Teraz jeszcze łatwiej zgłosić incydent bezpieczeństwa - przez SMS

"Wymagana dopłata do paczki" czy "odbiór środków od kupującego" - takie wezwania często pojawiają się w wiadomościach wysyłanych przez oszustów, którzy próbują wyłudzić od nas pieniądze. Każdego takiego SMS-a warto zgłosić do CSIRT NASK.

Teraz można to zrobić jeszcze łatwiej, używając w swoim telefonie funkcji "przekaż" albo "udostępnij" i przesyłając treść otrzymanej wiadomości na numer 799-448-084. Trafi ona do analityków CERT Polska, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Każde zgłoszenie może pomóc ochronić tysiące innych użytkowników!

Pamiętaj:

* Zapisz numer 799-448-084 w telefonie, aby mieć go zawsze pod ręką.

* Z jednego numeru możesz zgłosić maksymalnie 3 wiadomości w ciągu 4 godzin.

* Każde zgłoszenie jest dokumentowane i weryfikowane przez operatorów CERT Polska.

* Numer służy do zgłaszania prób wyłudzeń internetowych (phishingu, fałszywych aplikacji) - nie przyjmujemy zgłoszeń dotyczących usług SMS premium.

* Przekaż nam całą wiadomość w oryginalnej formie - nie wycinaj odnośnika ani treści.

* Więcej o liście ostrzeżeń CERT Polska, na która trafiają zgłaszane domeny, można przeczytać na stronie https://cert.pl/lista-ostrzezen/

W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości, warto zgłosić ją jak najszybciej!

CERT Polska (www.cert.pl) realizuje zadania na poziomie operacyjnym w trybie 24/7/365 przyjmując, wstępnie analizując i adresując zgłoszenia. Podejmuje działania i koordynuje reakcje na incydenty dotyczące bezpieczeństwa cywilnej cyberprzestrzeni RP zgłaszane przez operatorów usług kluczowych, dostawców usług cyfrowych, samorząd terytorialny i osoby prywatne. Od dnia 28 sierpnia 2018 r. zespołowi CERT Polska zostały powierzone obowiązki CSIRT NASK wynikające z ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz. U. poz. 1560).