Polacy lubią domenę .pl. Jesteśmy w czołówce Europy. Nowy raport roczny, po raz pierwszy z podziałem na branże

Polska, obok Francji i Włoch, odnotowała w 2023 r. największy wzrost liczby zarejestrowanych nazw w domenie krajowej. Każdego dnia użytkownicy polskiego internetu rejestrowali ponad 2 tys. nazw domen. Raport roczny NASK „Rynek nazw domeny .pl” jest już dostępny.

Ponad 2,5 miliona aktywnych nazw utrzymywanych było w rejestrze domeny .pl na koniec roku 2023.To plasuje Polskę na szóstym miejscu w rankingu europejskich rejestrów domen najwyższego poziomu (ccTLD).
Natomiast zajmujemy trzecie miejsce w Europie, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu zarejestrowanych nazw w domenie krajowej. Wg raportu CENTR za 2023 r., organizacji zrzeszającej europejskie rejestry domen najwyższego poziomu, przed nami są tylko Francja i Włochy.

Domena .pl cieszy się zatem kolejny rok rosnącym zainteresowaniem – liczba abonentów wzrosła o prawie 19 tysięcy.


Utrzymuje się też większe zainteresowanie posiadaniem własnej nazwy w domenie .pl wśród organizacji (64,16 proc. abonentów) w porównaniu do osób fizycznych (35,84 proc).

W 2023 roku zarejestrowanych zostało 731 748 nazw domeny .pl – to wzrost o 10,83 proc. w stosunku do 2022 r. (zarejestrowano 660 227 nazw). Każdego dnia użytkownicy polskiej przestrzeni internetowej rejestrowali ponad 2 tysiące nazw domeny .pl. Najwięcej zarejestrowano ich w październiku – 72 237.

W perspektywie 2024 roku rynek domeny .pl wykazuje pozytywne tendencje, które mają szanse utrzymać się w przyszłości. Istotny wpływ mogą mieć działania bonusowe Rejestru domeny .pl, ukierunkowane na dalsze wspieranie ponad 200 rejestratorów domeny .pl z Polski i ze świata, współpracujących z NASK w ramach Programu Partnerskiego

– mówi Jarosław Olchawski, Zastępca Dyrektora ds. Rejestru Domen Internetowych.

Jakie branże chętnie rejestrują nazwy z domeną .pl

W raporcie po raz pierwszy znalazła się analiza wpływu rejestracji nazw domeny .pl na aktywację stron WWW w 2023 roku. Strony zostały przyporządkowane do 24 branż, a następnie – na podstawie poziomu rejestracji i liczby aktywnych stron – zaprezentowany został procentowy udział branż, które zanotowały najwyższą dynamikę wzrostu.
Największy udział nowo zarejestrowanych stron (21,18 proc.) dotyczył obszaru działalności gospodarczej związanej ze sprzętem i elektroniką. Drugą pozycję zajęła branża media, reklama, marketing (14,7 proc.), kolejne – edukacja i rozwój (12,65 proc.) oraz IT – 10,06 proc.

Szczegółowym raport NASK dotyczącym rynku nazw domeny .pl w 2023 roku pod linkiem: https://dns.pl/raporty