OSE. Bezpieczny internet w szkole – mamy podcast!

Jesteście ciekawi, jak szkolne lata wspomina ambasador naszej kampanii Paweł Małaszyński? Posłuchacie premierowego odcinka naszego podcastu z serii „Cyfrowa wywiadówka, czyli Pan Belfer i Paweł Małaszyński o edukacji w czasach internetu”!

W pierwszym z pięciu odcinków serii naszych podcastów wybieramy się w nieco sentymentalną, ale przede wszystkim pełną humoru i fantastycznych wspomnień podróż do szkolnych lat. Prowadzący oraz ich gość - Maciej Dudkiewicz, dyrektor ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w NASK - rozmawiają m.in. o tym, jaki wpływ na zmiany w polskiej szkole miała cyfryzacja. Warto posłuchać!

Włącz!

W ramach naszej kampanii „OSE. Bezpieczny internet w szkole” przygotowaliśmy wiele naprawdę ciekawych materiałów. Pewne widzieliście już nasz spot (jeśli nie, koniecznie to nadróbcie – obejrzyj), mogliście go także usłyszeć w radiu. Zachęcamy też do obejrzenia serii Q&A, w której ambasador kampanii – Paweł Małaszyński odpowiada na pytania nie tylko o samej kampanii, ale także o to jak - jako rodzic - dba o bezpieczeństwo dzieci w internecie. To nie koniec!

Dziś mamy dla Was coś wyjątkowego – premierę pierwszego odcinka serii podcastów „Cyfrowa wywiadówka, czyli Pan Belfer i Paweł Małaszyński o edukacji w czasach internetu”.

Już z tytułu serii dowiadujecie się najważniejszego – gospodarzami rozmów są Paweł Małaszyński i Dawid Łasiński - Twórca Roku 2021, lepiej znany jako Pan Belfer. Nasz cykl składa się z pięciu odcinków. W każdym z nich prowadzący rozmawiają z ekspertami na temat szeroko pojętej edukacji w czasach internetu. Sercem naszej kampanii jest bezpieczeństwo dzieci w internecie, dlatego sporo o nim usłyszycie w kolejnych rozmowach.

– W tym odcinku w zasadzie zaczynamy naszą serię i chciałbym z Wami porozmawiać o tym, jak szkoła wyglądała kiedyś i jak wygląda dziś. Czyli trochę porozmawiamy o szansach, jakie my mieliśmy, kiedy zaczynaliśmy naszą przygodę w edukacji, a jaką szansę mają nasi uczniowie, nasze dzieci w polskich szkołach – przybliża tematykę pierwszego spotkania Pan Belfer.

Z podcastów dowiecie się też wielu ciekawostek m.in. o edukacji z wykorzystaniem nowych technologii, programie OSE i możliwościach, jakie oferuje uczniom, nauczycielom, a także rodzicom, ale nie tylko…

– Uwielbiałem tornistry. Powiem, że tak jak nie przepadam za dzisiejszymi plecakami, jakoś mam straszny sentyment do swoich tornistrów, jeden z nich mam. (…) długopisem się malowało nazwy zespołów, pamiętam w podstawówce wielkimi literami napisałem „Europe. It’s a final countdown” – zacząłem wtedy słuchać takiej muzyki. Więc tornister był czymś magicznym. I słuchajcie, nie uwierzycie, ale jako młody chłopak naprawdę nosiłem w piórniku Plastusia – zdradza słuchaczom Paweł Małaszyński.

Chcecie posłuchać całości? To bardzo proste – nie musicie się nigdzie logować, ani wykupywać żadnych subskrypcji. Wystarczy, że wejdziecie na naszą stronę. Pierwszy odcinek naszej serii od dziś znajdziecie też na największych platformach streamingowych.

„Cyfrowa wywiadówka, czyli Pan Belfer i Paweł Małaszyński o edukacji w czasach internetu – odc. 1”posłuchaj.

Kolejne odcinki – zaraz po wakacjach!

Obejrzyj, przeczytaj, posłuchaj

Podcast to kolejny elemente kampanii Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej i bezpieczeństwa dzieci w internecie.

– Nasza kampania to oczywiście nie tylko spoty w internecie, największych stacjach telewizyjnych i rozgłośniach radiowych. To przede wszystkim materiały edukacyjne – mówi Agnieszka Żeglińska, dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE w NASK. – Wspieramy uczniów w bezpiecznym korzystaniu z sieci. Nauczycielom, dyrektorom szkół i rodzicom podpowiadamy, jak być przewodnikami dzieci w cyfrowym świecie. Mamy nadzieję, że dzięki kampanii przygotowywane przez naszych ekspertów poradniki, webinaria czy kursy e-learningowe dotrą do jeszcze większej grupy odbiorców i będą wsparciem dla mądrego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów internetu – dodaje.

Zachęcamy do obejrzenia, poczytania, a do dziś także do posłuchania naszych materiałów. Znajdziecie je w zakładce Kampania OSE na stronie ose.gov.pl i na naszym kanale na YouTube.

Od nas dla Was

W zapewnieniu najmłodszym bezpieczeństwa w sieci OSE pomaga na różne sposoby.

Nasz portal OSE IT Szkoła to platforma edukacyjna z dostępem do ponad 200 bezpłatnych materiałów i kursów e‑learningowych. Szkolenia z zakresu m.in. bezpiecznego korzystania z internetu, sztucznej inteligencji, programowania czy baz danych skierowane są zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. Liczba użytkowników stale rośnie, dziś przekracza już ćwierć miliona. To ogromna, rozwijająca się społeczność, do której zapraszamy kolejne osoby!

W ramach OSE stworzyliśmy też bezpłatną aplikację mOchrona, która wspiera rodziców w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w sieci. Ułatwia ustalanie reguł, dotyczących korzystania z internetu oraz daje dostęp do informacji o aktywności dziecka na urządzeniu. To bezpłatne i bezpieczne narzędzie skutecznie pomaga w zdiagnozowaniu potencjalnych problemów i zagrożeń, a także w odpowiednim reagowaniu na nie. Warto je mieć w swoim telefonie – pobierz!

Prowadzimy też projekt OSEhero, którego celem jest zbudowanie społeczności nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którzy wyposażeni przez ekspertów OSE w wiedzę i narzędzia będą w swoich szkołach przewodnikami po cyfrowym świecie dla uczniów, innych nauczycieli i rodziców.

Program Ogólnopolska Sieć Edukacyjna został zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji (obecnie: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów), a jego założenia – na mocy Ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – realizuje Państwowy Instytut Badawczy NASK – operator OSE.

Więcej informacji o naszych działaniach znajdziecie na https://ose.gov.pl/.

Więcej informacji o kampanii: https://ose.gov.pl/kampania-ose