NASK Day we Wrocławiu - prezentacja działalności NASK

Wykłady z zakresu cyberbezpieczeństwa, prezentacje na temat badań i innowacji, porady w obszarze wyboru ścieżki kariery zawodowej oraz konkursy – to wszystko czekało na młodzież uczestniczącą w wydarzeniu NASK Day we Wrocławiu, które miało przybliżyć działalność Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Rozwój cyfrowego świata sprawia, że potrzeba coraz więcej specjalistów z dziedzin związanych z szeroko rozumianym internetem i nowymi technologiami. NASK jako instytucja z 26-letnim doświadczeniem w tej dziedzinie dzieli się z innymi swoją wiedzą, przybliża obszary swojej działalności i zaprasza innych do współpracy, partnerstwa, łączenia sił. Dlatego też pojawił się pomysł zorganizowania wydarzenia NASK Day, podczas którego eksperci omówili bliżej działalność  NASK w kręgach akademickich, szkołach kształcących w obszarach związanych z informatyką i internetem.

Uczestnicy NASK Day, który odbył się w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, mieli okazję wysłuchać licznych wykładów specjalistów z NASK oraz z Instytutu Informatyki UWr. Z prezentacjami w ramach sesji „Cyberbezpieczeństwo” wystąpili m.in. Paweł Zegarow, Zespół Analiz Strategicznych i Wpływu Nowoczesnych Technologii NASK („Zjawisko dezinformacji w dobie rewolucji cyfrowej”), Kamil Frankowicz z CERT Polska („Roboty, samoloty, a w nich AI i Cyber - czy to nie za dużo?”). O badaniach „Nastolatki 3.0.” mówił Filip Konopczyński z Działu Badań Rynku i Opinii. 

Drugi blok poświęcony był badaniom i innowacjom; wykłady wygłosili m.in. dr Adam Kozakiewicz, Zakład Metod Bezpieczeństwa Sieci i Informacji NASK („Projekty naukowe i badawczo-rozwojowe w zakresie cyberbezpieczeństwa”) oraz dr Wojciech Pawlak, Dyrektor Centrum Zastosowań Sztucznej Inteligencji i Analiz (AIDA) NASK („Nowy wspaniały świat AI: Perspektywy rozwoju w dobie sztucznej inteligencji”). O projektach naukowych i badawczo-rozwojowych z zakresu biometrii i sztucznej inteligencji mówili: Weronika Gutfeter i dr Mateusz Trokielewicz. 

W trakcie wydarzenia nastąpiło uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego o Współpracy naukowej i edukacyjnej pomiędzy NASK i Uniwersytetem Wrocławskim. Sygnatariuszami dokumentu są: dyrektor NASK dr hab. inż. Jacek Leśkow i rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Adam Jezierski.

Podczas NASK Day zaprezentowano również projekt podłączania szkół do szybkiego internetu – Ogólnopolską Sieć Edukacyjną. Dr Agnieszka Wrońska i Kinga Kaczmarek z Zespołu Współpracy z Instytucjami i Partnerami z Działu Ekosystemu OSE pokazywały korzyści płynące z podłączenia do programu, a także przybliżały projekt OSEhero, wyróżniający nauczycieli korzystających z nowych technologii.

NASK Day miał również na celu przedstawienia młodym ludziom Instytutu NASK jako potencjalnego, wartościowego pracodawcy, instytucji, która inwestuje w rozwój przyszłej kadry specjalistów w dziedzinie technologii cyfrowych.

Uczniowie szkół średnich oraz studenci mieli też możliwość odwiedzenia m.in. stoisk informacyjnych NASK i NASK SA, CERT Polska, Rejestru Domeny .pl, OSE i Ministerstwa Cyfryzacji. Była też szansa wzięcia udziału w Domenowym Kole Fortuny oraz w specjalnym konkursie wiedzy o nowych technologiach z atrakcyjnymi nagrodami.

Było to pierwsze z całego cyklu wydarzeń. Kolejne planowane są w przyszłym roku w innych uniwersyteckich miastach Polski.