Konkurs Technikon ESA: młodzi zmieniają przyszłość!

Użyj wiedzy do walki ze smogiem i zmianą klimatu! – pod takim hasłem rozpoczęła się II edycja konkursu dla techników i liceów organizowanego przez NASK. Na laureatów czekają nagrody o wartości 80 tys. zł.

 

Jak nowoczesne technologie mogą pomóc w ochronie klimatu i powietrza? Uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski w ramach konkursu Technikon ESA będą szukali odpowiedzi na to pytanie, przygotowując projekty, w których w praktyczny sposób wykorzystają wiedzę zdobywaną na co dzień w szkole. Będą projektować rozwiązania, które poprawią jakość powietrza, pomogą w adaptacji do zachodzących zmian klimatu lub ograniczą ich skutki. A wszystko przy wykorzystaniu innowacyjnych cyfrowych technik i narzędzi.

Konkurs organizuje NASK, który od lat angażuje się w realizację programu cyfrowej edukacji ekologicznej dla szkół Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA). Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Cyfryzacji, Minister Edukacji Narodowej oraz Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

 

Kogo zapraszamy do konkursu Technikon ESA?

Do konkursu mogą się zgłaszać 4-osobowe drużyny wraz z nauczycielem, który przez cały czas trwania prac nad projektem będzie wspierał uczniów merytorycznie. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie techników oraz liceów ogólnokształcących z klasami o specjalistycznym profilu technicznym lub ścisłym, uczestniczących w projekcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), który jest realizowany przez NASK.

Konkurs Technikon ESA – liczą się dobre pomysły!

Organizatorzy czekają na projekty techniczne, doświadczenia, eksperymenty, symulacje, programy komputerowe itp. Każdy pomysł musi dotyczyć problemu smogu lub zmiany klimatu i wykorzystywać cyfrowe techniki i narzędzia.

  • I etap – stworzenie drużyny i przygotowanie koncepcji projektu. Zgłoszenia przyjmowane są do końca roku szkolnego (czyli 21 czerwca 2024 r.) za pośrednictwem platformy technikon.esa.nask.pl. Ze zgłoszonych koncepcji komisja konkursowa do 6 września 2024 r. wybierze 10 finalistów.
  • II etap – gala finałowa, która odbędzie się 28 października 2024 r. Oprócz prezentacji gotowego projektu finaliści sprawdzą swoją wiedzę w indywidualnym i drużynowym konkursie wiedzy.

Wartościowe nagrody

Na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 80 tys. zł. Sam udział drużyny w finale to nagroda gwarantowana dla szkoły – bon pieniężny na 2 tys. zł na zakup materiałów edukacyjnych. Zwycięska drużyna zdobędzie dla swojej szkoły mobilną pracownię komputerową oraz laptop dla każdego członka drużyny i nauczyciela. Laureaci kolejnych miejsc otrzymają sprzęt elektroniczny: głośniki bezprzewodowe, słuchawki i myszki gamingowe.

Dowiedz się więcej

Regulamin konkursu: Technikon ESA – regulamin

Poprzednia edycja: Technikon 2023 – relacja z gali finałowej, Technikon: kierunek przyszłość

 

Użyj wiedzy do walki ze smogiem i zmianą klimatu! Weź udział w Technikonie ESA!

 

----------------------------------------------

Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) to program edukacyjno-informacyjny realizowany przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym (PAS). W ramach programu ESA uczniowie i nauczyciele z ponad 2200 szkół i przedszkoli z całej Polski działają na rzecz ochrony czystego powietrza i zarazem kształtują swoje kompetencje cyfrowe. Więcej informacji o programie ESA: esa.nask.pl i na Facebook ESA.