NASK na 14. FG TIME

Wyzwania zielonej transformacji cyfrowej to główny temat tegorocznego 14. Forum Gospodarczego FG TIME. Również Państwowy Instytut Badawczy NASK będzie miał w nim swój udział. Jeden z paneli poprowadzi Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji.

Tegoroczne Forum odbędzie się w dniach 7-8 marca 2022 r. w Warszawie oraz online. NASK jest jednym z partnerów tego wydarzenia.

FG TIME – spotkanie europejskich ekspertów ds. transformacji cyfrowej

Forum Gospodarcze TIME to europejskie spotkanie przedsiębiorców, poświęcone realizacji strategii i programów digitalizacji europejskiego przemysłu i infrastruktury, które jest kontynuacją kampanii na rzecz przyspieszenia rozwoju europejskiej gospodarki cyfrowej. Celem organizatorów Forum jest integracja wysiłków krajowych i europejskich organizacji przedsiębiorstw, stowarzyszeń zawodowych, izb gospodarczych na rzecz ustanowienia cyfrowego ładu gospodarczego UE – największego jednolitego rynku na świecie. Forum to miejsce, gdzie uczestnicy dzielą się wiedzą i opiniami na temat innowacji mających największy potencjał wzrostu konkurencyjności gospodarki.

14 Forum Gospodarcze TIME odbędzie się w dniach 7-8 marca 2022 roku w hotelu Airport Hotel Okęcie w Warszawie oraz online. Tematyka Forum została podzielona na kilka bloków tematycznych, m.in.: energetyka, telekomunikacja, przemysł, usługi, prawo, finanse, cyberbezpieczeństwo, gospodarka cyfrowa, media cyfrowe.

Dyskusja moderowana przez Zastępcę Dyrektora NASK

Drugiego dnia Forum odbędzie się panel dyskusyjny „Narzędzia wspierające zapewnienie cyberbezpieczeństwa”, do którego wprowadzenie wygłosi Krzysztof Silicki, Zastępca Dyrektora, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji, NASK. Krzysztof Silicki będzie również moderatorem tego spotkania. Udział wezmą: Przemysław Dęba, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa, Orange Polska, Jacek Łęgiewicz, Public Affairs Director, Samsung, Juliusz Brzostek, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa, NASK, Katarzyna Prusak-Górniak, Doradca ds. Cyberbezpieczeństwa, Stałe Przedstawicielstwo RP w UE.

Państwowy Instytut Badawczy NASK od 25. lat posiada w swoich strukturach zespół CERT Polska, który dba o cyberbezpieczeństwo, reagując na wszelkie incydenty bezpieczeństwa w sieci. Tylko w 2021 r. zarejestrowano prawie 30 tys. incydentów bezpieczeństwa w sieci. Największym problemem od kilku lat pozostaje phishing, czyli próby wyłudzeń danych do logowania np. do poczty czy konta bankowego.

CERT Polska prowadzi od dwóch lat również listę ostrzeżeń o niebezpiecznych stronach. Przez ten czas po przeanalizowaniu trafiło na nią prawie 49 tys. adresów.

NASK w ramach swojej działalności badawczo-rozwojowej pracuje też nad narzędziami mającymi na celu zapewnienie cyberbezpieczeństwa w różnych aspektach. W instytucie powstał m.in. system BotSense, który chroni użytkowników bankowości internetowej, a także innowacyjny system wczesnego ostrzegania o cyberzagrożeniach IT i OT – Arakis.

NASK jest partnerem tegorocznego Forum. W dwudniowym wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele rozmaitych instytucji i firm, m.in. KIGEiT (organizator), KPRM, UKE, URE, GPW, Orange Polska, Enea i Cyfrowy Polsat.