rozwijały i uczestniczyły w takich wydarzeniach jak CodeWeek, organizowany wspólnie z NASK” – mówi Minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa.

Jubileuszowa edycja wydarzenia, organizowana w październiku – Miesiącu Cyberbezpieczeństwa, jest pełna atrakcji. Podczas niej będzie zobaczyć m.in. jak zaprogramować tańczącego robota, neon lub stronę internetową, wykonać wspólnie animacje. Ci, którzy lubią zagadki, będą mogli wcielić się w rolę  cyfrowych detektywów oraz poeksperymentować ze sztuczną inteligencją.

Z kolei 15 października (sobota) przenosimy się do stolicy Dolnego Śląska – w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej  we Wrocławiu odbędzie się Wielkie Święto Programowania! Tu także będzie możliwość wzięcia udziału w zajęciach i pokazach rozwijających umiejętności w programowaniu.

W tym roku obchodzimy 10 lat Europejskiego Tygodnia Kodowania, w ramach którego organizujemy CodeWeek. To tysiące wydarzeń, warsztatów, lekcji, pokazów, które nie odbyły by się bez zaangażowania i pasji wielu nauczycieli, dyrektorów szkół, lokalnych aktywistów, organizacji pozarządowych czy domów kultury. Każde takie nawet najmniejsze spotkanie to duży krok w stronę oswajania się z wszech otaczającym nas językiem kodowania i programowania. Dziś już każdy obszar naszego życia opiera się na świecie wirtualnym, dlatego najmłodsze pokolenia powinniśmy uczyć nie tylko korzystania z tego świata, ale także jego rozwijania – powiedział Wojciech Pawlak - Dyrektor NASK PIB

Do CodeWeek2022 można dołączyć także organizując dowolne wydarzenie związane (choćby pośrednio) z programowaniem. Warsztaty, gry i zabawy, lekcja czy pogadanka z uczniami lub seniorami, sąsiedzkie spotkanie z grami planszowymi - liczą się wszystkie inicjatywy, które będą okazją do ćwiczenia logicznego myślenia. Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W ubiegłorocznej edycji Polska zajęła piąte miejsce organizując w całym kraju blisko 15 000 inicjatyw, z których 88% odbyło się w szkołach.

Inspiracji na organizację własnego, codeweekowego wydarzenia można szukać na - stronie - koduj.gov.pl, a swój pomysł zgłosić na platformie codeweek.eu – to ważne, bo tylko zgłoszone inicjatywy wliczają się do wyniku poszczególnych państw. Można także dołączyć do wydarzenia już organizowanego, które dostępne są na stronie: codeweek.eu/events. Udział we wydarzeniach jest bezpłatny.

Z okazji jubileuszowej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania przygotowany został konkurs „1000 pierwszych organizatorów”. Wystarczy dodać swoje wydarzenie na stronie codeweek.eu . Więcej informacji o konkursie znajduje się tu: CodeWeek 2022 - 1000 pierwszych organizatorów - Koduj - Portal Gov.pl (www.gov.pl).

Harmonogram wydarzeń organizowanych przez KPRM Cyfryzacja i NASK:

  • 8 października (sobota) - Inauguracja CodeWeek 2022 w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie (ul. Targowa 56) w godz. 10-14.

 

 

  • 15 października (sobota) - Wielkie Święto Programowania w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej (ul. Janiszewskiego 8. Wrocław), w godz. 9:30-16.
  •  

Partnerami NASK i KPRM w organizacji wydarzeń w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania są: Cyfrowy Dialog, EduSense, Giganci Programowania, Centralny Dom Technologii, Fundacja Orange, Urząd Komunikacji Elektronicznej, VEX Robotics, Szkoła Podstawowa nr 16 we Wrocławiu, Fundacja Pro Futuro, Stowarzyszenie Robisz.to, Klub Młodego Programisty oraz Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, w ramach którego organizowana jest przez ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej, ogólnoeuropejska kampania trwająca przez cały miesiąc.  Jej celem jest popularyzacja wiedzy, zwiększanie świadomości i wymiana dobrych praktyk w obszarze cyberbezpieczeństwa wśród szerokiej grupy użytkowników Internetu, profesjonalistów, a także ekspertów zajmujących się edukacją oraz profilaktyką dzieci i młodzieży. W Polsce kampanię już po raz dziesiąty koordynuje NASK-PIB.