„ABC cyberbezpieczeństwa” od NASK

Nowa publikacja opracowana przez ekspertów NASK w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), to poradnik, który w przystępny dla każdego sposób przybliża szeroko pojęty świat internetu. Jest podzielony na cztery obszary kluczowe dla użytkownika sieci. Są to: cyberbezpieczeństwo, higiena cyfrowa, profilaktyka i wsparcie.

„ABC cyberbezpieczeństwa” został przygotowany w taki sposób by każdy, bez względu na wiek, zawód czy też stopień korzystania z internetowego świata, mógł zrozumieć i bronić się przed cyberzagrożeniem, a także zadbać o dobrostan cyfrowy swój oraz najbliższych. Zawarto w nim nie tylko techniczne definicje, ale przede wszystkim pigułkę wiedzy, dobrych praktyk i cyfrowych nawyków.

„Naszą misją jest między innymi edukowanie i podnoszenie kompetencji cyfrowych użytkowników internetu by świadomie i bezpiecznie z niego korzystali. To także wyzwanie dla wszystkich włączonych w ten rodzaj procesu edukacji – rodziców, edukatorów, nauczycieli, ale też pracodawców, urzędników, czy dziennikarzy – mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa. Dlatego przygotowaliśmy poradnik „ABC Cyberbezpieczeństwa”, by tak jak przewodniki turystyczne sprawiają, że podróże po nieznanych krajach i lądach stają się przyjazne i bezpieczne, tak i on, w prosty i czytelny sposób prowadził każdego po meandrach wirtualnego świata.”

W poradniku znajduje się 157 ułożonych alfabetycznie definicji z obszarów cyberbezpieczeństwa, higieny cyfrowej, profilaktyki i wsparcia, a także obszerna bibliografia, z odnośnikami do ciekawych i pomocnych materiałów, które w bardziej szczegółowy sposób objaśniają omawiane zagadnienia.

„Cyfrowy świat zmienia się bardzo szybko i często trudno jest nadążyć za nowymi zjawiskami pojawiającymi się online. Często zanim zidentyfikujemy, zbadamy i opiszemy zagrożenie, pojawiają się już następne. – mówi Wojciech Pawlak - Dyrektor NASK PIB – Poradnik „ABC Cyberbezpieczeństwa” nie tylko przybliża takie zjawiska jak child grooming, FOMO, quishing, malware, scam ale także odpowiada na podstawowe pytania, jak choćby -  jak utworzyć silne hasło i dlaczego warto korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego oraz zabezpieczeń biometrycznych”.

Poradnik „ABC Cyberbezpieczeństwa” dostępny jest na platformie e-learningowej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej pod linkiem:  ABC Cyberbezpieczeństwa.

Warto także korzystać z innych funkcjonalności i zasobów wiedzy  platformy OSE IT Szkoła (it-szkola.edu.pl) – dla najmłodszych dostępny jest kurs „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu” oraz edukacyjny film z serii „Krasnoludki 2.0” i „Owce w sieci”. Dla starszych -  kursy dotyczące cyberprzemocy i edukacji medialnej. Z kolei dla rodziców i nauczycieli – wiele poradników i kursy „Zrozumieć FOMO” oraz „Sharenting. Czy warto mieć rodzinny album w sieci?”.