Sprawdź, zanim udostępnisz

„Sprawdź, zanim udostępnisz” – nowa kampania przeciwdziałania dezinformacji przygotowana przez NASK, Ministerstwo Cyfryzacji i brytyjską jednostkę Government Communications Service International

Pod hasłem „Sprawdź, zanim udostępnisz” rozpoczęła się kolejna kampania przeciwdziałania dezinformacji w internecie przygotowana i koordynowana przez NASK. Prowadzona jest przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz brytyjską rządową jednostką Government Communications Service International (GCSI), która zajmuje się komunikacją społeczną.

Akcja uświadamia zagrożenia związane z machinacjami informacyjnymi, pokazuje metody oraz konsekwencje fałszywych przekazów, przybliża sposoby ich neutralizacji, opisuje przypadki dezinformacji w Polsce.

Kampania jest prowadzona w mediach społecznościowych i ma na celu przede wszystkim upowszechnienie prostej metody, która może ograniczyć liczbę krążących w nich fake newsów będących często bronią w atakach dezinformacyjnych. Jest pomocna w rozpoznawaniu fałszu i mistyfikacji.

Metoda składająca się z siedmiu kroków nawiązuje do hasła przewodniego kampanii i nosi nazwę SPRAWDŹ. Każda litera tej nazwy oznacza czynność, którą należy wykonać, by zweryfikować prawdziwość treści, z którą mamy do czynienia. Szczegóły dotyczące tej techniki znajdują się na specjalnie przygotowanej stronie internetowej sprawdzam.info

Przed udostępnieniem wątpliwego lub kontrowersyjnego materiału warto więc sprawdzić, w jakim stopniu angażuje on emocje, czy nie ma na celu dzielić i podżegać, czy spełnia warunki logiki i czy nie został poddany dekontekstualizacji. Istotne są także pochodzenie informacji oraz jej autorstwo.

Podejmujemy intensywne działania, by przeciwdziałać dezinformacji, bo widzimy, że szybki rozwój platform społecznościowych wzmacnia to zjawisko. Równie ważna jak monitoring i analiza tego, co dzieje się w przestrzeni informacyjnej jest edukacja i budowanie odporności na szkodliwe treści. Projekt „Sprawdź, zanim udostępnisz” to już czwarta w ciągu ostatniego roku kampania edukacyjna przeciw dezinformacji inspirowana lub koordynowana przez NASK. Pierwsza – prowadzona wspólnie z Google – korzystała z metody prebunkingu i miała na celu przeciwdziałanie manipulacji na temat ukraińskich uchodźców w Polsce. Projekt „Bezpieczne Wybory” miał z kolei za zadanie chronić przed dezinformacją w trakcie ostatnich wyborów, a trwająca inicjatywa „Polska na Tle rozwija i popularyzuje praktykę korzystania z wiarygodnych źródeł informacji – mówi Aleksandra Osman, Kierowniczka Działu Przeciwdziałania Dezinformacji.

Kampania będzie miała kolejne odsłony. Przed i po niej zostaną przeprowadzone badania świadomości społecznej na temat dezinformacji.