Już jest – nowy kurs o FOMO na OSE IT Szkole!

Atrakcyjny wirtualny świat przyciąga nastolatków, ale co w sytuacji, gdy potrzeba sięgania po smartfon wymknie się spod kontroli? Nauczycielu, rodzicu – zapraszamy na nasz nowy bezpłatny kurs „Zrozumieć FOMO”. Dzięki niemu dowiesz się, jak pomóc młodym ludziom w kształtowaniu zdrowych cyfrowych nawyków.

OSE IT Szkoła nie zwalnia tempa! W lutym swoją premierę na platformie miały dwa kursy z programowania w Pythonie, a dziś przygotowaliśmy dla Was kolejną nowość – tym razem jest to propozycja skierowana do dorosłych użytkowników: nauczycieli i rodziców.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym bezpłatnym kursem e-learningowym „Zrozumieć FOMO”. Materiał pozwoli dowiedzieć się, jak wspierać uczniów w zachowywaniu równowagi pomiędzy światem online a offline.

Pigułka wiedzy

FOMO (ang. Fear of Missing Out) to lęk przed odłączeniem, przekonanie, że coś ważnego ominie nas dokładnie wtedy, kiedy jesteśmy offline.

Co warto o nim wiedzieć? Jak uczyć dzieci mądrego korzystania z internetu? Co zrobić, aby pomóc im radzić sobie z lękiem przed odłączeniem? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza nasz nowy kurs. To kopalnia wiedzy dla nauczycieli i rodziców! Dlaczego poszerzanie wiedzy na temat FOMO i jego możliwych konsekwencji jest tak ważne dla opiekunów?

– Internet ułatwia codzienne czynności, ale jego użytkownicy są też narażeni na różne pułapki. Jedną z nich jest właśnie FOMO, czyli lęk przed odłączeniem. Coraz częściej problem ten dotyka młodych osób, które spędzają w sieci wiele godzin dziennie – mówi Marta Witkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej NASK. – Wysoki poziom FOMO może prowadzić do nadmiernej zależności od urządzeń cyfrowych oraz negatywnie wpływać na samoocenę i funkcjonowanie psychiczne nastolatków. Dlatego warto, aby rodzice i nauczyciele mądrze wspierali ich w stopniowym budowaniu cyfrowej równowagi – dodaje.

Zrozum FOMO

Z najnowszego badania NASK „Nastolatki 3.0” wynika, że co dziesiąty nastolatek jest aktywny w sieci ponad osiem godzin dziennie w dni powszednie, a co piąty tyle samo czasu spędza online także w weekendy! Choć internet towarzyszy uczniom każdego dnia, to zbyt duże przywiązanie do ciągłego bycia online może przysporzyć im nie lada problemów.

Kurs „Zrozumieć FOMO” jest odpowiedzią na aktualne potrzeby nauczycieli i rodziców, którzy pokazują dzieciom i młodzieży, jak bezpiecznie korzystać z możliwości nowych technologii. Dzięki materiałowi uczestnicy dowiedzą się m.in.: czym jest FOMO i jak rozpoznawać jego pierwsze symptomy, a także poznają różnice między lękiem przed odłączeniem a problemowym używaniem internetu i urządzeń cyfrowych.

Nowy kurs na OSE IT Szkole odpowiada również na pytanie, dlaczego nastolatki są grupą szczególnie narażoną na negatywne skutki FOMO oraz wyjaśnia zagadnienia: fonoholizmu, JOMO (ang. Joy of Missing Out) czy PUI (problemowego używania internetu). Nauczyciele i rodzice znajdą w nim też ważne numery telefonów i adresy e-mail, dzięki którym można skontaktować się z zespołami czy liniami pomocowymi, a także pomocne wskazówki, jak wspierać uczniów w wypracowywaniu zdrowych cyfrowych nawyków. Ponadto uczestnicy znajdą w materiale quiz – sprawdzą, czy lęk przed odłączeniem to czasem także nie ich problem.

W kursie nie zabrakło propozycji materiałów edukacyjnych, pozwalających nauczycielom poszerzyć swoją wiedzę na temat FOMO oraz ułatwiających zaplanowanie zajęć tematycznych z uczniami.

Rozpocznij naukę z kursem „Zrozumieć FOMO” już dziś!

Ucz się z OSE IT Szkołą!

Na OSE IT Szkole znajdziecie wiele inspiracji i edukacyjnych zasobów. Do dyspozycji użytkowników są nie tylko kursy e-learningowe, ale też publikacje ekspertów, scenariusze zajęć czy biblioteka wykładów wideo.

Skorzystać z bezpłatnych materiałów dostępnych na platformie może każdy – rodzice, nauczyciele, dzieci. Młodsi użytkownicy (do 16. r.ż.) będą potrzebować danych do logowania wygenerowanych przez nauczyciela, a starsi swoje konta na platformie zakładają sami. Dodatkowo nauczyciele mogą tworzyć grupy uczniów i np. dodawać do nich swoich podopiecznych z konkretnych klas. Pozwala to na bieżąco sprawdzać, jak uczniowie radzą sobie z proponowanymi kursami: nauczyciele mogą śledzić postępy zarówno z poziomu konkretnej osoby, jak i całych zespołów, a także komunikować się z uczniami za pomocą wewnętrznej poczty.

Masz pytania? Przeczytaj przewodnik dla nauczycieli, który w łatwy sposób wyjaśni, jak zarządzać grupami uczniów i monitorować ich postępy na naszej platformie OSE IT Szkoła.