Dzień Babci, Dzień Dziadka – podaruj im bezpieczeństwo

W Dniach Babci i Dziadka szczególnie ciepło myślimy o naszych najbliższych i tradycyjnie życzymy im zdrowia, szczęścia i pomyślności. Rodzinne spotkania to także doskonała okazja do tego, by podejmować z seniorami rozmowy dotyczące ich (cyber)bezpieczeństwa.

Oszustwa telefoniczne, wyłudzanie kluczowych danych, podszywanie się pod ważne insytucje… Spotykamy obecnie wiele odmian ataków, w wyniku czego nasi najbliżsi mogą stracić oszczędności całego życia. Niestety, nadal wielu seniorów nie wie, jak powinni zareagować, na przykład po otrzymaniu niepokojącego telefonu lub wiadomości z wezwaniem do zapłaty.

Oszuści stale dopracowują swoje metody manipulacji, potrafią wzbudzić zaufanie, wywołać silne emocje czy narzucić konieczność działania pod presją czasu. Efekty mogą być niezwykle krzywdzące, nie tylko finansowo! Dlatego rzetelna wiedza i proste wskazówki dotyczące tego, jak bronić się przed atakami cyberprzestępców, to najlepszy upominek, jaki możemy podarować w tych dniach naszym najbliższym.

Porozmawiaj z seniorem o jego cyberbezpieczeństwie. Oto cztery proste kroki, które możesz wykonać:

 1. Przypomnij bliskiej osobie, że w każdej chwili może do ciebie zadzwonić i poradzić się, jak postąpić w przypadku otrzymania niepokojącej wiadomości lub telefonu. To ważne, aby nigdy nie działać bez konsultacji z innymi, zwłaszcza w stresie i pod presją czasu.
 2. Wydrukuj i wręcz seniorowi ulotkę (link) ostrzegającą przed oszustwami telefonicznymi. Ulotka przygotowana przez ekspertów NASK w ramach kampanii #Halo! Tu cyberbezpieczny Senior uwrażliwia na sygnały ostrzegawcze podczas rozmowy i ujawnia podstawowe metody manipulacji stosowane przez przestępców.
 3. Wyjaśnij, do czego służy numer 8080, i upewnij się, że jest on zapisany w telefonie bliskiej osoby. Pokaż jej, w jaki sposób przesłać wiadomość w niezmienionej formie. Numer 8080 to darmowy numer do zgłaszania podejrzanych wiadomości SMS, aby mogły zostać sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa przez zespół CERT Polska.
 4. Zachęć bliskich do poszerzania wiedzy i udziału w webinarach, warsztatach, a także spotkaniach stacjonarnych dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu, organizowanych przez instytucje przyjazne seniorom.

Webinar dla seniorów – proste sposoby na cyberbezpieczeństwo

Zapraszamy do udziału w webinarze realizowanym w ramach kampanii #Halo! Tu cyberbezpieczny Senior.

Kiedy: 24 stycznia (środa) o godz. 12:00.

Gdzie: transmisja będzie dostępna na kanale YouTube NASK (link).

Podczas webinaru poruszymy m.in. następujące tematy:

 • W jaki sposób przestępcy manipulują seniorami?
 • Najpopularniejsze metody i scenariusze stosowane przez cyberprzestępców.
 • Na co zwracać uwagę i o czym należy pamiętać?
 • Kiedy zachować szczególną czujność?
 • W jaki sposób wspierać seniorów w edukacji i gdzie szukać treści edukacyjnych?

O cyberbezpieczeństwie seniorów opowiedzą:

 • Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO-Głosu Seniora oraz Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego.
 • Beata Frankiewicz, Specjalistka w Zespole Projektów Informacyjno-Popularyzatorskich, NASK.


Wspólna kampania NASK, CBZC i WIB

Kampania #Halo! Tu cyberbezpieczny Senior ma na celu podniesienie świadomości osób starszych na temat różnego rodzaju oszustw internetowych, związanych zwłaszcza z wyłudzaniem danych (tzw. phishing), podszywaniem się pod zaufane podmioty (tzw. spoofing), a także stosowanych przez oszustów manipulacji i socjotechnik. Realizatorzy kampanii szczególną uwagę zwracają na przestępstwa telefoniczne, takie jak metoda „na wnuczka” oraz liczne modyfikacje tego oszustwa.

W ramach kampanii realizowane są spotkania, webinary, a także publikowany jest cykl artykułów (link) i infografik skierowanych do seniorów, w których wyjaśniane są najpopularniejsze rodzaje cyberprzestępstw, a przede wszystkim skuteczne sposoby zapobiegania najważniejszym zagrożeniom cyfrowym.