Wystartowała platforma e-learningowa Edukacyjnej Sieci Antysmogowej - eduESA

Jak wyjaśnić dzieciom, czym jest smog? Wystarczy zaprosić ich do zabawy w tropienie źródeł powstawania zanieczyszczonego powietrza lub w ciekawy sposób przybliżyć fakty i mity dotyczące smogu. Zapraszamy do nauki z platformą e-learningową Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. eduESA właśnie wystartowała!

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to projekt edukacyjno-informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym (PAS). W ciągu trzech lat działalności do projektu przystąpiło 461 placówek edukacyjnych, a ponad 150 tys. osób – nauczycieli i uczniów, rodziców i członków społeczności lokalnych – zapoznało się z zagadnieniami dotyczącymi powstawania smogu, jego wpływu na nasze zdrowie i sposobów ochrony powietrza, którym oddychamy.

Edukacja cyfrowa ESA wchodzi teraz w nowy wymiar – jest dostępna dla nauczycieli i uczniów szkoły podstawowej w formie nowoczesnego serwisu e-learningowego eduESA. – Walka o świeże powietrze to nasza wspólna sprawa, a młode pokolenie może mieć decydujący głos w sprawie przyszłości naszej planety. Dlatego tak ważna jest mądra i odpowiedzialna edukacja ekologiczna – mówi Barbara Leśniczak, kierownik Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.

Nowoczesna edukacja

Projekt ESA od początku stawiał na nowoczesną edukację ekologiczną, która odbywa się za pomocą najnowszych technologii. Uczniowie mają dostęp do mierników stężenia pyłów zawieszonych, tablic informacyjnych, map cyfrowych, korzystają z materiałów online, takich jak artykuły, quizy czy filmy. Nowoczesne technologie pomagają im badać problem, poznawać „wspólnego wroga” i uczyć się, jak z nim wygrywać.

Teraz nauka staje się jeszcze prostsza dzięki platformie e-learningowej eduESA. Nauczyciele znajdą na niej kursy, które wprowadzą ich w świat cyfrowej edukacji ekologicznej, z kolei uczniowie będą mieli okazję uczestniczyć w nowatorskich e-lekcjach na temat smogu i dbałości o jakość powietrza.

Na tropie smogu… e-lekcje z pomysłem

E-lekcje podzielone są na etapy edukacyjne i dostosowane są do wieku oraz możliwości odbiorców. Mogą z nich skorzystać uczniowie klas 1–8 szkoły podstawowej. Każda lekcja zawiera materiały do obejrzenia, odsłuchania lub przeczytania oraz karty pracy. Po zapoznaniu się z e-zasobami uczestnik przechodzi do końcowego etapu, czyli testu, po zaliczeniu którego otrzymuje certyfikat poświadczający zdobytą wiedzę.

Jak wyglądają poszczególne e-lekcje?

Uczniowie klas 1–3 krok po kroku poznają tematykę smogu. Dowiadują się: czym jest powietrze, z czego się składa, jak przemieszczają się zanieczyszczenia. Najmłodsi uczestnicy zajęć, którzy dopiero uczą się czytać, również bez problemu mogą skorzystać z materiałów, ponieważ treści e-lekcji zostały nagrane i można je odsłuchać w trakcie oglądania prezentacji.

E-lekcja dla klas 4–6 przygotowana została w formie zabawy. Uczniowie zamieniają się w dociekliwego i sprytnego detektywa Pozytywnego. Szukają źródeł powstawania zanieczyszczeń powietrza i tworzą raport końcowy ze śledztwa.

Najstarsi uczniowie z klas 7–8 mają bardziej skomplikowane zadania – przed nimi samodzielna praca z mapami cyfrowymi oraz analiza danych pomiarowych. Podczas nauki poznają fakty i mity dotyczące smogu i dowiadują się, jaki wpływ na zdrowie człowieka mają zanieczyszczenia powietrza.

Bezpieczne e-lekcje

ESA nie tylko dba o edukację ekologiczną, ale też chroni dzieci przed zagrożeniami online. Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom platformy, wprowadzone zostały anonimizowane konta. Uczniowie otrzymają dostęp do platformy bez konieczności podawania swoich danych. To nauczyciel koordynator ESA udostępnia im loginy i hasła. Ma też możliwość monitorowania postępu prac uczniów – widzi, którzy uczniowie ukończyli dany kurs.

Dołącz do eduESA!

Zanim rozpoczniemy naukę na platformie eduESA, należy zgłosić szkołę lub inną placówkę edukacyjną do projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. W tym celu wystarczy wejść na stronę www.esa.nask.pl i wypełnić dostępny formularz zgłoszeniowy.

– Edukacyjna Sieć Antysmogowa to szansa dla wszystkich szkół, które są zainteresowane cyfrową edukacją ekologiczną. Przyłączenie do projektu wiąże się z szeregiem korzyści: widocznych zarówno „tu i teraz”, jak i tych odroczonych w czasie – mówi Barbara Leśniczak.

W szkołach biorących udział w projekcie ESA instalowane są mierniki stężenia pyłów zawieszonych, które stale monitorują poziom zanieczyszczeń. Uczniowie mogą śledzić wyniki pomiarów i planować działania mające wpływ na jakość powietrza.

Co zrobić, aby szkoła z OSE mogła uczestniczyć w projekcie ESA? Aktualnie trwa nabór do projektu „ESA dla OSE”, w ramach którego szkoły mają szansę skorzystać z oferty edukacyjnej, a w przyszłości będą miały możliwość ubiegać się o niezbędne urządzenia pomiarowe  w ramach finansowania Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Warto więc przyłączyć się do OSE, aby tym samym uzyskać dostęp do szybkiego internetu i innych wyjątkowych projektów edukacyjnych.

Sprzęt pozwalający na realizację naszej antysmogowej misji może trafić do szkół także dzięki finansowemu wsparciu samorządów, instytucji, przedsiębiorstw czy konkretnych osób, chcących działać na rzecz zdrowego powietrza w Polsce. Zachęcamy wszystkie podmioty i instytucje do wspierania szkół i swoich lokalnych wspólnot w walce o czyste powietrze!

Zapraszamy wszystkie szkoły, które troszczą się o edukację ekologiczną dzieci i młodzieży, do prowadzenia e-lekcji o ochronie powietrza i skorzystania z inspirujących materiałów dostępnych na platformie https://eduesa.nask.pl/!

Rozpocznij naukę z eduESA