Prawie 2,5 mln nazw w domenie .pl, tendencja wzrostowa liczby domen i nadal więcej odnowień

Tendencja wzrostowa liczby nazw w domenie .pl i więcej odnowień domen – wynika z najnowszego raportu Rejestru domeny .pl w NASK. Opublikowany raport dotyczy rynku nazw domeny .pl w pierwszym kwartale 2021 roku.

W otwierającym rok 2021 kwartale zarejestrowano 201 338 nowych nazw, czyli o ponad 22 tysiące więcej niż w poprzednim. Na koniec marca w Rejestrze domeny .pl znajdowało się 2 496 218 aktywnych nazw w DNS. Wzrost liczby dotyczył nazw utrzymywanych bezpośrednio w domenie .pl, które stanowiły ponad 80% wszystkich nazw. Wskaźnik odnowień utrzymał tendencję wzrostową i wyniósł 71,29%, pobijając rekord z czwartego kwartału 2020 roku.

Pod koniec analizowanego okresu było 1 104 131 abonentów nazw domeny .pl. W porównaniu
z poprzednim kwartałem liczba ta wzrosła o ponad 9 tysięcy.

421 744 na koniec marca, czyli prawie 16,5 tysiąca więcej nazw w porównaniu z poprzednim kwartałem zabezpieczonych było DNSSEC. Ponowny wzrost zainteresowania abonentów DNSSEC, jedną z fundamentalnych usług z obszaru bezpieczeństwa domeny .pl, wynikał między innymi z kampanii prowadzonych przez Partnerów NASK. Informacja odnośnie oferowania usługi DNSSEC przez rejestratora domeny .pl dostępna jest na stronie: https://www.dns.pl/lista_rejestratorow.

W ramach Dnia Domeny Internetowej, obchodzonego 15 marca, NASK przedstawił szerszemu gronu użytkowników Internetu najważniejsze korzyści z rejestracji domeny .pl w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi.          
 

Raport za pierwszy kwartał 2021 roku można pobrać tutaj.