Ponad 2,5 mln nazw w domenie .pl, abonenci chętniej rejestrują domeny .pl

Liczba nowych rejestracji wzrosła, ponad dwukrotnie zwiększyła się liczba odnowionych umów opcji - wynika z najnowszego raportu Rejestru domeny .pl w NASK, podsumowującego rynek nazw domeny .pl w czwartym kwartale 2022 roku.

Abonenci chętniej rejestrowali nowe domeny z .pl. W okresie od października do grudnia ubiegłego roku zarejestrowali 162 618 nowych nazw, czyli o 7 299 więcej niż w trzecim kwartale. Bezpośrednio w domenie .pl przybyło 138 555 nazw, w domenach funkcjonalnych (np. .auto.pl, .turystyka.pl) 19 701, a w domenach regionalnych (np. .lowicz.pl, .warmia.pl) 4 362 nazwy.

Na koniec 2022 roku w Rejestrze domeny .pl znajdowało się 2 510 256 nazw, to o 16 679 mniej w porównaniu z trzecim kwartałem. Abonenci, których na koniec czwartego kwartału było w Rejestrze 1 112 349 odnowili 451 333 domeny. Wskaźnik odnowień utrzymał się na poziomie ponad 73%.   

W omawianym okresie ponad dwukrotnie, w porównaniu z poprzednim kwartałem, zwiększyła się liczba odnowionych umów opcji na rejestrację nazwy domeny .pl, czyli wykupienie pierwszeństwa do rejestracji domeny i wyniosła 1 574. To najwyższy wzrost odnowień umów na tę usługę od 2011 roku.

Zwiększyło się także zainteresowanie abonentów przeniesieniem obsługi domeny do innego rejestratora. Liczba transferów domen wzrosła o 54% w porównaniu z poprzednim kwartałem.
Aby transfer mógł być zainicjowany, wybrany rejestrator musi otrzymać kod authinfo do domeny od abonenta, który pobiera go bezpośrednio od dotychczasowego rejestratora, zgodnie z ustaloną przez niego procedurą. Po otrzymaniu kodu authinfo rejestrator inicjuje przejęcie obsługi domeny. W tym momencie do abonenta zostaje wysłany e-mail z linkiem, którego użycie kończy transfer. Wiadomość wysyłana jest na adres e-mail abonenta, przechowywany w Rejestrze domeny .pl, dlatego tak ważne jest, aby adres e-mail był poprawny i aktualny tak samo, jak pozostałe dane.podkreśla Piotr Studziński-Raczyński, Zastępca Dyrektora ds. Rejestru Domen Internetowych w NASK.

Przeniesienie obsługi domeny do innego rejestratora realizowane jest za pośrednictwem Partnerów Rejestru domeny .pl, których lista znajduje się na stronie: https://dns.pl/lista_rejestratorow.

Raport Rejestru domeny .pl za czwarty kwartał 2022 roku można pobrać tutaj.