Krzysztof Silicki laureatem nagrody im. Marka Cara. Ważna obecność NASK na XXIX Forum Teleinformatyki

XXIX Forum Teleinformatyki stało się okazją do omówienia najpoważniejszych i najbardziej aktualnych wyzwań związanych z rozwojem systemów informatycznych w Polsce. Istotny wkład w to wydarzenie, poprzez szereg wystąpień i prelekcji, wniósł Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Nagroda im. Marka Cara to szczególne wyróżnienie. Przyznawane jest nie instytucjom czy organizacjom, ale indywidualnym osobom, które w wyjątkowy sposób przyczyniły się do propagowania wiedzy na temat technologii informatycznych, a także związanych z nimi zagrożeń. W 2023 roku laureatem tej nagrody, przyznanej w trakcie XXIX Forum Teleinformatyki, został Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Strategicznego Rozwoju Cyberbezpieczeństwa NASK.

W uzasadnieniu przewodniczący kapituły konkursu podkreślił, że została ona przyznana Krzysztofowi Silickiemu „za zbudowanie podstaw systemowych i organizacyjnych cyberbezpieczeństwa usług społeczeństwa informacyjnego”. Drugim tegorocznym laureatem nagrody został Roman Szwed, polski naukowiec, nauczyciel akademicki i przedsiębiorca.

XXIX Forum Teleinformatyki

Forum Teleinformatyki to jedna z najstarszych w Polsce konferencji poświęconych wyzwaniom związanym z rozwojem technologii komputerowych. Tegoroczna, 29. już edycja (niewiele młodsza od internetu w naszym kraju!) odbyła się pod Warszawą w dniach 21-22 września 2023 roku. Wśród wielu wydarzeń towarzyszących konferencji wymienić warto premierę pracy zbiorowej pod tytułem „Cyberbezpieczeństwo. Redefinicja zagrożeń”, której współautorem jest właśnie Krzysztof Silicki.

Pierwszego dnia konferencji uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystąpienie omawiające wyzwania i osiągnięcia pilotowanego w Polsce przez NASK programu transgranicznej identyfikacji elektronicznej, dostępnej niebawem dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Wstęp do prelekcji wygłosił Krzysztof Silicki, zaś szczegółowe informacje na temat obecnego stanu rozwoju tego rozwiązania oraz jego przyszłości przekazał Piotr Rutkowski, ekspert ds. blockchain i rozwoju technologii cyfrowych w działającym w NASK zespole analiz i rozwoju produktów cyberbezpieczeństwa.

Podkreślił przy tym zalety wykorzystania technologii bazującej na łańcuchach bloków w dalszym rozwoju systemu EUID (eIDAS2): Dotychczasowe rozwiązania, takie jak system eIDAS, bazują na rozwiązaniach rozwijanych lokalnie w poszczególnych państwach Unii Europejskiej. Blockchain, jako system zdecentralizowany, pozwoli na dalszy rozwój tego typu rozwiązań, dzięki czemu do 2030 roku wszystkie kluczowe usługi publiczne w Unii Europejskiej powinny być dostępne online, a wszyscy obywatele na całym jej terenie będą mieli dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej. 100% obywateli będzie miało dostęp do bezpiecznej identyfikacji elektronicznej, a 80% powinno z niej aktywnie korzystać. Będzie to możliwe na terenie całej Unii, co umożliwi im pełną kontrolę nad transakcjami dotyczącymi tożsamości i swoimi danymi osobowymi.

Jednym z najciekawszych wydarzeń pierwszego dnia konferencji była dyskusja panelowa nawiązująca tytułem do pracy „Cyberbezpieczeństwo – redefinicja zagrożeń”. NASK reprezentował w tej dyskusji Krzysztof Silicki:

Mówimy o redefinicji cyberzagrożeń. Z jednej strony mamy bowiem nadal do czynienia z tym wszystkim, co wymyślono do tej pory w kategorii zagrożeń cyberbezpieczeństwa, ale do tego dochodzi jeszcze zupełnie nowa kategoria zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym. Nie chodzi jednak  o to, by straszyć kogokolwiek czarnymi scenariuszami, tylko o to, by się skutecznie zająć tematyką zagrożeń wynikających z rozwoju AI. Na tej samej zasadzie, jak w ciągu ostatnich dziesięcioleci zajmowaliśmy się innymi pojawiającymi się nowymi zagrożeniami, wynikającymi z nowych technologii czy nowych generacji rozwiązań – podsumował Dyrektor ds. Strategicznego Rozwoju Cyberbezpieczeństwa NASK.

Drugi dzień XXIX Forum Informatyki otworzyły wystąpienia poświęcone systemowi elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD). W pierwszym z nich, Magdalena Sawicka Dyrektor Oddziału NASK w Białymstoku, omówiła aktualny poziom wykorzystania EZD w podmiotach realizujących zadania publiczne. Podkreśliła przy tym, że skuteczne rozpoczęcie korzystania z systemu EZD zajmuje kilka tygodni, a nie miesięcy czy lat. Przede wszystkim jednak powinno to być prawdziwe, głębokie wdrożenie tego rozwiązania, a nie tylko zainstalowanie nowego oprogramowania bez pełnego wykorzystania jego bogatych możliwości. Przypomniała także najważniejsze zalety EZD: znaczącą poprawę ergonomii i szybkości pracy, zgodność z projektem ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, a także wygodną realizację obowiązku doręczeń elektronicznych (PUH i PURDE).

Jacek Orłowski, kierownik Działu współpracy z podmiotami otoczenia EZD w NASK, skupił się na przedstawienia przewag rozwiązania EZD RP, a także zdradził plany na najbliższą przyszłość:

Chcemy zbudować wokół EZD RP społeczność internetową, dlatego uruchomiliśmy forum dla jego użytkowników. W ostatnim kwartale tego roku planujemy też rozpocząć szkolenie dla Ekspertów EZD RP.

Kolejne, jubileuszowe Forum Teleinformatyki odbędzie się już za rok, 26-27.09 2024.