Cyberbezpieczeństwo głównym tematem tegorocznej konferencji ICMCIS

Cyberbezpieczeństwo - od ochrony sieci po zastosowanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do przewidywania i wykrywania ataków sieciowych – będzie głównym tematem tegorocznej międzynarodowej konferencji Military Communications and Information Systems ICMCIS 2022. Konferencja, wspierana przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, odbędzie się w dniach 17-18 maja 2022 r. w Udine we Włoszech.

ICMCIS to międzynarodowa konferencja z ponad 20-letnią tradycją. Jest miejscem nawiązywania przydatnych kontaktów i wymiany pomysłów dotyczących rozwoju oraz wdrażania zaawansowanych technologii systemów teleinformatycznych (CIS) w systemach wojskowych. Każdego roku biorą w niej udział przedstawiciele instytucji z państw NATO, organizacji międzynarodowych i ośrodków badawczych. Organizuje ją NATO Communications and Information Agency, wspierana przez NASK, NATO Science & Technology Organization, włoski Sekretariat Generalny Obrony i Uniwersytet w Udine.

Tegoroczna konferencja obejmie specjalną sesję na temat zastosowania technik sztucznej inteligencji (AI) oraz uczenia maszynowego (ML) w zakresie cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza w celach wojskowych. Jak podkreślają organizatorzy, zarówno sztuczna inteligencja, jak i uczenie maszynowe mają istotny potencjał do wykrywania anomalii i nietypowych zjawisk w sieci. Dlatego zapraszają uczestników do prezentowania inteligentnych algorytmów wykrywania i klasyfikowania ataków sieciowych.

Wśród tematów konferencji znalazły się także m.in. bezpieczeństwo sieci 5G (6G) w komunikacji wojskowej, czynnik ludzki w wojskowych systemach teleinformatycznych, bezpieczeństwo technologii bezprzewodowych oraz zastosowanie militarne obliczeń kwantowych.

Konferencja odbędzie się w dniach 17-18 maja we włoskim mieście Udine. Do 15 lutego 2022 r. trwa przyjmowanie propozycji wystąpień. Wyłonienie prelegentów nastąpi 25 marca. Szczegóły dostępne są na stronie wydarzenia: https://icmcis.eu/