Kobiety technologii opanują Warszawę

4 lata temu na mapie wydarzeń dla kobiet pojawiła się wyjątkowa impreza - Perspektywy Women in Tech Summit. W pierwszym roku zgromadziła 2500 uczestniczek, rok później już 6500 i stała się największą imprezą dla kobiet w technologiach w Europie. Co roku przyciąga największe autorytety świata technologii oraz młode kobiety - studentki i profesjonalistki - zainteresowane rozwojem i pracą w branży TECH & IT. Polska staje się centrum rozmowy o przyszłości technologicznej świata i roli, jaką mają odegrać w niej kobiety.

Perspektywy Women in Tech Summit odbędzie się w Warszawie, 7 i 8 czerwca i zgromadzi offline 5000 utalentowanych inżynierek, programistek, menedżerek, startuperek i naukowczyń oraz wszystkich kobiet zainteresowanych technologiami chcących zainspirować się, zdobyć najlepszą wiedzę i dołączyć do zmian zachodzących we współczesnym świecie.

Wśród stu nominowanych kobiet do nagrody Top 10 Kobiet w AI w Polsce, w kategorii Rising Star, znalazła się badaczka z NASK Państwowego Instytutu Badawczego, dr Inez Okulska, adiunkt i kierownik Zakładu Inżynierii Lingwistycznej i Analizy Tekstu. Wyróżnienie to cieszy tym bardziej, że - jak sama napisała – dr Okulska łączy pracę naukową w NASK z rolą mamy (i to w wydaniu patchworkowym), oraz humanistykę z naukami ścisłymi, przełamując wciąż jeszcze nazbyt obecne stereotypy na temat roli i potencjału kobiet: „Jako 30-letnia humanistka w ciąży i z malutkim dzieckiem najpierw studiowałam dziennie automatykę i robotykę; a później na drugim macierzyńskim przejęłam kierownictwo nad projektem i całym Zakładem”.

Lucyna Chwastowska, szefowa Alexy z Amazon.com, Dominika Bettman, prezeska Microsoft Polska, Tove Chevalley, zarządzająca Electrolux Innovation Hub czy Magda Dziewguć, zarządzająca polskim Google, to tylko niektóre ze 150 gościń tegorocznego Perspektywy Women in Tech Summit. Dołączą też świadomi roli kobiet panowie zarządzający tak ważnymi ośrodkami innowacji jak Intel Polska (Bartosz Ciepluch), Ericsson (Martin Mellor), czy NatWest (Andrzej Pacek)

Wydarzenie organizuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy, a partneruje jej 65 (!) największych firm technologicznych oraz najlepsze uczelnie techniczne z Polski i ze świata. Jednym z partnerów jest Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Perspektywy Summit ma też ważną ambicję, aby stać się pierwszą w Polsce imprezą pozytywną klimatycznie. - Perspektywy Women in Tech Summit to spotkanie zaangażowanych, mądrych i odpowiedzialnych kobiet w technologiach – a to zobowiązuje. My wiemy, że od nas zależy bardzo dużo. Walka o planetę jest obecnie kwestią najważniejszą. Naszym obowiązkiem jest działanie. Podejmujemy się więc zobowiązania - uczynienia z Summitu imprezy prawdziwie wrażliwej w kwestii wpływu na klimat – mówi dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i twórczyni Summitu. – Policzymy, zredukujemy i skompensujemy z nawiązką emisję gazów cieplarnianych związaną z realizacją wydarzenia – i pozostanie po nim chroniony, bioróżnorodny las w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Emisje będą zatem więcej niż zrównoważone. Chcemy pójść o krok dalej – nie tylko zeroemisyjność, ale też pozytywny wpływ na klimat. Jest to bardzo duże wyzwanie!

Partnerem Głównym idei Summitu Pozytywnego Klimatycznie jest Orange, wspierającymi Miasto Warszawa i Plan Be Eco.

Summit to dwa superintensywne dni rozmów o najnowszych zwrotach w technologiach i naszej wspólnej przyszłości w tym kontekście – z programem czterech scen, serią 100 specjalistycznych Warsztatów i TechTalków, Strefą Mentoringu i targami pracy (Career Expo) gromadzącymi firmy i instytucje, którym szczególnie zależy na zatrudnianiu kobiet. Będą mu towarzyszyć liczne wydarzenia dodatkowe – seria kilkunastu wieczornych spotkań w firmach (Tech Warsaw Welcomes), seminarium naukowe dla badaczek i badaczy w zakresie informatyki oraz Gala wręczenia tytułów TOP10 Kobiet w Sztucznej Inteligencji.  Najważniejszymi tematami tegorocznej konferencji będą: metaverse, sztuczna inteligencja w jej najnowszych i najbardziej praktycznych odsłonach, blockchain, cyberbezpieczeństwo, technologie proklimatyczne, deep tech, 5G i chmura.

Studentki i studenci kierunków technicznych i ścisłych aplikować mogą o darmowe bilety na Perspektywy Women in Tech Summit 2022. Pula stypendiów została przygotowana także w ramach projektu “Poland IT Hub” dla studentek z Ukrainy, ze Wschodu i Azji Centralnej, Sprzedaż biletów rusza 25 lutego – ich liczba jest ograniczona.

Więcej: https://womenintechsummit.pl/

Partnerzy 2022

Tech:

3M, 360 CodeLab, ABB, Accenture, Allegro, AlphaLab, Amazon, Avanade, AWS, Bayer, BCG Gamma, BCG Platinion, Bloomberg Engineering, Boston Consulting Group, CD Projekt Red, Circle K, Cisco, Corning, Danone, DB Schenker Technology Center Warsaw, Dolby Laboratories, Edenred, Electrolux, Ericsson, EY, F5, Fujitsu, Fulbright Poland, Glovo, Goldman Sachs, Google, GovTech Polska, GSK, Huawei, Infor, ING, Intel, Luxoft, Meta, Microsoft, Motorola Solutions, Natek, NatWest, Nike, Nordea, OPI PIB, Orange, Palantir, P&G, Point 72, PwC, Qualtrics, Roche, Santander, Schneider Electric, Sii Polska, Smartbear, Sportradar, Standard Chartered, State Street, Tutorial Online, UBS

Academic:

Ministerstwo Edukacji i Nauki, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Państwowy Instytut Badawczy NASK, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Szkoła Główna Handlowa, Akademia Leona Koźmińskiego, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania, Enhance STEM

Climate Positive Summit Partners:

Orange, Plan Be Eco, City of Warsaw